Jevišovice (starý zámek)

Starý zámek v Jevišovicích
Účel stavby

zámecká a muzejní expozice

Základní informace
Slohpůvodně gotický, následně renesanční a raně barokní přestavba
Přestavba16.–17. století
Další majiteléPáni z Kunštátu, knížata z Minsterberka, hrabata de Souches, Ugartové, Lovatelli, Biedermannové, Ofenheimové z Pontexinu, Larisch-Mönnich
Současný majitelČeská republika, ve správě MZM
Poloha
AdresaJevišovice, Jevišovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky26906/7-6412 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Starý zámek Jevišovice je zpřístupněný zámek v Jevišovicích v okrese Znojmo, ve správě Moravského zemského muzea v Brně. Zámek v působivé poloze na ostrožně meandru řeky Jevišovky nese znaky původního kunštátského hradu. Jeho podstatné úpravy skončily v 17. století za Jana Ludvíka Raduita de Souches. Expozice v zámku jsou převážně muzejního charakteru, nejcennější prostorou s původním mobiliářem je zámecká kaple svatého Ludvíka. Ve městě se nachází ještě Nový zámek, v němž je dnes umístěn Domov pro seniory. Starý a Nový zámek byly součástí jednoho panství a měly vždy stejné majitele.

Historie

Původně hrad, postavený pány z Kunštátu v první třetině 15. století poté, co byl jejich původní hrad na protější straně údolí Jevišovky rozbořen. V 16. a 17. století získal současnou podobu, která představuje gotické jádro s renesanční a raně barokní přestavbou. Objekt stojí na skále v meandru řeky Jevišovky a je přístupný pouze po cestě ze směru od městečka. při pohledu od severu a severozápadu vytváří výraznou krajinnou dominantu. Po Kunštátech v letech 1600–1647 zámek vlastnila knížata Minsterbersko-olešnická, po nich tři roky císař Ferdinand III., v letech 1649–1736 hrabata de Souches, v letech 1736–1879 s nimi spřízněný rod Ugarte, v letech 1898–1916 svobodní páni Biedermannové, 1916–1939 Ofenheimové a v letech 1939–1945 hrabě Eduard Larisch-Mönnich. V roce 1945 byl na základě Benešových dekretů velkostatek zkonfiskován. Od roku 1973 objekt spravuje Moravské zemské muzeum, které zde má expozici a depozitáře. Nejslavnějšími majiteli zámku byli Jan Ludvík Raduit de Souches, obránce Brna proti Švédům v roce 1645 a obránce monarchie proti Turkům, a jeho syn Karel Ludvík Raduit de Souches, který padl v roce 1691 v bitvě proti Turkům v srbském Slankamenu v rámci osmansko - habsburských válek.

Architektura

Zámek má uzavřenou čtyřkřídlou dispozici s hranolovou věží v jižním průčelí a jednolodní zámeckou kaplí sv. Ludvíka na straně severní. Fasády vykazují renesanční a raně barokní styl. Fasáda obrácená směrem do městečka nese kvádrová sgrafita, jedno z oken je osazeno původní renesanční mříží. Přes příkop se klene původní hradní most. Směrem k městečku se dochovalo uzavřené předzámčí s nádvořím. Je tvořeno převážně renesančními a raně barokními domy s renesančními fasádami a raně barokními ostěními. Nejhezčí pohledy na Starý zámek jsou ze směru od Střelic a z lokality tzv. Starého hradu, který byl eneolitickým sídlištěm a stál zde první hrad Kunštátů. Zámek měl až do 19. století tři věže, dvě malé: na kapli a na bráně předzámčí byly sneseny, zachovala se jen hlavní hranolová věž s letopočtem 1564, která spolu s věží velkého farního kostela sv. Josefa vytváří dominanty panoramatu městečka. Rozsáhlé stavební opravy zámku proběhly po roce 1945 stavitelem Janem Tomkem, dále v 60. letech 20. století a naposledy v letech 1995–2011 podle projektu ing. Miroslava Fuchse, tehdy ve většině částí pořízeny nové střechy (z nejstarších se zachovaly krovy a krytina na zámecké kapli), mimo jiné též zakryta dosavadní vyhlídková terasa mohutnou mansardovou střechou, která nahradila nízkou šindelovou střechu, zničenou požárem v roce 1905.

Prohlídky a expozice

Pohled od jihovýchodu

Mobiliář z Jevišovic se dochoval poměrně ve značném množství, v současnosti je však rozmístěn nebo deponován na jiných památkových objektech, zejména v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Náměšti nad Oslavou. K nejcennějším jevišovickým movitým památkám patří např. gobelín ze 17. století představující biblickou scénu "David a Abigail", který je dnes na zámku v Náměšti nad Oslavou.

Instalace v interiérech jevišovického zámku jsou pojaty převážně jako muzejní expozice a jen částečně jako ukázka šlechtického sídla. Vlastním zámkem vede prohlídková trasa, jejíž součástí je zámecká kaple sv. Ludvíka Krále (jediná větší svatyně tohoto světce v České republice) s původním mobiliářem a ikonograficky unikátním manýristickým obrazem Obřezání Páně. V roce 2019 byl určen vídeňský malíř Tobiáš Pock jako autor hlavního oltářního obrazu sv. Ludvíka z roku 1664. Kaple slouží především ke konání svatebních obřadů, koncertů a přednášek.

Na trase dále novodobé obrazy Hynka Suchého Čerta a jevišovických husitů, krytá terasa ( z roku 2006) s vyhlídkou do údolí Jevišovky a na Starý hrad, archeologická sbírka Františka Vildomce, část původního mobiliáře z Nového zámku v Jevišovicích, ukázky kuchyňského nábytku z 20. století, pozorovatelna netopýrů, vyhlídka z malé terasy na nádvoří, romantický obraz Jana Ludvíka Raduita de Souches se soškou Panny Marie Mašůvecké, která se nyní nachází v nedalekém poutním místě Hluboké Mašůvky aj.

V původním středověkém sklepě je instalována výstava kopií jeskynních a skalních maleb z celého světa (Altamira, Le Portel, Fezzan, Tasili aj.), v části jižního křídla je expozice hradní kuchyně a výstava "Sousedé na talíři". Ve velkém sále, vzniklém druhotně po roce 1945, je sbírka cca 50 klávesových hudebních nástrojů od varhan, přes klavíry, cembala a harmonia až po nástroje 20. století. V sále se zachovaly fragmenty barokní výmalby. Dne 25. května 2020 byla v sále odhalena vzácná barokní tapiserie s námětem Hostina bohů na Olympu.

V předzámčí, které je ve správě města Jevišovice, je přístupna vlastivědná expozice s ukázkami živé i neživé přírody, archeologickými nálezy, řemesly a novodobou historií Jevišovic a okolí.

Vlastní Starý zámek spravuje Moravské zemské muzeum v Brně, předzámčí město Jevišovice. Starý zámek je přístupný od května do září. Volně přístupný je parkán s ovcemi. Poblíž parkoviště v předzámčí je volně přístupná zámecká zahrada. Z této původní raně barokní zahrady se zachoval jen půdorys, úsilí o parkové úpravy bylo přeneseno v 17. století k Novému zámku.

Zajímavosti

V roce 1997 zde režisér Jiří Chlumský točil film Stůj, nebo se netrefím!, v němž hraje řada herců jako např. Jiří Bartoška, Ivana Chýlková nebo Pavel Landovský.

Galerie

Literatura

  • Audy Ladislav.: Jevišovice a okolí, Znojmo 1965.
  • Černý Jiří: Umělecké a kulturně-historické památky města Jevišovic, Vranov nad Dyjí 2018.
  • Černý Jiří: Starý zámek v Jevišovicích a památky v okolí, Moravské zemském muzeum Brno 2021.
  • Plaček Miroslav: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Praha 2001.
  • Trmač Miloslav: Maršál J. L. Raduit de Souches a Znojemsko, Znojmo 1992.
  • Večerková Eva: Lidový nábytek na Moravě, Moravské zemské muzeum Brno 1994.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jevišovice, Starý zámek (4).jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Jevišovice.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Starý zámek v Jevišovicích
Jevisovice3.JPG
Jevišovice (okres Znojmo) - Text pod obrázkom v knihe - Starý zámek v Jevišovicích.