Jenčov

Jenčov
Celkový pohled na portály do paláce a základy věže
Celkový pohled na portály do paláce a základy věže
Základní informace
Slohgotický
Výstavba14. století
Stavebníkneznámý
Další majiteléPřemyslovci, Lucemburkové, Schwarzenbergové, Valdštejnové
Současný majitelČeská republika
Poloha
Adresalokalita Pohodnice, NPR Vůznice, Běleč, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Jenčov
Jenčov
Další informace
Rejstříkové číslo památky21519/2-448 (PkMISSezObrWD)
Webwww.jencov.estranky.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jenčov (též Jinčov) je zřícenina hraduCHKO Křivoklátsko na malé skalní ostrožně nad potokem VůzniceKřivoklátské vrchovině uprostřed křivoklátských lesů v nadmořské výšce 340 metrů. Zřícenina se nachází asi šest kilometrů severně od Nižboru na okraji národní přírodní rezervace Vůznice a asi dva kilometry jižně od obce Běleč, k jejímuž území katastrálně patří. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Jedná se o jeden z našich nejmenších královských hradů, který patrně vždy plnil pouze funkci loveckého hrádku. Přesné datum založení hradu není známo, výzkumy potvrdily jeho existenci na přelomu 13. a 14. století a jeho zakladatelem byl pravděpodobně Přemysl Otakar II. Lovecký hrádek Jenčov patrně patřil buďto přímo k městu Nižbor,[2] nebo pravděpodobněji ke hradu Křivoklátu, který se nachází nedaleko odsud.

Stavební podoba

Hrad byl neobvykle malý. Tvořily ho pouhé dvě zděné budovy a předpokládané dřevěné opevnění přístupové cesty. Palác měl minimálně jedno patro. V jeho přízemí se nacházely dvě místnosti přístupné portály a jednu z nich osvětlovalo malé okno. Na nejvyšším bodě skály stála další budova, pravděpodobně věž.[2]

Přístup

Zřícenina hradu je velmi dobře přístupná odbočkou z červeně značené turistické trasy ze Zbečna do Chyňavy.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-03-21]. Identifikátor záznamu 132412 : Hrad Jinčov, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b DURDÍK, Tomáš; SUŠICKÝ, Viktor. Zříceniny hradů, tvrzí a zámků: Střední Čechy. Praha: Agentura Pankrác, 2000. 207 s. ISBN 80-902873-0-1. Kapitola Jenčov, s. 43–45. 

Literatura

  • Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Rudolf Anděl. Svazek III. Severní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Jenčov – hrad, s. 179. 
  • DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Jenčov, s. 224–225. 
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek XIV. Litoměřicko a Žatecko. Praha: Šolc a Šimáček, 1923. 502 s. Dostupné online. Kapitola Jenčov hrad, s. 82–85. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Jencov palac z veze 2.jpg
Autor: Lukáš Kalista, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Jinčov (16).jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Běleč, okres Kladno. Zřícenina Jenčov.
Jenčov 11.jpg
Autor: Fagnes, Licence: CC BY-SA 3.0
zřícenina hradu Jenčov – jihovýchodní místnost paláce (její severovýchodní strana)
Jenčov 12.jpg
Autor: Fagnes, Licence: CC BY-SA 3.0
zřícenina hradu Jenčov – palác (vlevo), věž (nahoře) a přístupová pěšina