Jedlice
Jedlice | |
---|---|
Lokalita | |
Charakter | zaniklá obec |
Obec | Nové Hrady |
Okres | České Budějovice |
Kraj | Jihočeský kraj |
Historická země | Čechy |
Stát | Česko |
Zeměpisné souřadnice | 48°44′34″ s. š., 14°47′45″ v. d. |
Základní informace | |
Katastrální území | Veveří u Nových Hradů (6,75 km²) |
PSČ | 373 33 |
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de Jedlice | |
Další údaje | |
Zaniklé obce.cz | 622 |
multimediální obsah na Commons | |
Zdroje k infoboxu a českým sídlům. Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jedlice (německy Göllitz) je zaniklá osada, která se rozkládala v bezprostřední blízkosti česko-rakouské hranice. Její původní katastrální území je sloučeno do katastrálního území Veveří u Nových Hradů. Německý název vznikl patrně mutací českého jména vesnice, tedy z Jedlice přes Gedliczy, Gedlinez a Gelezie až po Göllitz.[1]
Geografie
Zaniklá vesnice Jedlice se nachází na západním svahu hory Mandlstein v Novohradských horách v nadmořské výšce přibližně 630 m n. m. v blízkosti rakouských hranic. Územím je rozčleněna mezi tyto dva státy, na české straně se jedná právě o jádro bývalé vesnice, které je zcela zničené, na straně rakouské se nachází několik stavení označovaných jako Alte Göllitz - patří mezi ně například Würgelhäusel, Göllitzhof a Edenhof. Centrem osady protéká Veveřský potok, dříve známý jako Jedlický potok.
Historie
První písemná zmínka o Jedlici se dochovala z 31. prosince 1360, a to v souvislosti s existencí poplužního dvora. V roce 1541 osadu koupil Jošt III. z Rožmberka a připsal ji v zemských deskách k Novým Hradům.[2] Zachovalý urbář z konce 16. století uvádí, že zde žilo 20 usedlíků.[3] Rožmberkové Jedlici drželi až do smrti posledního z nich, Petra Voka, tedy do roku 1611.[2]
V době před třicetiletou válkou se centrum osady nacházelo na jiném místě místními obyvateli označovaném Alte Göllitz, které se nachází již v Dolním Rakousku, a do nové lokality, směrem na jihozápad, bylo přesunuto až po tomto konfliktu.[4] Důvodem byla především přítomnost dvou skláren, u kterých byla „nová Jedlice“ zbudována. Mezi další příčiny přesunutí vsi patřily i lepší podmínky pro zemědělství v nové lokalitě a výrazné vylidnění „staré Jedlice“ právě během třicetileté války.[1] Na území Jedlice se nacházel také pivovar. V průběhu třicetileté války se osada, tak jako nedaleké Nové Hrady, stala majetkem Buquoyů, kteří v roce 1639 zahájili výstavbu vodovodů dlouhých necelých devět kilometrů a vedoucích až do Nových Hradů. V tomto období se začala vesnice rozrůstat a bohatnout. Obživa místních byla zaměřena především na zemědělství. V okolí se rozprostírala pole, na nichž bylo pěstováno obilí, mák, brambory, len i zelí. Dominantou vesnice býval statek zvaný Marienhof. V roce 1885 byla v Jedlici postavena nová jednotřídní škola, která nahradila původní budovu z roku 1815, a roku 1888 kaple.[5] V roce 1890 se v osadě nacházelo 37 domů se 198 obyvateli převážně německé národnosti,[6] v roce 1921 pak 40 domů se 182 obyvateli.[7]
V druhé polovině 19. století byla vybudována nová cesta spojující Horní Stropnici s Harbachem vedoucí přes Šejby. To pro Jedlici znamenalo velkou ztrátu, neboť se tak ocitla mimo hlavní trasy. Na přelomu 19. a 20. století již odcházelo mnoho zdejších obyvatel za prací do Vídně a hospodaření v Jedlici tak zůstalo především na starších lidech a dětech.[1] Po druhé světové válce byli v podstatě všichni původní obyvatelé odsunuti a noví osídlenci, zejména Maďaři, se ve zdejší oblasti neudrželi. Nakonec ve vsi zbyly pouze dvě rodiny. Do Jedlice nikdy nevedla elektřina a spolu s postupně chátrajícími domy připomínala čím dál tím více vesnici duchů.
Jedlice byla zcela srovnána se zemí vojenským plukem v roce 1951 v souvislosti s budováním železné opony. Jedná se o jedinou zcela zbouranou vesnici včetně sakrálních památek a pomníku padlým na Novohradsku. Nadále však stojí výklenková kaplička nedaleko nad bývalou vsí a přístřešky pramenů v okolí. Další stojící stavbou je dvůr Göllitzhof, který stojí na rakouské straně hranice. Jedlice oficiálně zanikla 1. července 1952 rozhodnutím ministerstva vnitra a její jméno bylo vymazáno z map.[8]
Současnost
K místu se lze dostat po příhraniční silnici zvané signálka, která byla vybudována spolu s železnou oponou, platí zde však zákaz vjezdu pro motorová vozidla. Místem vede cyklostezka s názvem Pamětí Novohradska[9] a nachází se zde informační tabule projektu Kraj pod Mandlsteinem s tématy „Jedlice“ a „Prameny a studánky“. Do Alte Göllitz na rakouské straně vede cesta odbočující ze silnice spojující vesnici Heinrichs s obcí Moorbad Harbach. Podél hranic v Rakousku vede turistická stezka zvaná Erlebnisweg Heinrichs.[10]
Galerie
- (c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Signálka protínající dřívější centrum Jedlice
- (c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Zbytky oltáře z bývalé jedlické kaple
- (c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Lana použitá při stržení jedlické kaple
- (c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Zbytky Marienhofu
- (c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Zbytky jednoho z mostků
- (c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Staré nádobí
Zachovalá a opravená výklenková kaple
Opravená boží muka
Reference
- ↑ a b c KOŽELUH, Milan. Kraj pod Mandelsteinem. 2. vyd. Nové Hrady: město Nové Hrady, 2019. 144 s. ISBN 978-80-900699-4-7.
- ↑ a b Článek Místa bez dechu Archivováno 9. 3. 2016 na Wayback Machine. na serveru Pohraničí.cz
- ↑ HOKR, Vladimír; GOLOMBEK, Vít. Paměti Novohradska. 3. vyd. Nové Hrady: Novohradská občanská společnost, 2013. 99 s. ISBN 978-80-260-3905-1.
- ↑ Citováno podle textu Wenzela Bayera převzatého z publikace J. Märten, Heimatskunde des Bezirkes Kaplitz (1894), s. 183, přeloženého a publikovaného Jihočeskou vědeckou knihovnou v rámci projektu Kohoutí kříž.
- ↑ TEICHL, Anton. Geschichte der Stadt Gratzen mit theilweiser Berücksichtigung der Herrschaft Gratzen. 1. vyd. Nové Hrady: Anton Teichl, 1888. 475 s. S. 72. (německy)
- ↑ Ottův slovník naučný. Díl XIII.. 1. vyd. Praha: Jan Otto, 1898. 1116 s. S. 154.
- ↑ Převzato ze sčítacích archů Sčítání lidu z roku 1921. Tyto jsou k dispozici ve Státním okresním archivu v Českých Budějovicích. Fond: SOkA České Budějovice, Sčítání lidu 1921, Soudní okres Nové Hrady, Lokalita Jedlice. DigiArchiv SOA v Třeboni. http://digi.ceskearchivy.cz/cs/600165
- ↑ KOŽELUH, Milan. Informační tabule projektu "Kraj pod Mandlsteinem". Nové Hrady: město Nové Hrady, 2014.
- ↑ Článek Pamětí Novohradska Archivováno 17. 8. 2022 na Wayback Machine. na serveru KIC Nové Hrady
- ↑ Článek Cesta plná zážitků Heinrichs (Erlebnisweg Heinrichs) na serveru MAS Sdružení Růže
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Jedlice na Wikimedia Commons
- Jedlice na webu Zaniklé obce
- Historické fotografie Nových Hradů a Novohradska včetně osady Jedlice
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Autor:
- Information-silk.png: Mark James
- derivative work: KSiOM(Talk)
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
(c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Výklenková kaple zděná, ve výklenku je kresba Panny Marie Sedmibolestné. Zaniklá ves Jedlice, Nové Hrady, okres České Budějovice.
(c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Zaniklá ves Jedlice, Nové Hrady, okres České Budějovice.
(c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Zaniklá ves Jedlice, Nové Hrady, okres České Budějovice.
(c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Zbytky zdí bývalého Marienhofu v zaniklé vsi Jedlice, Nové Hrady, okres České Budějovice.
(c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Zaniklá ves Jedlice, Nové Hrady, okres České Budějovice.
Autor: Petr Mentlik, Licence: CC BY-SA 4.0
Pozůstatek mostku přes Veverský potok v zaniklé obci Jedlice
(c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Ocelová lana, kterými byla stržena bývalá kaple v Jedlici, Nové Hrady, okres České Budějovice.
(c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Boží muka kamenná pilířková s obrázkem Panny Marie Záblatské. Jedná se o podmalbu na skle, autorem je Jiří Honiss. Obrázek byl osazen a vysvěcen 7.6.2020. Boží muka stojí na rozcestí v zaniklé vsi Jedlici, Nové Hrady, okres České Budějovice.
(c) Jana Sekyrová, CC BY-SA 3.0
Padlý kamenný oltář z bývalé kaple v zaniklé vsi Jedlice, Nové Hrady, okres České Budějovice.