Jičín (zámek)

Zámek Jičín
Pohled na zámek z Valdštejnského náměstí
(c) Wojciech Biegun, CC BY-SA 3.0
Pohled na zámek z Valdštejnského náměstí
Účel stavby

šlechtické sídlo, muzeum

Základní informace
ArchitektAndrea Spezza
Výstavba17. stol.
StavebníkTrčkové z Lípy
Další majiteléSmiřičtí ze Smiřic, Albrecht z Valdštejna, Trauttmansdorffové
Současný majitelMěsto Jičín
Poloha
AdresaValdštejnovo náměstí, Jičín, ČeskoČesko Česko
UliceValdštejnovo náměstí
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky32129/6-1029 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jičínský zámek také Valdštejnský zámek je raně barokní, klasicistně upravený rozlehlý areál, který zaplňuje celou polovinu jižní uliční fronty Valdštejnova náměstíJičíně.

Historie

Valdštejnovo náměstí a zámek s děkanským kostelem sv. Jakuba
Konferenční salónek

Trčkové z Lípy si koupili město Jičín a velíšské panství v roce 1487. Své feudální sídlo si nechali vybudovat ze tří patrových panských domů. Následně se z něho stal západní renesanční trakt zámku. Na výškových rozdílech sklepů a chodeb lze dokázat původ tři panských domů.[1]

Po nich vlastnili Jičín Smiřičtí ze Smiřic, kteří nechali vystavět reprezentační sídlo v renesančním styluarkádovým nádvořím. Stavba probíhala v letech 1608– asi 1616. Majitel zámku Albrecht Jan Smiřický zemřel v roce 1618.[2]

Po jeho smrti zůstal posledním mužským potomkem rodu jeho bratr Jindřich Jiří († 1630). Ten byl pro slabomyslnost vyloučen z dědictví. O správu rodinného majetku se rozhořel boj mezi jeho sestrami Eliškou Kateřinou a Markétou Salomenou. Eliška Kateřina se na zámku usídlila, přestože zámek měl připadnout její sestře Markétě Salomeně. V roce 1620 do Jičína dorazili královští komisaři, kteří měli majetek Smiřických ve jménu krále, Elišce zabavit a vrátit její sestře. Když dne 1. února 1620 sepisovala komise v jičínském zámku inventář majetku, došlo k výbuchu střelného prachu, při kterém zahynulo celkem 41 osob, mezi nimi byla nejen Eliška Kateřina ale i manžel Markéty Salomeny Jindřich Slavata z Chlumu. Zámek byl výbuchem silně poničen, příčina výbuchu nebyla objasněna. V rukou Markéty Salomeny zůstal zámek pouze jeden rok.

Protože Smiřičtí patřili k předákům odbojných stavů, musela Markéta Salomena po bitvě na Bílé hoře v roce 1621 uprchnout ze země a do smrti žít ve vyhnanství. Většinu zkonfiskovaného majetku Smiřických získal Albrecht z Valdštejna. Nová výstavba zámku probíhala mezi lety 1625–1633. Pro získání dalšího stavebního místa, bylo zbořeno šest domů až k městským hradbám. Hlavními staviteli byli Andrea Spezza a Nicolò Sebregondi za účasti Giovanni Battisty Pieroniho.[3] Na jižní straně zámku byly přistavěny konírny, jízdárna a zbrojnice. Po smrti vévody (1634) nebyl zámek ještě dostavěn. V roce 1681 požár města poškodil i zámek. Zčásti vyhořelo první a celé druhé patro. Opravy byly provedeny pouze částečně.[1]

Po rodu Teuffenbachů a Šternberků koupili v roce 1701 celé panství Trauttmansdorffové. Nedostavěná zámecká rezidence byla poškozena dalšími požáry. Po požáru v roce 1768 byla prováděna přestavba zámku na základě projektu stavitele Filipa Hegera. Byla změněna podoba průčelí zámku odstraněním středního rizalitu s arkýřem. Do roku 1775 byl zámek opravován v pozdně barokním stylu. Úpravami interiérů zámku se zásadně měnila původní dispozice především v patrech. Jízdárna, konírny a míčovna již nebyly opraveny.

Po požáru v roce 1809, při klasicistní opravě byla provedena stávající úprava průčelí. Do pozdního klasicismu lze zařadit nedokončenou výstavbu klasicistního schodiště v severo-východním křídle.

Jednání státníků v roce 1813

Trauttmansdorffové na jičínském zámku trvale nebydleli. Jejich diplomatické a politické povinnosti u císařského dvora si žádaly jejich přítomnost ve Vídni. V červnu a červenci roku 1813 proběhlo v zámku jednání zástupců pruského krále, ruského cara a rakouského císaře. Kníže Ferdinand z  Trauttmansdorffu pozval do jičínského zámku rakouského císaře Františka I. s jeho dvorem. V té době pobýval ruský car Alexandr I. v opočenském zámku a pruský král Fridrich Vilém III. v Ratibořicích. Proto se právě v Jičíně setkali zástupci jednotlivých mocnářů a probíhala zde jednání o společném postupu proti Napoleonovi Bonaparte. Dohodli se zde, že spojí vojenské síly a ještě téhož roku byl Napoleon v bitvě u Lipska poražen. Jako jediný původní interiér v zámku se dochoval konferenční salon, kde tato jednání probíhala.

Až v roce 1936 prodali Trauttmansdorffové zámek s dalším nemovitým majetkem městu Jičínu.[1]

Zámek v současnosti

Obrazárna barokních mistrů

Na náměstí v Jičíně je zámek největší a nejimpozantnější budovou. Má dvanáct arkádových pilířů, dva klasicistní trojúhelníkové frontony. Průčelí na každé straně ukončuje nárožní arkýř. K areálů zámku patří tři nádvoří. Do předních dvou zámeckých nádvoří vedou průjezdy s bosovanými portály, menší západní nádvoří obklopují arkády, větší východní nádvoří má při dvou stěnách arkády v přízemí.

V části zámku dnes sídlí Regionální muzeum a galerie se 120 000 sbírkovými předměty. Součástí muzea je tzv. Konferenční salónek protinapoleonské aliance z roku 1813. V objektu sídlí dále Městské informační centrum a umělecká škola J. B. Foerstera. Porotní sál zámku je často využíván ke koncertům i dalším kulturním akcím.

Podrobnější informace naleznete v článku Regionální muzeum a galerie v Jičíně.

Odkazy

Reference

  1. a b c Středověký Jičín. Památky Starého Města. ulrychova-archeolog.webnode.cz [online]. [cit. 2024-04-23]. Dostupné online. 
  2. KOPÁNKOVÁ, Kateřina. Architektonické dílo Čeňka Musila. 2011 [cit. 2024-04-23]. Technická Univerzita v Liberci. Dostupné online.
  3. Zámek. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2024-04-23]. Dostupné online. 

Literatura

  • KLIPCOVÁ, Barbora. Valdštejnský palác v Jičíně. V Jičíně: Regionální muzeum a galerie, 2011. 292 s. ISBN 978-80-87486-01-6. 
  • POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Ćech 1: A-J. 1. vyd. Praha: Academia, 1977. 643 s. 
  • ULIČNÝ, Petr. Architektura Albrechta z Valdštejna. Italská stavební kultura v Čechách v letech 1600-1635. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2017. 1358 s. Dostupné online. ISBN 978-80-7422-564-2. 
  • KLIPCOVÁ, Barbora a ULIČNÝ, Petr. Valdštejnský palác v Jičíně. V Jičíně: Regionální muzeum a galerie, 2011. ISBN 978-80-87486-01-6.
  • ŠIMON, Jan. Katastrofa jičínského zámku r. 1620. Turnov: V. Kudrnáč, 1901. 42 s. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jičínský zámek int sál 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Regionální muzeum & galerie - zámek Jičín
Jičínský zámek galerie 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Regionální muzeum & galerie - zámek Jičín
Jičín náměstí a zámek s kostelem 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Valdštejnovo náměstí v Jičíně
Wallenstein's Palace in Jičín - panoramio.jpg
(c) Wojciech Biegun, CC BY-SA 3.0
Wallenstein's Palace in Jičín