Jevišovice (nový zámek)

Nový zámek Jevišovice
Nový zámek, zahradní průčelí
Nový zámek, zahradní průčelí
Základní informace
Slohnovogotika
Poloha
AdresaJevišovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky27730/7-6413 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový zámek v Jevišovicích je památkově chráněný komplex budov jižně od městečka. Původní dřevěný lovecký letohrádek z konce 17. století prošel několika stavebními úpravami, až se postupně na přelomu 18. a 19. století stal hlavním sídlem hrabat Ugartů. Současnou podobu v novogotickém slohu získal koncem 19. století. Dnes slouží jako domov pro seniory, veřejně přístupný je park s bohatou sochařskou výzdobou.

Dějiny a stavební vývoj zámku

Za hrabat de Souches byla jižně od Jevišovic v 17. století zřízena panská obora, která byla oblíbeným honebním revírem moravské šlechtické společnosti. Za Karla Ludvíka de Souches (†1691) byl v oboře postaven jednoduchý lovecký letohrádek, zřejmě dřevěný nebo z hrázděného zdiva. Jeho nástupce Karel Josef Souches nechal kolem obory postavit zeď a okolí loveckého zámečku bylo upraveno jako francouzská zahrada, pravděpodobně již tehdy vznikl koncept tří alejí sbíhajících se paprsčitě k budově zámku.

Vstupní průčelí zámku

Karel Josef de Souches se celý život potýkal s finančními problémy, zároveň ale zastával prestižní úřad znojemského krajského hejtmana a v listopadu 1723 hostil v Jevišovicích císařský dvůr s Karlem VI., který se tehdy vracel z pražské korunovace českým králem. Dobové zprávy zmiňují problémy s ubytovacími kapacitami v Jevišovicích, což se ale týkalo spíše starého zámku[1]. První skutečná zmínka o novém zámku je datována až v roce 1743, kdy Jevišovice získal Jan Nepomuk Ugarte (1707–1756).

Podobu barokně-klasicistní vily získal nový zámek na přelomu 18. a 19. století za Aloise Ugarta (1749–1817), který jako úspěšný hospodář a dlouholetý moravský zemský hejtman zvyšoval své nároky na reprezentaci. Alois Ugarte také z majetku zrušeného louckého kláštera v roce 1789 zakoupil soubor barokních soch od L. Mattielliho, které nechal umístit na půlkruhovém prostranství před hlavním vstupem do zámku[2]. Inventář pořízený v roce 1817 po úmrtí Aloise Ugarta dokládá počet obytných místností a jejich vybavení a vyplývá z něj, že nový zámek se v této době postupně stával hlavním rodinným sídlem.

Zásadní novogotickou přestavbou prošel zámek po vymření Ugartů (1875), i když podle některých pramenů první romantizující úpravy proběhly již za posledních dvou generací Ugartů. Po smrti posledního mužského potomka Ugartů, hraběte Maxmiliána (1851–1875), převzaly správu Jevišovic jeho sestry Gabriela a Anna, které si rozdělily užívání starého a nového zámku. Nový zámek připadl Gabriele (1848–1935) a její manžel, italský šlechtic hrabě Carlo Lovatelli (1843–1892), inicioval radikální přestavbu zámku v novogotickém slohu. Poslední majitelky z rodu Ugartů vedly nákladný společenský život, což skončilo hospodářským úpadkem a nuceným prodejem Jevišovic koncem 19. století.

Soubor barokních soch před hlavním vstupem do zámku

Velkostatek Jevišovice s oběma zámky, hospodářstvím a bezmála 3 500 hektary půdy[3] koupil v roce 1898 za více než dva a půl miliónu zlatých vídeňský bankéř Robert Biedermann (1849–1920), povýšený do šlechtického stavu. Ten se svou manželkou podnítil v letech 1898–1899 poslední zásahy do architektury zámku (výstavba hranolové věže s cimbuřím, která je dnes hlavní dominantou), novým prvkem byla novobarokní kovaná brána do parku cestou z městečka a v boční aleji od hlavní přístupové cesty k zámku byly osazeny barokní alegorické sochy přivezené pravděpodobně z Vídně, podle jiných zdrojů z Budišova[4]. Adaptovány byly také interiéry, autorem úprav byl architekt Emil Bressler.

Biedermannovi sice vytvořili z nového zámku luxusní sídlo, žili ale převážně ve Vídni a pobyty v Jevišovicích omezovali na krátké návštěvy v letních měsících. Za první světové války přišel Robert Biedermann o většinu majetku a v roce 1916 koupil velkostatek za šest miliónů rakouských korun bohatý průmyslník Vilém Offenheim (1850–1932). Offenheim v Jevišovicích trvale žil a jako mecenáš zde zanechal výraznější stopu než předchozí majitelé především financováním nové školní budovy (Komenium). Úpravy zámku omezil spíše na modernizaci technického zázemí (vodárna, garáž). V roce 1937 zámek částečně vyhořel a rychlost šíření požáru poukázala na dosud existující dřevěné prvky ve zdivě zámku z doby původního loveckého letohrádku Souchesů.

Offenheimovi dědicové kvůli židovskému původu prodali velkostatek těsně před druhou světovou válkou. Novým majitelem se stal hrabě Jan Larisch-Mönnich (1872–1962), jehož rodina zbohatla dolováním uhlí na Ostravskuu. Správu jevišovického velkostatku převzal v roce 1939 jeho syn inženýr Eduard Larisch-Mönnich (1916–1987), který v jižní části parku nechal vybudovat kapli Panny Marie Bolestné. V květnu 1945 obsadila zámek sovětská armáda a kromě vojáků se na vyrabování vnitřního vybavení podíleli i obyvatelé Jevišovic. Eduard Larisch-Mönnich uměl česky a za války poskytl pomoc několika místním občanům, protože se ale hlásil k německé národnosti, hned po osvobození byl internován na pile v nedalekých Bojanovicích a krátce poté s celou rodinou odsunut do Rakouska. Živelný odvoz a zcizování zámeckého mobiliáře pokračovalo i po roce 1945, kdy byl zámek převeden do správy Svazu československé mládeže, který zde plánoval zřídit rekreační zařízení. V roce 1953 byl v zámku umístěn domov důchodců, od 1. ledna 2007 domov pro seniory.

Popis

Zahradní průčelí s bazénem

Hlavní budova zámku je stavba obdélného půdorysu o délce 45 metrů, do hlavního vstupu je vestavěna vysoká věž s gotizujícím cimbuřím. Jižní zahradní průčelí je rozděleno letní terasou se schodištěm do parku. Na západní straně na hlavní budovu zámku navazuje hospodářská část, která má půdorys podkovy a tvoří částečně uzavřené nádvoří směrem do parku. Oproti hlavní zámecké budově mají hospodářská stavení výrazně nižší úroveň umělecké výzdoby, ale i na nich je patrná novogotická úprava. Vnitřní výzdoba nového zámku zůstala zachována i přes drobné adaptace pro potřeby domova důchodců. Nejvýznamnějším prostorem je hlavní sál s dřevěným kazetovým stropem a mramorovým krbem. Dřevěné obložení má také jídelna a taneční pokoj navazující na hlavní sál.

Na seznam kulturních památek byl nový zámek zapsán v roce 1958, památková ochrana kromě hlavní budovy zámku zahrnuje také hospodářské zázemí a soubor 22 barokních soch v zámeckém parku.

Reference

  1. Kol.: Karel VI. a Alžběta Kristýna. Česká korunovace 1723; Praha, 2009 s. 237, 475 ISBN 978-80-7432-002-6
  2. KROUPA, Jiří: Alchymie štěstí. Pozdní osvícenství a moravská společnost 1770–1810; Brno, 2006 s. 207–208 ISBN 80-7366-063-6
  3. Ottův slovník naučný, díl 13.; Praha, 1898 (reprint 1998), s. 305 ISBN 80-7185-158-2
  4. KUČA, Karel: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Praha, 1997, s. 634 ISBN 80-85983-14-1
Hlavní vstup do zámku

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jevišovice, nový zámek (9).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Vstupní průčelí zámku
Jevišovice, nový zámek (2).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Jevišovice, nový zámek (1).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Jevišovice, nový zámek (3).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Hlavní vstup do zámku
Jevišovice, nový zámek (4).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Soubor barokních soch před hlavním vstupem do zámku