Jessica Watkinsová
Jessica Watkinsová | |
---|---|
Astronautka NASA | |
Státní příslušnost | USA |
Datum narození | 14. května 1988 (36 let) |
Místo narození | Gaithersburg, Maryland, USA |
Předchozí zaměstnání | geoložka, vysokoškolská učitelka |
Čas ve vesmíru | 170 dní, 13 hodin a 2 minuty. |
Kosmonautka od | červen 2017 |
Mise | Expedice 67 (SpaceX Crew-4/ISS) |
Znaky misí | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Jessica Andrea Watkinsová (* 14. května 1988, Gaithersburg, Maryland, USA) je geoložka, akvanautka a astronautka NASA, 586. člověk ve vesmíru. Od dubna do října 2022 pobývala během svého prvního kosmického letu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako členka Expedice 67.
Mládí, vzdělání, vědecká a sportovní kariéra
Jessica Watkinsová se narodila 14. května 1988 v Gaithersburgu ve státě Maryland Michaelu a Carolyn Watkinsovým[1]. Poté, co se její rodina se přestěhovala do Lafayette v Coloradu, Watkinsová dokončila tamní Fairview High School a poté získala na Stanfordově univerzitě získala bakalářský titul v oboru geologických a environmentálních věd. Ve studiu geologie pokračovala také na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) a ukončila ho doktorátem z geologie. Její postgraduální výzkum pod vedením profesora An Yina se zaměřil na mechanismy sesouvání půdy na Marsu a na Zemi, včetně vlivu činnosti vody.[2] Před svým výběrem do týmu astronautů působila jako postdoktorandka na Kalifornském technologickém institutu (CALTECH).[1]
Během studií se aktivně věnovala sportu.
V prvním ročníku na Stanfordu začala hrát ragby a v týmu zůstala čtyři roky. Už v roce 2008, během druhého ročníku, přitom byla členkou týmu univerzity,[3] který zvítězil v Divizi I národního univerzitního mistrovství (USA Rugby Collegiate Cup) a v letech 2007, 2009 a 2010 získal druhé místo. V letech 2008 a 2010 byla Watkinsová zařazena do týmu nejlepších hráček ligy[4] a také reprezentovala USA – hrála za tým USA Eagles, který v roce 2009 obsadil 3. místo na mistrovství světa v sedmičkovém ragby. Během mistrovství světa byla nejlepší střelkyní amerického týmu.[3][4]
Kariéra v NASA
Již jako studentka pracovala Watkins v Amesově výzkumném středisku v podpůrném týmu při přistání sondy Phoenix na Marsu a testování prototypu marsovského vrtáku. V roce 2009 byla hlavní geoložkou 86. posádky na výzkumné stanici NASA Mars Desert Research Station vybudované v Utahu v USA za účelem simulace podmínek na povrchu Marsu.[5] Jako postgraduální studentka pracovala v Laboratoři tryskového pohonu na projektu NEOWISE, jehož cílem byl průzkum blízkozemních asteroidů, a později také na plánování aktivit marsovského vozítka Curiosity,[5] Později působila jako plánovačka pro vozítko Perseverance v rámci mise Mars 2020 a pro návrat vzorků z Marsu a byla členkou několika dalších vědeckých týmů. Jako postdoktorandka na Caltechu a spolupracovnice vědeckého týmu Mars Science Laboratory se podílela na každodenním plánování činnosti marsovského roveru a využívala jeho obrazová data v kombinaci s orbitálními daty ke zkoumání stratigrafie, geologie a geomorfologie Marsu.[6]
Astronautka
V červnu 2017 Watkinsová úspěšně prošla výběrem členka 22. skupiny astronautů NASA a v srpnu téhož roku zahájila dvouletý výcvik.[1][7] Během něj se mimo jiné od 10. do 22. června 2019 účastnila mise NEEMO 23,[8] při níž byly pod hladinou moře testovány technologie a cíle pro mise do hlubokého vesmíru a výzkum Měsíce. Její mise NEEMO byla vůbec poslední v celém programu a současně první, které se zúčastnil výhradně ženský výzkumný tým pod vedením italské astronautky Samanthy Cristoforettiové, s níž později Watkinsová při svém prvním kosmickém letu pobývala i na ISS.[8][9]
V prosinci 2020 byla Watkinsová zařazena do týmu Artemis pro návrat lidí na Měsíc[10].
1. kosmický let
V listopadu 2021 bylo oznámen její výběr jako čtvrté členky posádky letu SpaceX Crew-4 a tím i americko-evropské části dlouhodobé Expedice 67 k ISS.[11] Při svém startu 27. dubna 2022[12][13] se stala již čtvrtým ze členů 22. skupiny, který se vydal do vesmíru, a současně první ženou černé pleti přidělenou na dlouhodobou misi na ISS.[9] Na palubě působila jako letová specialistka[14] a mezi její úkoly patřilo pozorování a fotografování geologických změn na Zemi, jakož i další výzkumy v oblasti věd o Zemi a vesmíru, biologických věd a vlivu dlouhodobých kosmických letů na člověka.[15] Na Zemi se i s ostatními členy posádky vrátila 14. října 2022 po 170 dnech, 13 hodinách a 2 minutách letu.[16]
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jessica Watkins na anglické Wikipedii.
- ↑ a b c TONNESSEN, Heather. Astronaut Jessica Watkins. NASA [online]. 2017-06-06 [cit. 2022-05-30]. Dostupné online.
- ↑ JESSICA ANDREA, Watkins. Tectonic and Aqueous Processes in the Formation of Mass-wasting Features on Mars and Earth. , 2015 [cit. 2022-05-30]. . UCLA. . Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b EYMER, Rick. Stanford women win national rugby club championship. www.paloaltoonline.com [online]. [cit. 2022-05-30]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b Caltech. Caltech [online]. [cit. 2022-05-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-11-07. (anglicky)
- ↑ a b NASA Astronaut Jessica Watkins to become first Black woman on the International Space Station. Newsweek [online]. 2021-11-17 [cit. 2022-05-30]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Tectonic and Aqueous Processes in the Formation of Mass-wasting Features on Mars and Earth - ProQuest. www.proquest.com [online]. [cit. 2022-05-30]. Dostupné online.
- ↑ NASA introduces 12 new astronauts. www.cbsnews.com [online]. [cit. 2022-05-30]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b MAGAZINE, Smithsonian; TOOMEY, Emily. NASA Scientists and Astronauts Practice for Space Missions on the Seafloor. Smithsonian Magazine [online]. [cit. 2022-05-30]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b ROULETTE, Joey. NASA Astronaut to Be First Black Woman to Join Space Station Crew. The New York Times. 2021-11-17. Dostupné online [cit. 2022-05-30]. ISSN 0362-4331. (anglicky)
- ↑ NASA: The Artemis Team. NASA [online]. [cit. 2022-05-30]. Dostupné online.
- ↑ NASA Assigns Astronaut Jessica Watkins to NASA’s SpaceX Crew-4 Mission. nasa.gov [online]. NASA, 2021-11-16 [cit. 2022-05-30]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ NASA. NASA and SpaceX Adjust Agency’s Crew-4 Launch Date. blogs.nasa.gov [online]. [cit. 2022-04-24]. Dostupné online.
- ↑ https://twitter.com/cbs_spacenews/status/1519223067993468928. Twitter [online]. [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.
- ↑ MAGAZINE, Smithsonian; GAMILLO, Elizabeth. NASA Astronaut Jessica Watkins Becomes the First Black Woman to Join International Space Station Crew. Smithsonian Magazine [online]. [cit. 2022-05-30]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ NASA astronaut Jessica Watkins will be the first Black woman to spend months in space. NPR.org. Dostupné online [cit. 2022-05-30]. (anglicky)
- ↑ Crew-4 Astronauts Safely Return to Earth – Commercial Crew Program. blogs.nasa.gov [online]. [cit. 2022-10-15]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Jessica Watkinsová na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Commercial Crew Program Crew-4 astronauts Kjell Lindgren, Bob Hines, Samantha Cristoforetti and Jessica Watkins in USCV Water Survival training. Photo Date: August 25, 2021. Location: NBL - Pool Topside. Photographer: Robert Markowitz
The International Space Station (ISS) Expedition 67 crew includes NASA astronauts Tom Marshburn, Raja Chari, Kayla Baron, Kjell Lindgren, Bob Hines and Jessica Watkins; Roscosmos cosmonauts Oleg Artemyev, Denis Matveev and Sergey Korsakov; and European Space Agency (ESA) astronauts Matthias Maurer and Samantha Cristoforetti.
- The Expedition 67 patch celebrates our on-going international mission to conduct science and research to improve life on Earth and extend our presence in the solar system.
- The International Space Station (ISS) is poised in the foreground to recognize the contributions of the thousands of engineers, scientists, researchers, trainers, fabricators, leaders, and dreamers who have made this miracle of engineering and sustained operations possible.
- Our beautiful home, the planet Earth, serves as a central element of the patch, just as it is central to the ISS’s mission. While we endeavor to unlock the mysteries of the universe, we are also committed to better understanding the Earth and how we can protect it for future generations.
- Three stars shine bright on a field of black, representing the United States, Russia, and Italy, the three countries with crewmembers on this particular expedition. The numerous stars further scattered across the night sky represent the additional countries that comprise the ISS partnership.
- The life-giving rays of the sun represent our crew’s families, whose love and support make this endeavor possible.
2017 NASA Astronaut Candidate Jessica Watkins.
The insignia representing the SpaceX Crew-4 mission to the International Space Station depicts a dragonfly and highlights the crew members Commander Kjell Lindgren, Pilot Robert Hines and Mission Specialists Jessica Watkins and Samantha Cristoforetti. Lindgren, Hines and Watkins are NASA astronauts and Cristoforetti is an ESA (European Space Agency) astronaut.
Kjell Lindgren described the meaning behind the patch:
- The free-flying Dragon capsule forms the thorax of the central element of the patch, the Dragonfly – a beautiful and agile flyer. For many, the dragonfly represents transformation and good fortune. On its way to the International Space Station, the capsule appears suspended in low Earth orbit with the Earth below and Moon above. Four bright stars represent the four crewmembers’ families and their steadfast patience, love and support. The remaining multitude of stars represent the countless members of the NASA, SpaceX and international partner teams, whose ingenuity, vigilance and tireless work has made this mission possible.