Jiří Maria Veselý

Profesor
Jiří Maria Veselý OP
Jiří Maria Veselý v roce 1995
Jiří Maria Veselý v roce 1995
Církevřímskokatolická
ZnakZnak
Zasvěcený život
Institutdominikáni
Osobní údaje
Rodné jménoLeopold Veselý
Datum narození15. listopadu 1908
Místo narozeníProtivanov, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí31. srpna 2004 (95 let)
Místo úmrtíOlomouc, ČeskoČesko Česko
Národnostčeská
RodičeJosef Veselý
a Marianna, roz. Kolísková
Povolání
Církevní heraldika
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Maria Veselý (15. listopadu 1908, Protivanov31. srpna 2004, Olomouc) byl římskokatolický kněz řádu dominikánů, politický vězeň a archeolog.

Život

Jiří Maria Veselý se narodil jako Leopold Veselý v Protivanově na Drahanské vrchovině v tradiční věřící rodině, ze které v minulosti vzešlo několik kněží a řeholníků. Jeho rodiči byli Josef Veselý (* 11. 6. 1883 v Protivanově) a Marianna, roz. Kolísková (* 23. 7. 1888 tamtéž).

Prožil jakousi osobní konverzi a vstoupil k dominikánům v Olomouci. Řád jej poslal studovat do Říma na dominikánskou universitu Angelicum. V Římě se zúčastnil pohřbu řeholníka Hyacinta Marii Cormiera OP, shodou okolností mohl nést rakev s jeho tělem. Právě za jeho římských studií vypukla 2. světová válka. Rektor university jej zapojil do odboje. Ve Veroně jen těsně unikl trestu smrti zastřelením, protože byl křivě obviněn z kolaborace s Němci.

Po válce jej měl ministr obrany a pozdější prezident generál Ludvík Svoboda jako sekretáře. V roce 1946 se stal převorem pražského dominikánského kláštera u kostela sv. Jiljí. Tam působil do roku 1950, kdy byl se spolubratřími internován v klášteře v Želivi na Pelhřimovsku, který tehdy fungoval jako internační tábor pro katolické duchovní pro režim zvláště „nebezpečné“.

V Želivi se octl na pokraji smrti. Po špatných injekcích dostal celkovou otravu krve a lékař mu dával jen několik dní života. Nepochopitelným způsobem (který on sám označoval za zázrak) se však uzdravil. Čtrnáct dní po jeho uzdravení byl internační tábor v Želivském klášteře zrušen a kněží byli propuštěni. Otec Jiří se vrátil do rodného Protivanova a hledal zaměstnání. Místní farář mu obstaral místo na archeologických vykopávkách na Velehradě.

Otec Jiří tam na sebe upozornil StB tím, že objevil údajný hrob arcibiskupa sv. Metoděje. Tato informace byla nepřijatelná a na pokyn StB byly vykopávky zničeny. Otec Jiří si je ale stihl fotograficky zdokumentovat.

V době politického uvolnění v roce 1968 na pokyn představeného odcestoval do Itálie, vyučovat na univerzitu. Zde se seznámil s papežem Janem Pavlem II., který jej pověřil výzkumem pohřebiště pod bazilikou sv. Petra ve Vatikánu.

Závěr života

V roce 1999 se vrátil do dominikánského konventu v Olomouci, kde se vzdor svému věku celkem aktivně zapojil do života komunity a psal knihy.

Zemřel 31. srpna 2004 v 1.00 v noci, obklopen modlícími se spolubratry z komunity. Pohřeb se konal 8. září o svátku Narození Panny Marie v klášterním kostele dominikánů v Olomouci, hlavním celebrantem byl Msgre. Dominik Duka OP, tehdy biskup královéhradecký, a po mši svaté byl P. Veselý uložen do řádové hrobky na ústředním hřbitově v Olomouci.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jiri Maria Vesely.jpg
Autor: Jirislaby, Licence: CC BY-SA 3.0
Jiří Maria Veselý v r. 1995
Blason Dominican.svg

Incomplete attempt at emblem of Dominican order, based on the PD SVG files indicated below.

For full Dominican emblem, see File:Cr.domenicana.JPG