Jenson Button

Jenson Button
Jenson Button v Malajsii v roce 2010
Jenson Button v Malajsii v roce 2010
Narození19. ledna 1980 (44 let)
Frome, Somerset, Spojené království
NárodnostSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Kariéra ve Formuli 1
Aktivní roky20002017
TýmyWilliams (2000)
Benetton (2001)
Renault (2002)
BAR (2003–2005)
Honda (2006–2008)
Brawn GP (2009)
McLaren (2010–2017)
Závody309 (306 startů)
Mistr světa1 2009
Vyhrané závody15
Stupně vítězů50
Body celkem1 235
Pole positions8
Nejrychlejší kola8
Nejlepší umístění v závodě1. místo
První závodGrand Prix Austrálie 2000
První vítězstvíGrand Prix Maďarska 2006
Poslední vítězstvíGrand Prix Brazílie 2012
Poslední závodGrand Prix Monaka 2017
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jenson Alexander Lyons Button MBE (* 19. ledna 1980 Frome, Spojené království) je bývalý britský automobilový závodník, pilot Formule 1, mistr světa z roku 2009, jeho přezdívka je Jense. Svou první Grand Prix vyhrál 6. srpna 2006 v Maďarsku, po 113 závodech.

Osobní život

Jedná se o syna bývalého Rallycrossového jezdce Johna Buttona (v Anglii známý jako takzvaný Colorado beetle Volkswagen se svou garáží Autoconti Tuning v Trowbridge, ve Wiltshire). Jeho nejlepším výsledkem byl titul vicemistra v šampionátech Embassy/RAC-MSA Britského rallycrossu a TEAC/LLydden rallycross v roce 1976. Jensonovi rodiče jsou rozvedení a Jenson má 3 starší sestry. Button byl zasnoubený s Louise Griffiths, známou ze show Fame Academy. Jejich soužití skončilo v dubnu 2005, a jeho vztah s přítelkyní Davida Coultharda se stal krmivem pro bulvár. Roku 2014 se oženil s modelkou Jessicou Michibata.

Jako mnoho jezdců Formule 1, má Button trvalé bydliště v Monaku, ale také domy v Anglii a Bahrajnu. Jeho hobby jsou horská kola a surfování. Je také náruživým fanouškem fotbalového klubu Bristol City.

Kariéra před Formulí 1

Motokáry

Button začal s motokárami v osmi letech poté, co mu jeho otec koupil první motokáru, a začal famózně. Vyhrál totiž všech 34 závodů v šampionátu Britských motokár třídy kadet a samozřejmě získal titul.

Dále zaznamenal 3 triumfy v šampionátu Britských Open motokár. Roku 1997 se stal nejmladším jezdcem, který vyhrál šampionát Evropské Super A a též zvítězil v Memorial Cupu Ayrtona Senny. Tyto výsledky ho rovnou poslaly do závodních aut.

Formule Ford

V osmnácti letech okusil Jenson šampionát Britské Formule Ford s týmem Haywood Racing. Díky devíti vítězstvím si zajistil titul. Button také triumfoval ve Formuli Ford Festival v Brands Hatch. Zvítězil tenkrát před nynějším vítězem 500 mil Indianapolis, Danem Wheldonem.

Na konci roku 1998 vyhrál výroční McLaren Autosport BRDC Young Driver Award. Jeho ocenění také obsahovalo test ve voze McLaren ve Formuli 1. Button si formulový vůz vyzkoušel v dalším roce.

Formule 3

Button vstoupil do Formule 3 roku 1999, s týmem Promatecme. V první sezóně hned třikrát vyhrál: na okruzích Thruxton, Pembrey a Silverstone. Skončil tak sezónu jako nejlepší nováček. Celkově byl v šampionátu třetí, za Marcem Hynesem a Lucianem Burtim. Jako pátý skončil v Marlboro Masters a v Grand Prix Macau dojel druhý (0,035 sekundy za vítězem Darrenem Manningem). Téhož roku se zúčastnil také závodu 24h Spa v posádce s jezdci David Saelens a Tomáš Enge.

Formule 1

2000: Williams

Na konci roku 1999 si vybral svou vyhranou cenu, a to svést se ve Formuli 1. Bylo to na okruhu Silverstone, a kromě McLarenu se svezl i v Prostu. V tu dobu řešil Frank Williams problém, koho dosadit na místo Alessandra Zanardiho, který z týmu Williams odešel. Kandidáti pro rozstřel byli dva: Button a jezdec Formule 3000 Bruno Junqueira. A Jenson Button své místo ve voze Williams vyhrál.

Ve své premiérové sezóně ve Formuli 1 obsadil konečné osmé místo, svou rychlost a talent asi nejvíce prokázal ve Spa-Francorchamps, kde se kvalifikoval jako třetí a dojel čtvrtý. Nicméně se dopouštěl nováčkovských chyb, například když havaroval při safety caru v Monze. Celkově však prokázal velký potenciál, přesto byl ale poražen svým zkušenějším týmovým kolegou, Ralfem Schumacherem.

2001–2002: Renault (Benetton)

Button v týmu Benetton v sezóně 2001

2001

V roce 2001 měl Button stále kontrakt s Williamsem, závodil ale za Benetton, který koupil Renault. V novém týmu ale zažil chmurnou sezónu; Benetton byl v této sezóně absolutně nekonkurenceschopný a závodil jen s týmy jako krachující Prost a stále pomalé Minardi. Nejlepší umístění pro Buttona bylo páté místo v Německé Grand Prix, celkově ale skončil až sedmnáctý, jelikož bodoval pouze v Německu.

2002

Před ročníkem 2002 byl Benetton přejmenován na Renault. I když byl Button docela pravidelně porážen v kvalifikacích stájovým kolegou Jarnem Trullim, prokazoval Jenson dobré výsledky v závodech. Jen těsně mu v Malajsii unikly první stupně vítězů, když ho kvůli problémům s převodovkou předjel v posledním kole Michael Schumacher. V závodě tak dojel čtvrtý, stejně jako poté v Brazílii. V sezóně ještě posbíral body za pátá a šestá místa a celkově se v šampionátu umístil sedmý, Trulli pak osmý.

Pro sezónu 2003 však pro Buttona už v týmu Renault místo nezbylo, když Flavio Briatore místo Jensona angažoval testovacího pilota Fernanda Alonsa. Za to se Briatoremu dostalo kritiky, on však jen uvedl: „Čas ukáže, jestli jsem se spletl“. Bohužel pro Buttona se nespletl, Alonso v roce 2005 a 2006 získal titul mistra světa právě v Renaultu. Oproti tomu Button vyhrál svou první Grand Prix až v roce 2006.

2003–2005: BAR

2003

Po odchodu z Renaultu se Button na začátku roku 2003 připojil k týmu BAR (British American Racing), společně s bývalým mistrem světa Jacquesem Villeneuvem. Ač možná někdo čekal opak, vedlo se lépe spíše Buttonovi a to jak v kvalifikacích, tak v závodech. Jensonovo nejlepší umístění bylo čtvrté místo z Rakouské Grand Prix. Sezóna to ale nebyla příliš snadná, jelikož Button v tréninku na Grand Prix Monaka havaroval a musel vynechat závod i testování na Monze. Na konci sezóny se tým trochu zlepšil a v Grand Prix USA Button poprvé vedl závod. Celkově skončil v šampionátu na devátém místě se ziskem 17 bodů.

2004

V sezóně 2004 prokázali Button i BAR-Honda stoupající tendenci a BAR skončil celkově druhý v poháru konstruktérů. Button vybojoval první pódium, když skončil třetí v Malajsii a v průběhu sezóny vystoupal na stupně vítězů ještě několikrát. První pole position pro Buttona i pro BAR přišlo v dubnu, v San Marinu. Jenson dojel v závodě druhý. Celkově skončil na konci sezóny třetí s 85 body, za suverénními jezdci Ferrari.

Přes skvělé výsledky v BARu měl Button podepsaný kontrakt s nepříliš výkonným Williamsem a Jenson dával najevo, že chce v BARu zůstat. Za Buttona se postavil i šéf týmu BAR, David Richards. Nakonec se Button ze smlouvy vykoupil a i přes protesty Franka Williamse a jednání v Miláně, podepsal Jenson smlouvu na rok 2005 s BAR.

2005

Start do nové sezóny se však nevyvedl, tým byl v San Marinu dokonce diskvalifikován. Bylo to kvůli palivovému systému, který údajně obsahoval jakousi tajnou nádrž, která měla týmu pomoci k předepsané hmotnosti vozu. Tento podvod byl potrestán diskvalifikací v San Marinu a zákaz startu v dvou závodech, Španělsku a Monaku. V Kanadě vybojoval Button druhé pole position, avšak start mu nevyšel a v 46. kole havaroval ze třetího místa. Jenson nezískal do poloviny sezóny ani bod, ale druhá půlka měla znamenat silný vzestup týmu BAR. Po čtvrtém místě ve Francii, vybojoval Button pole position na domácím Silverstonu. Pomalý start ale znamenal propad na konečné páté místo.

Button s vozem British American Racing při Grand Prix USA 2004 na okruhu Indianapolis

Na okruhu Hockenheim se Buttonovi vždy dařilo a rok 2005 nebyl výjimkou. Kvalifikoval se na druhém místě a v závodě dojel třetí, což bylo pro něj zatím nejlepší umístění v sezóně. Ke konci sezóny se opět objevily problémy se smlouvou na další rok. Button měl za Williams v roce 2006 závodit, ale Button opět nechtěl, když BMW přerušilo spolupráci s Williamsem a vytvořilo si vlastní tým. Frank Williams byl neoblomný a trval na dodržení smlouvy i přes konec spolupráce s BMW. 21. září 2005 potvrdil BAR Buttona na další rok (byl vykoupen ze smlouvy s Williamsem za částku kolem 30 milionů dolarů), druhým jezdcem se stal Rubens Barrichello, který přišel z Ferrari.

2006–2008: Honda

2006

Před startem sezóny 2006 byl BAR Honda plně převeden na vlastnictví Hondy a vznikl tak nový tým s názvem Honda Racing F1 Team. Sezóna 2006 byla dobrá i špatná – Button zklamal v domácí velké ceně, kde chtěl uspět, ale zato vyhrál svůj první závod v Maďarsku. V prvním závodě získal Jenson pět bodů za čtvrté místo a v Malajsii skončil na stupních vítězů. V Austrálii se mu ale vůbec nedařilo, získal sice pole position, ale jeho působení na třetím místě zhatil motor. Úvodní část sezóny se celkově moc nevydařila pro Jensona. V Monaku se kvalifikoval čtrnáctý a skončil jedenáctý. V domácí velké ceně na okruhu Silverstone skončil v kvalifikaci až devatenáctý, v závodě pobyl osm kol, pak mu zradil motor a skončil.

Button poražen týmovým kolegou Rubensem Barrichellem při Grand Prix Kanady 2006

Při Grand Prix Kanady porazil Button v kvalifikaci stájového kolegu Barrichella, naposledy se mu to povedlo v Imole. V závodě bojoval o osmé místo s Davidem Coulthardem, ten ale Buttona předjel a odsunul ho z bodované příčky. Další výpadek přišel v USA, kdy byl Jenson jedním z účastníků kolize v prvním kole. Ve Francii zase Jensona zradil motor. To byl naštěstí poslední výpadek v sezóně a v Německu byl Button těsně pod stupni vítězů, čtvrtý. Nejlepší závod kariéry přišel v chaotické Grand Prix Maďarska – byla to 113. Grand Prix pro Buttona. Po výměně motoru byl Jenson odsunut v kvalifikaci o 10 míst dozadu, startoval tak čtrnáctý. V závodě však začalo pršet. V prvních kolech předjel Button několik jezdců, včetně sedminásobného mistra světa, Michaela Schumachera, a po deseti kolech byl čtvrtý. A také díky odstoupení vedoucího Kimiho Räikkönena (havárie) a Fernanda Alonsa (porucha hnací hřídele) se posunul až do vedení o 40 sekund před Pedrem de la Rosou a Nickem Heidfeldem. Alonso byl při odstoupení sice za Buttonem, ten ale musel ještě jednou do boxů. Každopádně Jenson vyhrál a překonal Nigela Mansella, který v roce 1989 vyhrál na Hungaroringu z dvanácté pozice, Button to dokázal ze čtrnácté. Jenson Button byl od března 2003 prvním britským jezdcem který vyhrál (naposledy to byl David Coulthard), a od Grand Prix Evropy 1999 prvním anglickým jezdcem který zvítězil (naposledy Johnny Herbert). Poslední zajímavostí je, že před 13 lety na této trati vybojoval první vítězství další britský jezdec, Damon Hill. Grand Prix Turecka byla plná očekávání co Button předvede, ten skončil čtvrtý. Další tři závody, v Itálii, Číně a Japonsku, znamenaly pěkná dvě čtvrtá a jedno páté místo. Poslední závod sezóny završil Jenson třetím místem. V posledních šesti závodech získal Button nejvíce bodů ze všech jezdců (35) a celkově skončil šestý, s 56 body.

2007

Jenson Button při Grand Prix Belgie 2007

Pro rok 2007 zůstali Hondě oba dva jezdci z minulého roku, Button a Barrichello. Na konci roku 2006 si Button při motokárách přivodil dvě vlasové zlomeniny žeber. Toto zranění znamenalo, že se nemohl účastnit zimních testů, předcházející sezóně 2007. Bývalý mistr světa Damon Hill reagoval na Buttonovo přání získat titul s Hondou: „Jestli to myslí vážně… musí nejprve dokázat, že patří mezi uchazeče o titul.“ Alan Henry napsal pro deník The Guardian: „Button vyhraje několik dalších závodů, ale není aspirant na titul mistra světa“. V prvním závodě v Austrálii se Button kvalifikoval jako čtrnáctý, po problémech s řízením. Závod nebyl o moc lepší, Button dostal trest za překročení rychlosti v boxech a dojel patnáctý. Další dva závody v Malajsii a Bahrajnu opět byly podprůměrné, v Malajsii byl dvanáctý za týmovým kolegou Barrichellem a v Bahrajnu neodjel ni kolo po kolizi s Davidem Coulthardem z týmu Red Bull. Jediný bod získal Button ve Francii za osmé místo.

V průběhu Grand Prix Velké Británie byl Button potvrzen jako jezdec Hondy i na rok 2008. V Číně Jenson dokončil závod na 5. místě a získal 4 body. V celkové klasifikaci šampionátu skončil na 15. místě. Buttonova pozice nejlepšího britského, formulového jezdce současnosti byla ukořistěna Lewisem Hamiltonem, bývalý šampión Nigel Mansell prohlásil: „Jenson by mohl vyhrát více závodů, ale je podceňován, což mu škodí. Měl šanci něco dokázat, ale nechopil se jí – a žádná další už být nemusí.“ Šéf Hondy Nick Fry řekl na obranu Jesnona: „Myslím že to co řekl Nigel o Jensonově reputaci patří tak pět let zpátky. Lidé zapomínají, že Jenson debutoval v 20 letech, teď je mu 27. Pracuji s ním 5 let, a to co Jenson dělá, jak změnil kvůli formuli svůj život, by zasloužilo více pozornosti.

2008

Button zůstal s hondou i v sezóně 2008, stejně tak jeho týmový kolega Rubens Barrichello. Vůz Honda RA108 se ale projevil jako nekonkurenceschopný a Button získal pouhé 3 body za 6. místo z Grand Prix Španělska 2008. Šance bodovat byla i při Grand Prix Velké Británie 2008, kde Barrichello vybojoval pódium, nicméně Jenson závod nedokončil. 5. prosince 2008 Honda oznámila, že z Formule 1 odchází. Příčinou byla globální finanční krize. Šance na závodní sedačku ta závisela na odprodeji týmu.

2009: Brawn GP

Button při Grand Prix Španělska 2009.

5. března 2009 bylo oznámeno, že bývalý tým Honda se přejmenuje na Brawn GP. Stáj totiž koupil Ross Brawn, předchozí šéf týmu Honda. Button s Barrichellem pak byli potvrzeni jako závodní jezdci. Nástup Buttona a celého týmu Brawn GP nikdo nečekal. Hned v prvním závodě si nově vzniklý tým zajel pro double, když Button vyhrál a Barrichello skončil druhý. Brawn GP se tak stal prvním týmem od roku 1954, který tohoto úspěchu dosáhl. Druhou Grand Prix opanoval taktéž Button. V Číně došlo k první porážce Buttona, vše si vynahradil ale v dalších 4 závodech, ve kterých nenašel přemožitele. To už však bylo ohledně vítězství pro Buttona v sezóně vše, a v jejím zbytku těžil zejména z náskoku, který si v první půlce sezóny vybudoval. První výpadek přišel až v Belgii a byl to jediný závod sezóny, ve kterém Button nebodoval. Pódium si vychutnal ještě v Itálii a v posledním závodě v Abú Dhabi. To už ale bylo rozhodnuto, že Jenson Button získá svůj první titul v kariéře, celkem získal 95 bodů.

Button potřeboval na zisk titulu 169 startů, což ho zařadí na druhé místo v tomto ohledu. Více startů potřeboval už jen Nigel Mansell (176). Jenson napsal o sezóně 2009 knihu, v originále „My Championship Year“, která byla vydána nakladatelstvím Weidenfeld a Nicolson 19. listopadu 2009. Na Nový rok 2010 byl Jenson Button oceněn státním vyznamenáním Velké Británie za služby motorsportu.

2010–2017: McLaren

2010

Po prodeji týmu Brawn GP automobilce Mercedes, oznámil Button 18. listopadu svůj odchod do týmu McLaren. Zde podepsal tříletý kontrakt údajně za 6 miliónu liber ročně. Společně bude působit v týmu s mistrem světa z roku 2008, Lewisem Hamiltonem. Button řekl televizi BBC, že přestoupil kvůli tomu, že hledal novou výzvu. Brawn mu prý nabízel více peněz než McLaren, Jenson však chtěl novou motivaci a výzvu k soupeření s Lewisem Hamiltonem. Buttovy výsledky byly uspokojující, ale nedokázal navázat na úspěšnou sezónu 2009. V této sezóně obsadil 5. místo s 214 body.

2011

Tato sezóna probíhala ve znamení souboje o titul mezi Buttonem a Sebastianem Vettelem. Button se několikrát umístil na stupních vítězů. Nakonec skončil na 2. místě s 270 body.

2012

Do úvodní Grand Prix Austrálie odstartoval ze druhého místa a po posunu do čela závodu po vyjetí safety caru si dojel i díky nejrychlejšímu kolu pro první vítězství v sezóně a celkově třetí v australském Melbourne.[1] I do druhé velké ceny v roce odstartoval ze druhé příčky, ovšem po restartu závodu si poškodil přední křídlo o vůz Naraina Karthikeyana a obsadil až 14. pozici.[2] Po šestém místě v kvalifikaci na Grand Prix Číny skončil po zdržení při zastávce v boxech druhý.[3] Do GP Bahrajnu odstartoval ze 4. příčky, tři kola před cílem musel kvůli prázdné pneumatice absolvovat zastávku v boxech, čímž se ze sedmého místa propadl a kolo před cílem kvůli poruše diferenciálu zajel rovnou do boxu svého týmu.[4] Z desátého místa v kvalifikaci Grand Prix Španělska získal dva body za deváté místo. GP Monaka po startu ze 13. příčky nedokončil, když v 71. kole udělal v šikaně u bazénu hodiny.[5] Skončil na 5. místě se 188 body.

2013

V březnu 2013 oznámil, že má v úmyslu zůstat u McLarenu. Jeho novým týmovým kolegou se stal Sergio Pérez. Button kritizoval Pérezův styl závodění. Do Grand Prix Austrálie se kvalifikoval na desátém místě a závod dokončil na devátém místě. Po závodě přiznal, že nechápe, jak špatně se auto v závodě chovalo. V Malajsii startoval sedmý, ale těsně před koncem závodu odstoupil. Buttonovým nejlepším výsledkem bylo čtvrté místo při posledním závodě Grand Prix Brazílie. Skončil na 9. místě se 73 body.

2014

Po náročné sezóně 2013 bylo oznámeno, že novým Buttonovým týmovým kolegou se stane Kevin Magnussen. V sezóně 2014 se změnila pravidla, kdy si jezdci mohli vybrat číslo auta. Button si vybral číslo 22, což bylo číslo vozu, s nímž závodil v sezóně 2009, kdy se stal mistrem světa. Při prvním závodě – Grand Prix Austrálie – skončil Button na 4. místě. Nicméně, vzhledem k tomu, že druhý Daniel Ricciardo byl následně diskvalifikován poté, co bylo zjištěno, že jeho auto překročilo maximální povolený průtok paliva, byl Button povýšen na 3. místo. Nakonec Button skončil v sezóně 2014 na 8. místě se 126 body.

2015

V sezóně 2015 se stal Buttonovým týmovým kolegou Fernando Alonso. McLaren podepsal smlouvu s novým dodavatelem motorů Honda. Nový dodavatel Honda se ukázal jako nespolehlivý a problematický. Jezdci se často kvalifikovali na zadních příčkách a závod dokončovali v druhé části startovního pole a nebo vůbec. Při této sezóně Button získal pouhých 16 bodů a umístil se na 16. místě.

2016

V této sezóně motory Honda ukázaly větší tempo, ale spolehlivost byla stále problémem. Nejlepší Buttonovým umístěním bylo 6. místo při Grand Prix Rakouska. Po této sezóně Button ukončil kariéru ve Formuli 1.

2017

V této sezóně Button nahradil Fernanda Alonsa při Grand Prix Monaka poté, co se Alonso rozhodl soutěžit v Indianapolis 500, který se konal ve stejný den. Button se kvalifikoval na deváté pozici, ale dostal penalizaci 15 míst na startu kvůli výměně součástek. Závod po kolizi s Pascalem Wehrleinem nedokončil.

Výsledky

24h Spa

RokTýmJezdciVůzTřídaKolaUmístěníTřída
Pos.
1999Belgie BMW FINA Team RafanelliBelgie David Saelens
Česko Tomáš Enge
BMW 320i E46
BMW / Rafanelli
SP22DNFDNF

Kompletní výsledky ve Formuli 1

Legenda k tabulce
BarvaVýsledek
ZlatáVítěz
Stříbrná2. místo
Bronzová3. místo
ZelenáBodované umístění
ModráNebodované umístění
Dokončil neklasifikován (NC)
FialováOdstoupil (Ret)
ČervenáNekvalifikoval se (DNQ)
Nepředkvalifikoval se (DNPQ)
ČernáDiskvalifikován (DSQ)
BíláNestartoval (DNS)
Závod zrušen (C)
Světle modráPouze trénoval (PO)
Páteční testovací jezdec (TD)
Bez barvyNetrénoval (DNP)
Vyřazen (EX)
Nepřijel (DNA)
Odvolal účast (WD)
OznačeníVýznam
TučnostPole position
KurzívaNejrychlejší kolo
FFanBoost
GNejrychlejší v kvalifikační skupině
Jezdec nedojel do cíle, ale byl klasifikován, protože odjel více než 90 % délky závodu.
Byl udělován poloviční počet bodů, protože bylo odjeto méně než 75 % délky závodu.
RokTýmŠasiMotor123456789101112131415161718192021BodyUmístění
2000BMW WilliamsF1 TeamWilliams FW22BMW E41 3.0 V10AUS
Ret
BRA
6
SMR
Ret
GBR
5
ESP
17
EUR
10
MON
Ret
CAN
11
FRA
8
AUT
5
GER
4
HUN
9
BEL
5
ITA
Ret
USA
Ret
JPN
5
MAL
Ret
128. místo
2001Mild Seven Benetton RenaultBenetton B201Renault RS21 3.0 V10AUS
14
MAL
11
BRA
10
SMR
12
ESP
15
AUT
Ret
MON
7
CAN
Ret
EUR
13
FRA
16
GBR
15
GER
5
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
Ret
USA
9
JPN
7
217. místo
2002Mild Seven Renault F1 TeamRenault R202Renault RS22 3.0 V10AUS
Ret
MAL
4
BRA
4
SMR
5
ESP
12
AUT
7
MON
Ret
CAN
15
EUR
5
GBR
12
FRA
6
GER
Ret
HUN
Ret
BEL
Ret
ITA
5
USA
8
JPN
6
147. místo
2003Lucky Strike B.A.R HondaBAR 005Honda RA003E 3.0 V10AUS
10
MAL
7
BRA
Ret
SMR
8
ESP
9
AUT
4
MON
DNS
CAN
Ret
EUR
7
FRA
Ret
GBR
8
GER
8
HUN
10
ITA
Ret
USA
Ret
JPN
4
179. místo
2004Lucky Strike B.A.R HondaBAR 006Honda RA004E 3.0 V10AUS
6
MAL
3
BHR
3
SMR
2
ESP
8
MON
2
EUR
3
CAN
3
USA
Ret
FRA
5
GBR
4
GER
2
HUN
5
BEL
Ret
ITA
3
CHN
2
JPN
3
BRA
Ret
853. místo
2005Lucky Strike B.A.R HondaBAR 007Honda RA005E 3.0 V10AUS
11
MAL
Ret
BHR
Ret
SMR
DSQ
ESPMONEUR
10
CAN'
Ret
USA
DNS
FRA
4
GBR
5
GER
3
HUN
5
TUR
5
ITA
8
BEL
3
BRA
7
JPN
5
CHN
8
379. místo
2006Lucky Strike Honda
Racing F1 Team
Honda RA106Honda RA806E 2.4 V8BHR
4
MAL
3
AUS
10
SMR
7
EUR
Ret
ESP
6
MON
11
GBR
Ret
CAN
9
USA
Ret
FRA
Ret
GER
4
HUN
1
TUR
4
ITA
5
CHN
4
JPN
4
BRA
3
566. místo
2007Honda Racing F1 TeamHonda RA107Honda RA807E 2.4 V8AUS
15
MAL
12
BHR
Ret
ESP
12
MON
11
CAN
Ret
USA
12
FRA
8
GBR
10
EUR
Ret
HUN
Ret
TUR
13
ITA
8
BEL
Ret
JPN
11
CHN
5
BRA
Ret
615. místo
2008Honda Racing F1 TeamHonda RA108Honda RA808E 2.4 V8AUS
Ret
MAL
10
BHR
Ret
ESP
6
TUR
11
MON
11
CAN
11
FRA
Ret
GBR
Ret
GER
17
HUN
12
EUR
13
BEL
15
ITA
15
SIN
9
JPN
14
CHN
16
BRA
13
318. místo
2009Brawn GP F1 TeamBrawn BGP 001Mercedes-Benz FO 108W 2,4 V8AUS
1
MAL
1
CHN
3
BHR
1
ESP
1
MON
1
TUR
1
GBR
6
GER
5
HUN
7
EUR
7
BEL
Ret
ITA
2
SIN
5
JPN
8
BRA
5
ABU
3
951. místo
2010Vodafone McLaren MercedesMcLaren MP4-25Mercedes-Benz FO 108X 2,4 V8BHR
7
AUS
1
MAL
8
CHN
1
ESP
5
MON
Ret
TUR
2
CAN
2
EUR
3
GBR
4
GER
5
HUN
8
BEL
Ret
ITA
2
SIN
4
JPN
4
KOR
12
BRA
5
ABU
3
2145. místo
2011Vodafone McLaren MercedesMcLaren MP4-26Mercedes-Benz FO 108Y 2,4 V8AUS
6
MAL
2
CHN
4
TUR
6
ESP
3
MON
3
CAN
1
EUR
6
GBR
Ret
GER
Ret
HUN
1
BEL
3
ITA
2
SIN
2
JPN
1
KOR
4
IND
2
ABU
3
BRA
3
2702. místo
2012Vodafone McLaren MercedesMcLaren MP4-27Mercedes-Benz FO 108Z 2,4 V8AUS
1
MAL
14
CHN
2
BHR
18
ESP
9
MON
16
CAN
16
EUR
8
GBR
10
GER
2
HUN
6
BEL
1
ITA
Ret
SIN
2
JPN
4
KOR
Ret
IND
5
ABU
4
USA
5
BRA
1
1885. místo
2013Vodafone McLaren MercedesMcLaren MP4-28Mercedes-Benz FO 108Z 2,4 V8AUS
9
MAL
17
CHN
5
BHR
10
ESP
8
MON
6
CAN
12
GBR
13
GER
6
HUN
7
BEL
6
ITA
10
SIN
7
KOR
8
JPN
9
IND
14
ABU
12
USA
10
BRA
4
609. místo
2014McLaren MercedesMcLaren MP4-29Mercedes-Benz PU106A 1,6 V6AUS
3
MAL
6
BHR
17
CHN
Ret
ESP
Ret
MON
6
CAN
4
AT
Ret
GBR
4
GER
8
HUN
10
BEL
6
ITA
8
SIN
Ret
JPN
5
RU
4
USA
Ret
BRA
4
ABU
5
1268. místo
2015McLaren HondaMcLaren MP4-30Honda RA615HAUS
11
MAL
Ret
CHN
14
BHR
DNS
ESP
16
MON
8
CAN
Ret
AT
Ret
GBR
Ret
HUN
9
BEL
14
ITA
14
SIN
Ret
JPN
16
RU
9
USA
6
MEX
14
BRA
14
ABU
12
1616. místo
2016McLaren HondaMcLaren MP4-31Honda RA616HAUS
14
BHR
Ret
CHN
13
RU
10
ESP
9
MON
9
CAN
Ret
EUR
11
AT
6
GBR
12
HUN
Ret
GER
8
BEL
Ret
ITA
12
SIN
Ret
MAL
9
JPN
18
USA
9
MEX
12
BRA
16
ABU
Ret
2115. místo
2017McLaren HondaMcLaren MCL32Honda RA617HAUSCHNBHRRUESPMON
Ret
CANAZEATGBRHUNBELITASINMALJPNUSAMEXBRAABU

Výsledky v ostatních formulových kategoriích

SezónaSérieTýmVůzZávodyVítězstvíPole PositionPodiumBodyKonečné umístění
1998Formule Ford V. BritánieHaywood RacingMygale SJ98-Ford1331. místo
Formule Ford Evropa2. místo
1999Formule 3 V. BritániePromatecme UKDallara F399-Renault163271683. místo

Reference

  1. FABRY, Pavel. Jenson Button vyhrál potřetí v Melbourne [online]. formule.cz, 2012-03-18 [cit. 2012-04-16]. Dostupné online. 
  2. FABRY, Pavel. V deštěm přerušeném závodě překvapil vítězstvím Alonso! [online]. formule.cz, 2012-03-25 [cit. 2012-04-16]. Dostupné online. 
  3. SKALOŠ, David. Rosberg přetavil pole position ve své první vítězství! [online]. formule.cz, 2012-04-15 [cit. 2012-04-16]. Dostupné online. 
  4. SKALOŠ, David. V Bahrajnu vyhrál Vettel, oba jezdci Lotusu na stupních vítězů! [online]. formule.cz, 2012-04-22 [cit. 2012-04-24]. Dostupné online. 
  5. FABRY, Pavel. Webber triumfoval v Monaku a je šestým různým vítězem! [online]. formule.cz, 2012-05-27 [cit. 2012-05-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Mozilla.svg
Autor: David Vignoni, icon-king.com, Licence: LGPL
From GNOME version of Nuvola icon theme. May be included in the PNG version under Nuvola/apps.
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of South Africa (1928-1982).svg
Flag of South Africa, used between 1928 and 1982. It is identical to the 1982 to 1994 version except that the shade of blue is darker. It is also known as the "Oranje-Blanje-Blou".
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of South Africa.svg

Vlajka Jihoafrické republiky

Used color: National flag | South African Government and Pantone Color Picker

     zelená rendered as RGB 000 119 073Pantone 3415 C
     žlutá rendered as RGB 255 184 028Pantone 1235 C
     červená rendered as RGB 224 060 049Pantone 179 C
     modrá rendered as RGB 000 020 137Pantone Reflex Blue C
     bílá rendered as RGB 255 255 255
     černá rendered as RGB 000 000 000
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Jenson Button 2007 Belgium cropped.jpg
Autor: Thom May, Licence: CC BY 2.0
Jenson Button driving for Honda at the 2007 Belgian Grand Prix.
Jenson Button 2006 Canada.jpg

Jenson Button (Honda) with Honda RA106 at the Canadian GP (Qualify)
Jenson Button 2010 Malaysia.jpg
Autor: Morio, Licence: CC BY-SA 3.0
Formula One 2010 Rd.3 Malaysian GP: Jenson Button (McLaren) at autograph session on Sunday.
Button Spain 2009.jpg
Autor: Jose Mª Izquierdo Galiot, Licence: CC BY 2.0

Button at the spanish GP Nikon D90 + Sigma 18-200 DC OS HSM

1/1600s - F/10 - 200mm - ISO640
Jenson button usgp 2004 ontrack.jpg
Autor: Rick Dikeman, Licence: CC BY-SA 3.0
Jenson Button driving for the British American Racing Formula One team at the United States Grand Prix at Indianapolis, 2004