Jezuitská kolej (Cheb)

jezuitská kolej v Chebu
Gymnázium v bývalých kasárnách, rok 1911
Gymnázium v bývalých kasárnách, rok 1911
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
MístoCheb
Základní informace
ŘádTovaryšstvo Ježíšovo
Zrušení1773
Znak
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jezuitská kolej v Chebu je někdejší komunita členů řádu Tovaryšstva Ježíšova v západočeském Chebu. Plán na výstavbu vlastní koleje jezuitů nebyl nikdy realizován. Řád sídlil v objektu někdejší komendy Německých rytířů až do zrušení řádu v roce 1773.

Historie

Do Chebu přišli jezuité někdy před rokem 1630 jako misijní společenstvo. Jejich prvním řádovým domem byla někdejší komenda řádu křižovníků s červenou hvězdou a později latinská škola.

Ačkoli si jezuité usilovali o vybudování vlastní koleje v dolní části náměstí Krále Jiřího, k čemuž však nikdy nedošlo. Městská rada řádu k užívání poskytla bývalou komendu Německých rytířů. Zde jezuité vytvořili učebny a hospodářské pozemky přeměnili na zahradu. Jezuité v objektu působili až do roku 1773, kdy byl řád v době církevních reforem Josefa II. zrušen.

Bývalá komenda byla odstraněna a na jejím místě v letech 1835 – 1839 vznikla kasárna. Po druhé světové válce byla zbourána a na jejich místě je dnes rozlehlé parkoviště.

Externí odkazy

  • Jesuitská kolej | Interaktivní encyklopedie města Cheb. Encyklopedie Cheb [online]. [cit. 2022-12-21]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Ihs-logo.svg
Monochrome version of the IHS emblem of the Jesuits.

The design of the emblem is attributed to Ignatius of Loyola (1541).

  • the cross is here drawn as formy fitchy; this is not necessarily part of the design, early modern depictions sometimes show a plain cross, or various baroque ornamentations
  • the three nails are sometimes shown as piercing a heart
  • the alternating straight and wavy rays are found in historical specimens, but not necessarily, and sometimes with two or three straight rays separating wavy rays.
  • the number of rays is often 32 as here, but sometimes also 12, 16 or 24.
  • the emblem is sometimes surrounded by the inscription et vocatum est nomen eius Iesus (Luke 2:21)