Jiří Eduard Krejčí

Jiří Eduard Krejčí
J. E. Krejčí v hábitu Těšitelů. Výřez z fotografie z publikace "BARTOŠ, Antonín. Cyrilometodějská smírná kaple v Jerusalemě: Památník svěcení kaple se 122 obrazy. [s.l.] : Palestinský spolek v Brně, 1936." Strana 94. Autor fotografie v publikaci neuveden.
J. E. Krejčí v hábitu Těšitelů. Výřez z fotografie z publikace "BARTOŠ, Antonín. Cyrilometodějská smírná kaple v Jerusalemě: Památník svěcení kaple se 122 obrazy. [s.l.] : Palestinský spolek v Brně, 1936." Strana 94. Autor fotografie v publikaci neuveden.
Narození18. března 1911
Rousměrov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí1999 (ve věku 87–88 let)
Místek
ČeskoČesko Česko
NárodnostČeši
Povoláníkněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Eduard Krejčí (18. března 1911 Rousměrov[1]5. července 1999 Místek) byl český římskatolický kněz, člen Kongregace bratří těšitelů z Gethseman.

Život

Od roku 1935 působil v tzv. Cyrilometodějské smírné kapli v Jeruzalémě, kde také studoval bohosloví. Odtud nastoupil do československé zahraniční armády. Po skončení druhé světové války se dostal do Brna, kde dostudoval teologii. P. Jiří Krejčí slavil v Jundrově, svém tehdejším působišti, v roce 1949 slavnostní první mši svatou – primici – s jejíž přípravou pomáhali jundrovští občané (jinou primici měl ještě ve svém rodišti). Primice se odehrála v parčíku za tehdy zhruba dostavěnou kaplí Božského Srdce Páně.

V duchovní správě poté působil až do roku 1950 při kostele Panny Marie Vítězné v Praze na Malé Straně,[2] který tehdy těšitelská kongregace spravovala. Roku 1950 byl jakožto řeholník internován. Prošel internací v Broumově, Oseku u Duchcova, a nakonec v Králíkách, odkud byl v roce 1955 propuštěn na svobodu.[2] Nějakou dobu pak pracoval na severní Moravě jako lesní dělník. Později nastoupil jako údržbář do Ústavu sociální péče na zámečku v Podlesí u Nového Bydžova (královéhradecká diecéze, na území farnosti Ohnišťany). Oficiálně zde byl jako civilní zaměstnanec, bylo mu však dovoleno vedle toho také sloužit bohoslužby pro komunitu řeholních sester, která zajišťovala péči o chovance ústavu. Po roce 1989 vypomáhal v duchovní správě na Klokotech u Tábora v českobudějovické diecézi. V roce 1990 utrpěl vážný úraz a po zbytek života sloužil jako duchovní správce v komunitě sester boromejek v Místku. Pohřben na hřbitově v Borech u Velkého Meziříčí.[2]

Odkazy

Literatura

  • BARTOŠ, Antonín. Cyrilometodějská smírná kaple v Jerusalemě: Památník svěcení kaple se 122 obrazy.. [s.l.]: Palestinský spolek v Brně, 1936. 
  • OTRADOVEC, Jiří. Poznámky k historii míst bohoslužeb v Jundrově. Brno: [s.n.], 2013. 

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Horní Bory
  2. a b c Jiří Eduard Krejčí, Vlastní životopis – otisknut v Borském zpravodaji 2/2015. Dostupné online.

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jiří Eduard Krejčí.jpg
J. E. Krejčí v hábitu Těšitelů. Výřez z fotografie z publlikace "BARTOŠ, Antonín. Cyrilometodějská smírná kaple v Jerusalemě: Památník svěcení kaple se 122 obrazy.. [s.l.] : Palestinský spolek v Brně, 1936." Strana 94. Autor fotografie v publikaci neuveden.