Jiří Krejčí (malíř)

Jiří Krejčí
Jiří Krejčí kol. roku 1919 (fotografie od neznámého autora)
Jiří Krejčí kol. roku 1919 (fotografie od neznámého autora)
Narození1. prosince 1899
Vinohrady
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí8. června 1977 (ve věku 77 let)
Chřibská
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř, grafik, ilustrátor, novinář, fotograf, teoretik umění, výtvarník a kreslíř
RodičeFrantišek Václav Krejčí otec
DětiHedvika Krejčová dcera
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Krejčí, křtěný Jiří František (1. prosince 1899 Vinohrady[1][2]8. června 1977 Chřibská), byl český malíř, grafik, ilustrátor typograf a spisovatel.

Život

Jiří Krejčí se narodil na Královských Vinohradech v rodině žurnalisty a spisovatele Františka Krejčího a jeho ženy Zdeňky rodem Vostárkové z České Třebové.[1][2] Zde také absolvoval základního vzdělání, poté pokračoval na reálném gymnáziu, kde ve školním roce 1917-18 odmaturoval. V dalším studiu pokračoval na pražské Umělecko-průmyslové škole, kde absolvoval pouza školní rok 1918-19 a následně se nechal zapsat k řádnému studiu na tamější malířskou akademii, kde se školil v letech 1919–1925. Zde navštěvoval ve školním roce 1919/20 I. ročník Všeobecné školy (trv. přípravka) pravděpodobně u prof. Loukoty, 1920/21 II. ročník Všeobecné školy (tzv. přípravka) u prof. Bukovace, 1921/22 III. ročník Všeobecné školy (tzv. přípravka) u prof. Obrovského a 1922/25 speciální škola u prof. M. Švabinského.[3] Následně absolvoval dvouměsíční studijní pobyt v Paříži.

V mládí často a rád zajížděl do České Třebové za svým dědečkem, v pozdějších letech zde i maloval. Důkazem toho jsou jeho obrazy s českotřebovskou tematikou. Ve 20. letech se ve svých malířských počátcích věnoval sociální tematice, počátkem 30. let ale začal hledat svůj vlastní výtvarný výraz.

Dcera Jiřího Krejčího Hedvika, se vydala v otcových šlépějích, vystudovala SUPŠ a AVU v Praze u prof. A. Paderlíka a jeden rok se vzdělávala v Paříži.

Jiří Krejčí zemřel 8. června 1977 v Chřibské.

Krejčí nebyl jen malířem, ale také sochařem (byl autorem řady drobných plastik) a výtvarným kritikem, napsal rovněž menší monografie o Václavu Špálovi (1947) a Josefu Mánesovi (1949) a knihu Hovory o obrazech (1948). Byl členem Skupiny výtvarných umělců v Brně a SVU Mánes. Byl velkým milovníkem přírody, ale i městských témat. Jeho díla jsou zastoupena v NG Praha, GMU Roudnice nad Labem a dalších veřejných a soukromých sbírkách ČR.

Jakožto žák prof. Švabinského na pražské AVU se stal generačním druhem Jana Baucha, Vojtěcha Tittelbacha, Cyrila Boudy, Miloslava Holého a Vladimíra Sychry, s nimiž jej spojovaly mnohé výtvarné názory.

Odkazy

Literatura

  • 1936 Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic), 2.ročník, Českolipská knih a kamenotiskárna, Česká Lípa
  • 1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
  • 2001 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2001 (VI. Kon – Ky), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
  • 2005 Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A - L), Nakladatelství Nucleus, Hradec Králové
  • 2006 Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha
  • 2016 Slovník historiků umění, výtvarných kritiků, teoretiků a publicistů v českých zemích a jejich spolupracovníků z příbuzných oborů (asi 1800–2008) (1. svazek A-M), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha

Reference

  1. a b Matriční záznam o narození a křtu Jiřího Krejčího farnosti při kostele sv.Ludmily na Vinohradech v Praze
  2. a b Matriční záznam o narození a křtu Jiřího Krejčího farnosti při kostele sv.Ludmily na Vinohradech v Praze
  3. ověřeno v archivu pražské malířské akademie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“