Jezuitská kolej (Jičín)

jezuitská kolej v Jičíně
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
MístoJičín
Souřadnice
Základní informace
ŘádTovaryšstvo Ježíšovo
Založení1628
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jezuitská kolej v Jičíně je barokní budova v sousedství kostela svatého Ignáce z Loyoly na náměstí Svobody v Jičíně. Rozlehlý objekt v době vzniku kromě samotné koleje zahrnoval také budovu gymnázia, semináře a dům alumnů a také špitál a lékárnu.[1]

Historie

Zrekonstruovaná část objektu, kterou využívá policie (2020)

Když se stal roku 1623 novým majitelem zdejšího panství Albrecht z Valdštejna, byl původní gotický kostel svatého Jakuba Staršího předán řádu jezuitů a patrocinium změněno na svatého Ignáce z Loyoly, jednoho z patronů řádu.

Řád také získal několik okolních měšťanských domů, které byly zbořeny a 6. června 1628 byla zahájena výstavba koleje. Není jisté, kdo byl autorem projektu, mohli jím být Andrea Spezza, G. B. Pieroni nebo G. Marini. Po roce 1632 vedení stavby převzal valdštejnský stavitel Mikuláš Sebregondi.

Ke kostelu jezuité přistavěli severní a západní sakristie, sklenuté valenou klenbou s lunetami a nechali je vyzdobit raně barokní štukováním. V roce 1637 řád získal z Ruska obraz Panny Marie Rušánské, který je společně s obrazem sv. Ignáce z Loyoly umístěn v kostele.

Ve zdejší škole v mládí studoval Daniel Josef Mayer z Mayernu, budoucí arcibiskup pražský.

Kolej byla zrušena roku 1773 v rámci reforem císaře Josefa II., jezuité museli odejít a v objektu se usídlila armáda.

20. století a současnost

Po druhé světové válce budovy využívala československá lidová armáda. Po sovětské okupaci v roce 1968 v prostory koleje využívala sovětská armáda, což pro objekt mělo devastující následky. Po roce 1989 je objekt

Budovy objektu někdejšího kláštera jsou částečně zrekonstruované, většina však stále postupně chátrá a hledá využití. O záchranu a obnovu objektu usiluje sdružení Kolej v jednom kole, další z možností je iniciativa s názvem Balbineum.[2]

Reference

  1. ČÍŽEK, Jiří. Klášter jezuitů s kostelem sv. Ignáce, Jičín. www.hrady.cz [online]. [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 
  2. ČÍŽEK, Jiří. Hrady, zámky a tvrze. www.hrady.cz [online]. [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 

Literatura

  • Milan Caha a kol.: Umělecké památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jičín Jezuitská kolej z ulice Na Hrádku.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Jezuitská kolej v Jičíně
Kolej jicin.jpg
Autor: Michal Zikmund, Licence: CC BY-SA 3.0
Jezuitská kolej v Jičín