Jiří František Chaloupecký

Jiří František Chaloupecký
Jiří František Chaloupecký
Jiří František Chaloupecký
Narození28. února 1890
Dolní Počernice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí10. dubna 1922 (ve věku 32 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Povolánížurnalista, organizátor maninské spartakiády
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří František Chaloupecký (28. února 1890 Dolní Počernice[1]10. dubna 1922 Praha[2]) byl sociální demokrat, železničář, zakladatel levicové Federace dělnických tělovýchovných jednot a iniciátor Maninské spartakiády. Kromě jím vymyšleného názvu „spartakiáda“ byl i autorem pozdravu „Práci čest“.[3]

Životopis

Pocházel z rodiny železničního zřízence a na železnici později byl zaměstnán. Při zaměstnání vystudoval a roku 1914 složil maturitní zkoušku. Zajímalo ho esperanto a v roce 1911 založil při sociální demokracii Dělnické hnutí esperantské. Do esperanta přeložil Internacionálu. Později se stal aktivním funkcionářem železničních odborů. Před vypuknutím I. světové války založil monistický svaz a Svaz proletářských bezvěrců. Zapojil se do dělnické tělocvičné jednoty,[4] od té se ale v roce 1921 odtrhnul.

Po válce

V roce 1920 došlo k roztržce uvnitř Svazu dělnických tělovýchovných jednot. Levicově smýšlející část jednot se odtrhla a 8. května 1921 v Národním domě na Vinohradech vytvořila Federaci dělnických tělovýchovných jednot (FDTJ). Chaloupecký, který název Federace navrhl, se stal jejím místopředsedou i inicioval zorganizování I. dělnické spartakiády na Maninách. Byl v té době velmi aktivní v tisku, dokázal burcovat dělnictvo a spartakiáda za účasti 100 000 diváků a desítek tisíc cvičenců byla v létě 1921 na Maninách uspořádána.

(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Pamětní deska Jiřího F. Chaloupeckého v Dolních Počernicích

Pracoval až do svého skonu na Ředitelství státních drah v Praze. Zemřel na tuberkulózu dne 10. dubna 1922 v nemocnici u Milosrdných bratří v Praze ve věku 32 let a jeho pohřeb se stal dělnickou a komunistickou manifestací. Dva dny po smrti mu byly doručeny poukazy na léčení u moře. [5]

Publikační činnost

Stal se prvním redaktorem časopisu Výboj, jenž patřil FDTJ a byl řízen jejím ústředím. Byl zakladatelem a redaktorem edice „Ilustrované přednášky pro samouky“.

Napsal několik nevelkých brožur:

  • Bedřich Engels – život a dílo
  • Jak se vzdělávat bez učitele
  • Co je hmota
  • Koloběh sil a hmot v živém těle
  • Řečnická technika (pod pseudonymem Ant. Knoblocht) [5]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu
  3. HONZÍK, Miroslav. Praha 1921: Vzpomínky, fakta, dokumenty. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1980. 180 s. Kapitola Od Letné k Maninám, s. 136–143. 
  4. MUCHA, Vilém. Dějiny dělnické tělovýchovy v Československu. Praha: Olympia, 1975. Kapitola Jiří František Chaloupecký, s. 79. 
  5. a b Dějiny dělnické tělovýchovy, str. 82

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jiří František Chaloupecký (1890 - 1922).jpg
Jiří František Chaloupecký (1890 - 1922), Sociální demokrat, železničář a politik.