Jeskyně patriarchů

Jeskyně patriarchů
Jeskyně patriarchů, pohled od jihu
Údaje o jeskyni
StátIzraelIzrael Izrael
MístoHebron
Zeměpisné souřadnice
Jeskyně patriarchů (Palestinská autonomie)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeskyně patriarchů (hebrejsky מערת המכפלה‎, zvuk Me'arat ha-Machpela, jeskyně Machpela, arabsky المغارةal-Maghára, „Jeskyně“ či الحرم الإبراهيمي‎, al-Haram al-Ibráhímí, Abrahamova svatyně) je komplex podzemních jeskyní nacházející se ve starobylém městě Hebron. Je druhým nejposvátnějším místem Židů (po Chrámové hořeJeruzalémě) a je také uctíván křesťany a muslimy.

Patriarchové

Podle tradice jsou zde pohřbeny čtyři starozákonní páry: Adam a Eva, Abrahám a Sára, Izák a Rebeka a Jákob a Lea. Raní křesťané však tvrdí, že byl Adam pohřben na Golgotě. Podle Midraše a dalších zdrojů je v jeskyni také hlava Ezaua. Podle islámských tradic je v Jeskyni patriarchů pohřben také Josef. Ačkoliv má být podle Tóry Josef pohřben v Šekemu (dnešní palestinské město Nábulus), židovské agadické tradice uvádějí, že si Josef přál být pohřben v Hebronu. Také Ráchel je podle teorií pohřbena jinde, Ráchelin hrob se nachází u města Betlém.

Mauzoleum

Budovu mauzolea nechal postavit judský král Herodes. Během byzantské nadvlády byla herodiánská svatyně přeměněna na baziliku, za muslimské vlády byla přestavěna na mešitu a uvnitř mauzolea byly postaveny symbolické náhrobky patriarchů (v 8.–14. století). Během křižácké nadvlády byla mešita přeměněna na kostel a Hebron byl sídlem hebronského biskupství.

Od dob islámské nadvlády až do roku 1967 bylo židům zakázáno do svatyně vstoupit (nejdále jim bylo dovoleno vystoupit na sedmý schod vedoucí k hrobce). V důsledku Šestidenní války roku 1967 byla svatyně rozdělena na část židovskou – synagogu (nádvoří a dvě menší síně s kenotafy Abrahama a Sáry, Jákoba a Ley) a část muslimskou – Abrahamovu mešitu (jedna větší síň s kenotafy Izáka a Rebeky; kenotafy Adama a Evy ve svatyni nejsou).

Masakr

Související informace naleznete také v článku Masakr v Jeskyni patriarchů.

V době vytváření Mírové dohody zasadil židovský osadník Baruch Goldstein těžkou ránu míru. Dne 25. února 1994 se ve snaze zastavit mírový proces dopustil masakru na modlících se Arabech v muslimské části mauzolea. Palestinští radikálové potom využili tohoto incidentu k rozpoutání násilí. Mírové rozhovory Jicchaka Rabina a Jásira Arafata přesto pokračovaly. Na základě Přechodné dohody Oslo II byla svatá místa na Západním břehu předána do rukou Palestinců s výjimkou Jeskyně patriarchů v Hebronu a byla formulována speciální ujednání pro Ráchelin hrob v Betlémě a Josefův hrob v Nábulusu. Tato ujednání zaručovala volný přístup ke všem místům.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cave of the Patriarchs na anglické Wikipedii.

Literatura

  • NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el. Judaismus od A do Z. Praha: Sefer, 1992. 285 s. ISBN 80-900895-3-4. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Machpela eng.jpg
Autor: Thomazzo, Licence: CC BY-SA 3.0
Cave of the Patriarchs
Cave of the Patriarchs7.jpg
Autor: Antoine Taveneaux, Licence: CC BY-SA 3.0
Cave of the Patriarchs
Archaeological site icon (red).svg
Autor: Edgars2007, Licence: CC BY 2.0
Archaeological site icon
Cave of Patriarch - mosque 1.JPG
Autor: A ntv, Licence: CC BY-SA 3.0
Photo taken by myself in the Cave of the Patriarchs (Hebron) on October 25, 2010 Mosque with cenotaphs of Isaac (right) and Rebecca (left)
He-Mearat-Hamakhpela.ogg
Autor: TFighterPilot, Licence: CC BY-SA 3.0
Mearat Hamakhpela