Jedlová (nádraží)

Jedlová
Železniční stanice Jedlová po rekonstrukci (květen 2021)
Železniční stanice Jedlová po rekonstrukci (květen 2021)
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
obecJedlová
Souřadnice
Jedlová
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice567594[1]
TratěBakov nad Jizerou – Jedlová, Děčín–Rumburk
Nadmořská výška545 m n. m.
V provozu od1869
Zabezpečovací zařízeníRZZ AŽD 71[1]
Dopravních kolejí4[1]
Nástupišť (hran)3 (3)[1]
Prodej jízdenekNe
PoznámkyNádraží prošlo rekonstrukcí. Elektromechanické zabezpečovací zařízení bylo nahrazeno modernějším systémem, releovým.
Služby ve staniciRestaurace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedlová je železniční stanice uprostřed lesů Lužických hor, na železničních tratích Bakov nad Jizerou – Jedlová a Děčín – Rumburk. Leží na katastrálním území Jedlová na adrese Jedlová 17 v nadmořské výšce 544 m n. m., v okrese Děčín. V několikakilometrovém okolí neleží žádná vesnice ani osada.[2]

Historie

První vlak do stanice Jedlová přijel dne 16. ledna 1869. Její výstavba byla velice náročná, vyžadovala jak odstřel skal, tak zarovnání prohlubní, neboť v okolí stanice Jedlová nebýval rovný prostor. Těsně před stanicí ve směru na Děčín musela být pro trať proražena pískovcová skála v délce 560 m, místy až do hloubky 15 metrů. U Svoru bylo potřeba postavit až 15 metrů vysoké náspy. Současníci v tehdejší době řadili tratě České severní dráhy co do obtížnosti hned za alpské tratě Semmering a Brenner.[3] Podle vzoru železničních budov na dráze přes Semmering byla také odvozena podoba výpravních budov, vystavěných z režného cihelného zdiva, které místy vyplňovalo hrázděnou konstrukci, s charakteristickými nástupními přístřešky v podobě otevřené verandy.

Popis

Konfigurace kolejiště

Pohled z jedlovského nádraží na horu Jedlová

Stanice Jedlová má pět (fyzicky čtyři, kolej 1a je pokračování koleje 1.) dopravních kolejí (1., 2., 3., 5., 1a) a žádnou kolej manipulační. Všechny dopravní koleje jsou průjezdné a odjezdová (a jedno cestové) návěstidla jsou přímo u koleje a platí pouze pro jednu kolej – výprava vlaků s přepravou cestujících se provádí návěstí hlavního návěstidla. Ve stanici je celkem devět výhybek, všechny jsou přestavovány elektromotoricky.

Pro jízdu z/do Svoru (vjezdové návěstidlo L) a z/do Chřibské (vjezdové návěstidlo S) je možné využít všechny koleje, pro jízdu z/do Mlýnů (vjezdové návěstidlo ML) není možné použít 2. kolej.

Ve stanici jsou zřízena tři nízká nástupiště konstrukce Tischer vysypaná štěrkem – u 1., 2. a 3. koleje.

Zabezpečovací zařízení

Ve stanici je instalována zabezpečovací zařízení 3. kategorie – RZZ AŽD 71 (cestový systém), stanice je obsazena pouze výpravčím.

Tratě od/do Chřibské a od/do Mlýnů jsou zabezpečeny automatickým hradlem (bez návěstního bodu) a trať od/do Svoru je zabezpečena reléovým poloautoblokem RPB-88 bez kontroly volnosti tratě.

Vlaky

Interiér nádražní restaurace

Stanicí procházejí dvě linky regionální dopravy. Linka L4 Rumburk – Mladá Boleslav je zajišťována ve dvouhodinovém intervalu dopravcem Die Länderbahn CZ, v Jedlové se pravidelně křižují. Linka U8 Děčín – Rumburk je obsluhována též ve dvouhodinovém intervalu motorovými jednotkami 844 nebo 814.

Dále zde zastavuje také dálková linka R22 (Šluknov –) Rumburk – Kolín jezdící v nepravidelném intervalu. Dopravce ARRIVA vlaky jí zajišťuje jednotkami 845.

V turistické sezóně (duben–říjen) o víkendech projíždí přes Jedlovou i dva páry spěšných vlaků linky T2 Brtnický cyklovlak na trase Děčín – Krásná Lípa – Mikulášovice dolní nádraží.

V letní sezóně tudy projíždí i výletní Lužický motoráček dopravce KŽC Doprava.

Turistika

V budově nádraží funguje nádražní restaurace.[2] Nádraží často slouží jako výchozí či cílový bod různých výletů po Lužických horách.[2] Za budovou stanice je turistický rozcestník tras KČT – červené, žluté a zelené (E10).[4]

Odkazy

Reference

  1. a b c d Plánek stanice Jedlová. Portál Provozování dráhy. SŽDC, listopad 2016. 
  2. a b c JANOŠKA, Martin. Po kolejích k vodopádům Lužických hor. iDnes [online]. 13. dubna 2007 [cit. 2014-01-14]. Dostupné online. 
  3. Lužické a Žitavské hory. www.luzicke-hory.cz [online]. [cit. 2020-07-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa, 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Nádražní restaurace Jedlová 2020 (2).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádražní restaurace v železniční stanici Jedlová v Lužických horách
Jedlova pohled z nadrazi.JPG
Autor: Mirek256, Licence: CC-BY-SA-3.0

Pohled z jedlovského nádraží na Jedlovou

,Česká republika
Jedlová 05-2021 (1) - kopie.jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Jedlová v Lužických horách po rekonstrukci (květen 2021)
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
RWB-RWBA Gasthaus.svg
RWB/RWBA symbol: restaurant