Javorský vrch

Javorský vrch
Vrchol Javorského vrchu
Vrchol Javorského vrchu
Vrchol617 m n. m.
Prominence219 m ↓ Malé Chvojno[1]
Izolace5,9 km → Děčínský Sněžník
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Českého středohoří
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Verneřické středohoří / Ústecké středohoří / Javorská hornatina / Dobkovická část[2]
Souřadnice
Javorský vrch
Javorský vrch
PovodíRačí potokLabe, Jílovský potok → Labe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Javorský vrch (německy Lerchenberg, 617 m n. m.) je výrazný kopec, nejvyšší vrchol okrsku Ústecké středohoří a desátý nejprominentnější ze všech vrcholů Českého středohoří. Nachází se mezi Děčínem (8 km severovýchodně) a Ústím nad Labem (9 km jihozápadně) nad vesnicí Javory, po které získal jméno.

Přístup

Ze silnice z Javorů směrem na Ústí odbočuje doprava žlutě značená cesta na vrchol Javorského vrchu. Začíná jako polní cestě, od které se po 70 metrech odpojí pěšina, která pokračuje vzhůru podél remízku a po louce až na vrchol. Cesta od odbočky na vrchol měří 0,8 km s převýšením 100 metrů. Žlutá značka se na vrcholu obrací zpátky k silnici, na kterou se vrátí po 0,7 km. Nejhodnotnější výstup vede z Malšovic od hladiny Labe. Ten měří 6 km s výrazným převýšením 500 metrů. Poměrně plochý vrchol umožňuje dobré výhledy všemi směry.

Račí potok

Asi 600 metrů severovýchodně od vrcholu pramení ve výšce 520 m n. m. Račí potok. Zařezává se do zalesněného údolí, protéká obcí Stará Bohyně, za kterou se dostává do přírodní rezervace Bohyňská lada, která vznikla k ochraně orchideových luk s koncentrovaným výskytem mnoha zvláště chráněných druhů rostlin.[3] Poblíž rezervace přijímá Račí potok tři přítoky a po dalším kilometru vtéká do Malšovic a následně do Vilsnic, kde se ve výšce 125 m n. m. vlévá do Labe.

Račí potok u Bohyňských lad

Reference

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Javorský v 609w.jpg
Autor: Juniperbushman, Licence: CC BY-SA 4.0
Letní pohled na Javorský vrch od Jalůvčí
Račí potok nad soutokem.jpg
Autor: Phoenix CZE, Licence: CC BY-SA 4.0
Nad soutokem s největším přítokem.
Javorský vrch.jpg
Autor: Maoman, Licence: CC BY-SA 4.0
Javorský vrch (617 m) v Českém středohoří
Javorský v 343w.jpg
Autor: Juniperbushman, Licence: CC BY-SA 4.0
Zimní pohled na Javorský vrch od Jalůvčí