Jižní Afrika

     Jižní Afrika (podregion OSN)
     Geografické vymezení, včetně podregionu OSN

Jižní Afrika je region v jižní části kontinentu Afrika. Patří do ní tyto země:

Geografie

Jižní Afrika leží v tropickém suchém podnebném pásu, z většiny na pánvi Makarikari.[zdroj?] Od jihu jsou zde savany, polopouště a pouště.

Na západě je Namibská poušť, dále poušť Kalahari. Oblastí protékají řeky Oranžská řeka, Limpopo a Zambezi, na které též leží známé Viktoriiny vodopády. K regionu patří i četné ostrovy (Komory, Maskarény, Madagaskar).

Zemědělství

Hlavně ve východní části regionu se hojně pěstuje vinná réva, citrusy, kukuřice, sladké brambory, pšenice, palmy olejné, tabák i rýže.

Obyvatelstvo

Jižní Afrika je jedna z nejhustěji obydlených oblastí kontinentu. V regionu žijí Hamité, Kojsanové a Bantuové nebo méně četní Křováci, na Madagaskaru Malgašové. Žijí zde kmeny Sanů a Namů (dříve nazýváni pejorativně Hotentoti). V Jihoafrické republice tvoří celých 27 % obyvatelstva bílá rasa – jde o potomky kolonistů. Náboženské oblasti dominuje křesťanství. Na rozdíl od severní Afriky, kde je počet muslimů drtivě většinový, v jižní Africe vyznává islám jen 1 % obyvatel.[1] Z tradičních afrických náboženství je zastoupeno lozijské náboženství, tumbukské náboženství, náboženství zulu, náboženství Sanů, rozšířené je tradiční léčitelství.[2]

Tradiční vesnice v Malawi, jižní Afrika.

Problematika

Doby kolonialismu nesporně poznamenaly vývoj všech států. Dnes jsou hlavními problémy korupce a pandemie viru HIV, které překážejí oblasti v ekonomickém růstu. Nalezení ekonomické a politické stability je důležitý cíl této oblasti (stejně jako většiny ostatních regionů). K podpoře tohoto snažení byla ustanovena Jihoafrická komunita pro vývoj (angl. Southern African Development Community), která se stará o spolupráci jednotlivých národů.

Reference

  1. Encyclopædia Britannica. London: Encyclopædia Britannica, 2003. S. 306. 
  2. HAVELKA, Ondřej. Méně známá africká náboženství 4/4: jižní Afrika [online]. Dingir [cit. 2022-09-29]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Angola.svg
Vlajka Angoly
Flag of Namibia.svg
Flag of Namibia
Flag of South Africa.svg

Vlajka Jihoafrické republiky

Used color: National flag | South African Government and Pantone Color Picker

     zelená rendered as RGB 000 119 073Pantone 3415 C
     žlutá rendered as RGB 255 184 028Pantone 1235 C
     červená rendered as RGB 224 060 049Pantone 179 C
     modrá rendered as RGB 000 020 137Pantone Reflex Blue C
     bílá rendered as RGB 255 255 255
     černá rendered as RGB 000 000 000
LocationSouthernAfrica.png

Map: AfricaSouthern Africa: