Jiří Máška
Jiří Máška | |
---|---|
Narození | 2. listopadu 1955 (67 let) Ražice Československo |
Povolání | malíř a sochař |
Podpis | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Jiří Máška (* 2. listopadu 1955, Ražice) je český malíř. V roce 1983 emigroval do USA. Vystavoval v Hongkongu, New Yorku, Paříži, Seattlu, Los Angeles. Na honduraském ostrově Roatán, kde žil od roku 1997, postavil a provozoval pivovar. Vytvořil zde funkční repliky dvou starých plachetnic.[1]
Životopis
Jiří Máška se narodil 2. listopadu 1955 v obci Ražice nedaleko Písku. Dědeček Václav Brož u něho již v dětství objevil zálibu v malování. Malému chlapci se do jeho deseti let věnoval dědův přítel, malíř Václav Říhánek. Jiří začal chodit do „umělecké školy“ ve Strakonicích. Do šestnácti let se učil malovat u akademického malíře Jiřího Rejžka. V Praze vystudoval čtyřletý grafický obor u profesora Janocha.[2] Po maturitě na střední škole začal pracovat jako vedoucí propagace v Parku kultury a oddechu v Českých Budějovicích.[3] Věnoval se malování obrazů. S několika přáteli, malíři a sochaři, uspořádal v roce 1983 výstavu své tvorby. Pro současnou kulturní scénu byla jejich tvorba nepřijatelná. Po zrušení výstavy a propuštění ze zaměstnání emigroval Jiří Máška do Rakouska a následně do USA. Pracoval na rybářské lodi na Aljašce. Po půl roce práce na lodi si vydělal peníze a založil s kamarádem, také emigrantem, reklamní a grafickou firmu.[1]
Ve studiu malířství pokračoval na Everett Community College u profesora Hansona ve Washingtonu. Vystavoval obrazy v Jackson Street Gallery v Seattlu. Reakce odborné i laické veřejnosti byly pozitivní. Uspořádal výstavy v Los Angeles, New Yorku a Vancoveru.[2]
V roce 1991 se vrátil do České republiky, ale jeho představy o svobodném životě v Česku se nesplnily. V roce 1994 se vrátil do USA. Od roku 1999 žil na ostrově Roatán. Na ostrově postavil pivovar, věnoval se obchodu a stavěl repliky starých plachetnic. Postavil například Černou perlu, piráta Henry Morgana, také Santa Mariu, hlavní loď flotily Kryštofa Kolumba.
Je potřetí ženatý a má tři syny.[4] V roce 2022, s ohledem na zdraví maminky, žije v České republice.[1]
Umělecká tvorba a ocenění
Jiří Máška bývá řazen do skupiny abstraktních expresionistů.[5] Na základě výstavy v Pekingu v roce 2016 a 2017 dostal pozvání na uspořádání výstavy v Hongkongu, v Muzeu moderního umění a v prestižní galerií v centru Hongkongu, White Cube Gallery.
V roce 2018 získal Cenu za výtvarnou tvorbu a přínos modernímu umění od francouzské galerie Circle Faundation for Art v Lyonu. Ve stejném roce získal Hlavní cenu za malbu (Certifikate of excellence) v mezinárodní umělecké soutěži ARTAVITA v Miami.
V roce 2019 byl vybrán komisí vídeňského muzea MAMAG do „knihy umělců“ ART BOOK. Jako jediný český zástupce patří mezi umělce, kteří ovlivňují světové trendy v umění.
Umělecká společnost Art Production Corporation v New Yorku umístila Máškovy obrazy a sochy na své webové stránky.[6][7]
Dlouholetý sběratel Máškových prací Pavel Diviš osvětlil v roce 2017 jeho tvorbuː[8]
„ | Jeho obrazy visí v mnoha galeriích po celém světě („Komunista na kole“ byl opakovaně zapůjčován do Musea of Modern Art v N.Y.). Jen letos již vystavoval v Bruselu, Košicích, New Yorku, Pekingu a po skončení této výstavy jede vystavovat do Bologne, kam byl vybrán jako jeden z dvanácti nejzajímavějších současných umělců. | “ |
Reference
- ↑ a b c MÁŠKA, Jiří. Všechno v životě dělám naplno, ale potřebuju svobodu. ČD pro vás, reklamní magazín národního dopravce. Roč. XIV., čís. 5, s. 36–37.
- ↑ a b Životní cesta. www.maskaart.com [online]. [cit. 2022-09-13]. Dostupné online.
- ↑ www.knizecidvur.cz [online]. [cit. 2022-09-13]. Dostupné online.
- ↑ Máška Jiří. estarozitnosti.cz [online]. [cit. 2022-09-13]. Dostupné online.
- ↑ Vernisáž Fata Morgana: Jiří Máška (obrazy) a Tomáš Havlík (sochy) [online]. [cit. 2022-09-13]. Dostupné online.
- ↑ Obrazy v aukci | Jiří Máška. www.obrazyvaukci.cz [online]. [cit. 2022-09-13]. Dostupné online.
- ↑ Výstavy a ocenění. www.maskaart.com [online]. [cit. 2022-09-13]. Dostupné online.
- ↑ Malíř Jiří Máška vystavuje současně v Praze a Českých Budějovicích. www.novinky.cz [online]. [cit. 2022-09-13]. Dostupné online.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jiří Máška sgnatura