Jean Metzinger

Jean Metzinger
Jean Metzinger, photograph circa 1912.jpg
Narození24. června 1883
Nantes
Úmrtí3. listopadu 1956 (ve věku 73 let)
Paříž
Povolánímalíř, básník, ilustrátor, teoretik umění, výtvarník, kritik umění a spisovatel
Významná dílaDanseuse au café
L'Oiseau bleu
La Femme au Cheval
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Metzinger (24. června 1883, Nantes3. listopadu 1956, Paříž) byl francouzský malíř a teoretik umění, jeden z tvůrců kubismu. Byl členem skupiny Section d'Or. Byl jedním z mnoha umělců, jejichž dílo bylo v roce 1933 odsouzeno jako zvrhlé umění a v roce 1937 vystaveno na výstavě Entartete Kunst v Mnichově.

Život

Metzinger strávil mládí ve svém rodném městě a v roce 1903 ve věku 20 let se přestěhoval do Paříže studovat medicínu. Nicméně od tohoto plánu brzo ustoupil a stal se malířem. V Paříži se spřátelil s Robertem Delaunaym a setkal se s básníkem Maxem Jacobem, který jej uvedl do kruhu přátel kolem Guillauma Apollinaira. Tak se začal v domě Bateau-Lavoir setkávat s malíři, zejména s Georgem Braquem, Pablem Picassem nebo Juanem Grisem. V roce 1910 Metzinger poprvé vystavoval v Salon des Indépendants, o rok později opět, spolu s Delaunaym, Albertem Gleizesem a Fernandem Légerem. V roce 1912 spoluzaložil „Section d'Or“ a spolu s Gleizesem napsal pojednání Du Cubisme. Četné další výstavy například na Salonu d'Automne (1911, 1913), v „Galerii de la Boetie“ v Paříži (1912), v galeriích Bouře v Berlíně (1913), kde na prvním německém Podzimního obrazovém salonu vystavoval „Berthe Weill“ (1913, Paříž) a „Montross Gallery“ v New Yorku (1916) svědčí o rychlém a také mezinárodním úspěchu malíře, který byl později jmenován do Académie Arenius.

Během první světové války byl Metzinger odveden do vojenské služby a pak se vrátil do Paříže kde, kromě svého pobytu v Bandolu do roku 1943 během druhé světové války, žil až do své smrti. Tam získal v roce 1950 učitelské místo na Académii Frochot.

Dílo

Metzinger zpočátku založil svou práci na neoimpresionistickém stylu malby, který ho v letech 1905 až 1908 vedl k mozaikovitým barevným vzorům a lze jej považovat za jeho první umělecký vrchol. Tyto pozdně neo-impresionistické obrazy s přesně sousedícími barevnými skvrnami již tvořily most k jeho pozdějším kubistickým dílům, protože již ukázal sklon k jasné kompoziční a technické stavbě obrazů. Styl malby tak stále více geometrizoval a koncepce nové obrazové kompozice tak podpořila umělecká výměna s Braquem, Picassem nebo Grisem. Metzingerova práce kolem roku 1909 konečně tento směr, který se později stal známý jako analytický kubismus. Publikované kritiky však byly zpočátku velmi negativní. Ve dvacátých letech se Metzinger dočasně z kubismu vymanil.

V roce 1910 se věnoval psaní základům umělecké teorie, které vydal pod názvem Anmerkungen zur Malerei (Anotace k malbě). V roce 1912 vedla spolupráce s Albertem Gleizesem ke společné teoretické eseji Du Cubisme.

U příležitosti stého výročí vydání publikace Du Cubisme, byla uskutečněna v roce 2012 v Musée de la Poste v Paříži výstava, na které se objevily práce spisovatelů a malířů Metzingera, Gleizese a dalších současných umělců.[1]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. text=Gleizes-Metzinger, „Du Cubisme et après“. |url=http://www.laposte.fr/adressemusee/media/com_form2content/documents/c9/a190/f67/03_cp_geizes_metzinger.pdf Archivováno 19. 7. 2013 na Wayback Machine. |wayback=20130719093945 (PDF; 617 kB), visitparis-cultureguide.parisinfo.com; abgerufen am 25. Februar 2013

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Salon d'Automne 1912, Paris, works exhibited by Kupka, Modigliani, Csaky, Picabia, Metzinger, Le Fauconnier.jpg
Salon d'Automne, Salle XI, Grand Palais des Champs-Élysées, Paris, between 1 October and 8 November 1912. Exhibited: Joseph Csaky (Groupe de femmes, sculpture front the left), Amedeo Modigliani four sculptures on white bases. Other works are shown by Jean Metzinger (Dancer in a café), František Kupka (Amorpha, Fugue in Two Colors), Francis Picabia (The Spring) and Henri Le Fauconnier (Mountaineers Attacked by Bears)
Du "Cubisme", 1912, Jean Metzinger, Albert Gleizes, Eugène Figuière Editeurs (cover).jpg
The French version of the cover of the book Du "Cubisme", 1912, by Jean Metzinger and Albert Gleizes, Eugène Figuière Éditeurs.
Jean Metzinger, photograph circa 1912.jpg
Portrait photograph of French Cubist painter Jean Metzinger (1912).
La Section d'Or, numero special, 9 Octobre 1912.jpg
Numéro spécial consacré à l'Exposition de la "Section d'Or", première année, n° 1, 9 octobre 1912