Jerzy Tomaszewski (fotograf)
Jerzy Tomaszewski | |
---|---|
Narození | 20. ledna 1924 Varšava |
Úmrtí | 26. ledna 2016 (ve věku 92 let) Varšava |
Povolání | fotograf |
Příbuzní | Stanisław Miedza-Tomaszewski (sourozenec) |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jerzy Tomaszewski pseudonym Jur (20. ledna 1924 ve Varšavě[1] – 26. ledna 2016 tamtéž [2]) byl polský umělecký fotograf, známý jako tvůrce asi 2000 fotografií dokumentujících boje Varšavského povstání. Byl fotoreportérem a dopisovatelem jménem vládního delegáta pro Polsko a vrchního velitele domácí armády.
Životopis
Když vypukla druhá světová válka, ve věku 14 let se stal spojkou u velitelství protiletecké obrany. Za nacistické okupace působil v podzemí. Bydlel na ul. Tamka 23. V roce 1940 absolvoval tajný kurz techniky fotografie vedený prof. Romanem Niemczyńskim. V roce 1941 byl vyslán vládní delegací do německé filmové a fotografické společnosti Fotoris, pracující pro propagandu Třetí říše. Ve Fotorisu byla tajná buňka, která se zabývala zachycováním německých fotografií. V jejím čele stál inženýr Andrzej Honowski, jeho nejbližším spolupracovníkem byl Mieczysław Kucharski. Fotografie byly podrobeny speciálnímu zpracování (mikrofilmování) a poté přepraveny podzemními kurýry polské vládě do Londýna. V roce 1943 byla tato skupina odhalena. Tomaszewski přežil, ale šéf Andrzej Honowski zemřel v boji proti gestapu.[3]
Když vypuklo Varšavské povstání, stal se jedním z fotoreportérů. Fotografoval v Powiśle, v severním a jižním Śródmieście a v nedaleké Wole. Dne 8. září u ulice Tamka byl vážně zraněn. Poslední fotografie pořídil vleže v bráně svého rodinného domu. Brzy byl poslán do německého zajateckého tábora v Pruszkow, odkud utekl díky pomoci své matky Danuty Puchalské, ošetřovatelky a styčné důstojnice povstání. Na začátku roku 1945 se vrátil do Varšavy. Jeho originální fotografie se podařilo zachránit díky podzemnímu laborantovi Wacławu Zacharské, který negativy vložil do kovových plechovek a ukryl je v bytě na adrese Nowy Świat 46.
Jeho nejstarší bratr, Stanisław Miedza-Tomaszewski, byl také aktivní v podzemí. Byl hlavním umělcem Informačního a propagačního úřadu Velitelství domácí armády.
Jerzy Tomaszewski byl členem čestné rady pro výstavbu Muzea varšavského povstání.
Dne 29. července 2007 jej prezident Lech Kaczyński vyznamenal Důstojnickým křížem Řádu znovuzrozeného Polska. V posledním období svého života vedl Nadaci Nie Zapomniełem, Centrum pro popularizaci dějin druhé světové války a okupace Polska. Jeho pohřební obřad se konal 30. ledna 2016 ve farním kostele v Kamionně.
Galerie
Vojáci skupiny „Radosław“ po několika hodinách procházeli stokou z náměstí Krasińskich do ulice Warecka v centru města, ráno 2. září 1944. Tadeusz Rajszczak „Maszynka“ z praporu „Miotła“ , první zleva.
Vojáci procházejí barikádou, Nowy Świat
Přípravy na přijetí pomoci ze vzduchu. Od 4. do 5. srpna 1944 začaly americké a britské vzdušné síly shazovat potraviny, zbraně a munici. Vpravo nádrž požární vody vybudovaná Němci.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jerzy Tomaszewski (fotograf) na polské Wikipedii.
- ↑ Ostatnia droga patrioty [online]. 2016-02-02 [cit. 2022-01-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-25. (anglicky)
- ↑ Warszawa. Jerzy Tomaszewski nie żyje. Fotografował powstanie warszawskie [online]. warszawa.gazeta.pl, 2016-01-27 [cit. 2016-01-27]. Dostupné online.
- ↑ Jerzy Tomaszewski: Epizody Powstania Warszawskiego. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1979.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Jerzy Tomaszewski na Wikimedia Commons
- Jerzy Tomaszewski v The Guardian (anglicky)
Média použitá na této stránce
Jerzy Tomaszewski
Warsaw Uprising: Soldiers from the "Radosław Regiment" after several hours marching through sewers from Krasiński Square to Warecka Street in the Śródmieście district, early morning on September 2, 1944. The boy in helmet is Tadeusz "Maszynka" Rajszczak, and the boy to to the right is Michał "Pestka" Lach from the Miotła Battalion.
Warsaw Uprising: Soldiers crossing barricade at Nowy Świat.
Warsaw Uprising: Preparing for air drops. Starting from August 4-5 US and British planes were drooping arms, food and ammunition.
Warsaw Uprising: Courier crossing Nowy Świat street under fire.