Jestřábník Wimmerův

Jak číst taxoboxJestřábník Wimmerův
alternativní popis obrázku chybí
Jestřábník Wimmerův (Hieracium wimmeri)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
Rodjestřábník (Hieracium)
Binomické jméno
Hieracium wimmeri
R.Uechtr., 1872
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jestřábník Wimmerův (Hieracium wimmeri) je druh rostliny z čeledi hvězdnicovité. Je to vytrvalá bylina s přímou, chudě olistěnou lodyhou a volným květenstvím složeným z několika žlutokvětých úborů. Plodem je nažka s chmýrem. Druh se vyskytuje v Krkonoších a Karpatech. V rámci taxonomie jestřábníků je řazen do skupiny Hieracium epimedium agg., která morfologicky odpovídá kombinaci H. bifidumjuranum.

Popis

Jestřábník Wimmerův je vytrvalá bylina s přímou jednoduchou lodyhou, dorůstající obvykle výšky 20 až 40 cm. Někdy bývá lodyh již od báze více. Listy jsou poněkud tužší, na líci tmavě zelené a víceméně lysé, na rubu světlejší a nasivělé, s roztroušenými jednoduchými chlupy a poněkud vyniklou žilnatinou. Přízemní růžice bývá v době květu složena z 1 až 5 řapíkatých, úzce obvejčitých až eliptických listů. Čepel listů je na vrcholu zaokrouhlená až špičatá, na bázi klínovitá, v dolní části s trojúhelníkovitými zuby, v horní části jen drobně zubatá až celokrajná. Řapík je křídlatý. Lodyžní listy jsou obvykle 2 nebo 3 (řidčeji jen 1 nebo 4). Spodní list bývá řapíkatý a tvarem podobný přízemním listům, s čepelí postupně sbíhající na řapík. Střední a horní lodyžní listy jsou přisedlé.

Květenství je rozvolněné, zpravidla s obloukovitě prohnutými větvemi, skládající se ze 3 až 10, řidčeji i většího počtu úborů. Úbory jsou středně velké, s až 18 mm dlouhými žlutými ligulami. Na zoubcích na vrcholu ligul jsou ojedinělé až roztroušené kratičké chlupy. Stopky úborů jsou tmavě šedozelené, s roztroušenými až četnými hvězdovitými a žláznatými chlupy a roztroušenými světlými, max. 1,5 mm dlouhými jednoduchými chlupy s černou bází sahající asi do 1/4 délky chlupu. Zákrov je 10 až 12 mm dlouhý, složený z málo četných, jen nevýrazně střechovitě se kryjících listenů. Na zákrovních listenech jsou roztroušené, nanejvýš 1 mm dlouhé jednoduché chlupy a stopkaté žlázky. V dolní části listenů jsou roztroušené hvězdovité chlupy, v horní části zpravidla jen na okrajích. Čnělky jsou tmavé. Plodem je kaštanově hnědá až červenohnědá, 3,7 až 4,1 mm dlouhá nažka s chmýrem.[1][2][3]

Rozšíření

Druh je rozšířen v Krkonoších a západních Karpatech, podle některých údajů lze s tímto taxonem ztotožnit i rostliny rostoucí v rakouských Alpách. V rámci české strany Krkonoš je v současnosti znám jeho výskyt na Kotli a v Kotelních jamách, v Labském a Dlouhém dole, na Luční hoře a Krkonoši. Podle historických údajů a herbářových sběrů se vyskytoval i na Studniční hoře, Obřím dole, Kozích hřbetech a Pančické louce. V Polsku se vyskytuje např. v Malé a Velké Sněžné jámě a v údolí Szrenického potoka, na Slovensku v oblasti Vysokých Tater. Druh roste zejména v subalpínských nivách, loukách a trávnících, světlinách v porostech kosodřeviny a v karových jamách. Je vázán na minerálně bohatší podklady, jako jsou výchozy erlanů či čediče. Většina lokalit se nachází v poměrně úzkém výškovém rozpětí od 1300 do 1450 m n. m.[1][4][2]

Ohrožení a ochrana

Druh je v Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky (Grulich et al., 2012) veden v kategorii C2r (silně ohrožené druhy).[5] V České republice nepatří mezi zvláště chráněné druhy, jeho lokality však podléhají územní ochraně Krkonošského národního parku.

Taxonomie

Druh Hieracium wimmeri je řazen do skupiny taxonů, označované jako Hieracium epimedium agg. a morfologicky odpovídající kombinaci H. bifidumjuranum. V rámci dané skupiny je rozlišováno celkem 32 taxonů, z nichž dva se vyskytují i v České republice. Mimo jestřábníku Wimmerova je to ještě H. moravicum (jestřábník moravský), rozšířený v Hrubém Jeseníku a Karpatech. Ze skupiny Hieracium juranum agg. (H. murorumprenanthoides) roste v České republice pouze H. pseudalbinum (jestřábník licholabský), který je endemit Krkonoš.

Rozlišovací znaky

Jestřábník Wimmerův je charakterizován chudou přízemní růžicí a pouze několika lodyžními listy, z nichž horní a střední jsou přisedlé. Zákrovy mají poněkud popelavý vzhled. Odění rostlin je poměrně krátké a chybějí dlouhé jednoduché chlupy. Podle přisedlých lodyžních listů jej lze snadno odlišit od ostatních poněkud podobných druhů, které nemají jestřábník věsenkovitý v rodokmeni, jako je jestřábník Lachenalův (H. lachenalii) nebo jestřábník obecný (H. levicaule). Z krkonošských druhů jsou habituelně poněkud podobné jestřábník labský (H. albinum) a jestřábník licholabský (H. pseudalbinum), které mají zákrovy vždy bez jednoduchých chlupů. V současnosti velmi vzácný jestřábník zelenohlavý má jiný tvar listů a charakteristicky v dolní části rozšířené, málo ochlupené zákrovní listeny.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b c SLAVÍK, Bohumil (editor); ŠTĚPÁNKOVÁ, Jitka (editor). Květena České republiky 7. Praha: Academia, 2004. ISBN 80-200-1161-7. 
  2. a b DOSTÁL, Josef. Nová květena ČSSR. Praha: Academia, 1989. 
  3. ZAHN, Karl Hermann. Hieracium. Das Pflanzenreich. 1922, čís. 79. 
  4. HARČARIK, Josef; HORÁKOVÁ, Viera. Flora Corcontica – additamenta IV. Opera Corcontica. 2019, čís. 56. 
  5. GRULICH, Vít. Red list of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia. 2012, čís. 84. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
7010-Hieracium wimmeri herb 01.jpg
Autor: Vojtěch Zavadil, Licence: CC BY-SA 4.0
Hieracium wimmeri (H. epimedium agg., H. bifidumjuranum) herbarium specimen, Krkonoše Mountains, Czech Republic
1205-Hieracium wimmeri-Kotelní jámy-10.07.2019.jpg
Autor: Vojtěch Zavadil, Licence: CC BY-SA 4.0
Capitulum of Hieracium wimmeri (H. epimedium agg., H. bifidumjuranum) in Velká Kotelní jáma glacial cirque, Krkonoše Mountains, Czech Republic.
1193-Hieracium wimmeri-Kotelní jámy-10.07.2019.jpg
Autor: Vojtěch Zavadil, Licence: CC BY-SA 4.0
Leaf of Hieracium wimmeri (H. epimedium agg., H. bifidumjuranum) in Velká Kotelní jáma glacial cirque, Krkonoše Mountains, Czech Republic.
1188-Hieracium wimmeri-Kotelní jámy-10.07.2019.jpg
Autor: Vojtěch Zavadil, Licence: CC BY-SA 4.0
Flowering Hieracium wimmeri (H. epimedium agg., H. bifidumjuranum) in Velká Kotelní jáma glacial cirque, Krkonoše Mountains, Czech Republic.