Jestřebská kotlina

Jestřebská kotlina
Vrch Borný nad Máchovým jezerem
Vrch Borný nad Máchovým jezerem

Nejvyšší bod466 m n. m. (Tachovský vrch)
Rozloha91,5 km²

Nadřazená jednotkaDokeská pahorkatina
Sousední
jednotky
Polomené hory, Provodínská pahorkatina, Bezdězská vrchovina, Českolipská kotlina, České středohoří
Podřazené
jednotky
Okenská pahorkatina, Tachovská vrchovina, Strážovská rovina, Jestřebská rovina, Holanská pahorkatina[1]

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninypískovec, slínovec, jílovec, čedič, znělec
PovodíRobečský potok
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jestřebská kotlina je geomorfologický okrsek v severovýchodní části Dokeské pahorkatiny ležící v okrese Česká Lípa Libereckého kraje. Území okrsku má tvar deformovaného písmene "Y", kde delší západní rameno vymezují Kravaře, východní rameno Hradčany, jižní cíp Okna a ve středu leží největší sídlo v okrsku, město Doksy. Kotlina je pojmenovaná podle obce Jestřebí, ležící zhruba v centru západního ramene.

Charakter území

Břehyňský rybník z Mlýnského vrchu

V oblasti kolem Břehyňského rybníka rostou (teprve nedávno potvrzené) původní jehličnaté lesy nížinné tajgy.[2]

Geomorfologické členění

Okrsek Jestřebská kotlina náleží do celku Ralská pahorkatina a podcelku Dokeská pahorkatina. Dále se člení na podokrsky Strážovská rovina na východě, Tachovská vrchovina na jihu, Okenská pahorkatina na jihu a ve středu území, Jestřebská rovina dále na severozápadě a Holanská pahorkatina dále na západě. Kotlina sousedí s dalšími okrsky Ralské pahorkatiny (Polomené hory, Provodínská pahorkatina, Bezdězská vrchovina, Českolipská kotlina) a s Českým středohořím.[1]

Jestřebská kotlina z Ronova, vpředu Holanské rybníky

Nejvyšší vrcholy

Nejvyšší vrchol Jestřebské kotliny je Tachovský vrch (466[3] m n. m.). Jeho vrchol však byl výrazně snížen kamenolomem (dříve 498 m).[4]

Ochrana přírody

Na území okrsku se nachází několik chráněných území, jež jsou zároveň součástí chráněné lokality Ptačí oblast Českolipsko - Dokeské pískovce a mokřady a evropsky významné lokality Jestřebsko – Dokesko soustavy Natura 2000:

Odkazy

Reference

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. SÁDLO, Jiří; PETŘÍK, Petr; BOUBLÍK, Karel. Bory v reliktním ekosystému nížinné tajgy na Dokesku [online]. casopis.ochranaprirody.cz, 2012-08-23 [cit. 2013-05-20]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  3. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 5 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-09-08]. Dostupné online. 
  4. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Borný nad Máchovým jezerem.jpg
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Borný nad Máchovým jezerem
Břehyňský rybník z Mlýnského vrchu.jpg
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Severní zátoky Břehyňského rybníka
Jestřebská kotlina z Ronova.jpg
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled z Ronova na Holanské rybníky, Novozámecký rybník, Provodínské kameny