Jižní Ural

Jižní Ural
Satelitní snímek NASA 2008
Satelitní snímek NASA 2008

Nejvyšší bod1640 m n. m. (hora Jamantau)
Délka550 km
Šířka30 km

Nadřazená jednotkaUral

StátRuskoRusko Rusko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jižní Ural je jižní, široká část pohoří Ural mezi středním Uralem na severu, kde hranici tvoří řeka Ufa (poblíž vesnice Nižný Ufalej) a Mugodžarskými pahorky a řekou Ural na jihu. Na západě je ohraničen Východoevropskou rovinou, na východě a jihovýchodě pak Západosibiřskou rovinou, řekou Ural a kazašskými stepmi severně od Aralského jezera.[1] Pohoří Jižní Ural je široké zhruba mezi 40 a 150 kilometry, ale v nejjižnější části se jeho předhůří rozšiřuje až na 250 km. Délka Jižního Uralu je 550 km. Nejvyšším vrcholem je hora Jamantau – 1640 m n. m. Dalším významným vrcholem je Velký Iremel v Iremelském hřebeni.

Reliéf

Skály Ajgir a řeka Inzer

Reliéf Jižního Uralu je velmi rozmanitý, s početnými údolími a paralelními hřbety táhnoucími se zčásti jihozápadním směrem, zčásti ve směru poledníku. Osu pohoří tvoří hřeben Uraltau, který tvoří rozvodí mezi povodími řek Volha a Ural. Hřeben leží ve východní části pohoří, kde se táhne v délce 500 km při šířce od 5 do 30 km. Jeho nejvyšším vrcholem je hora Arvjak-Rjaz s výškou 1067 m, jižně od města Běloreck. Střední výška hřebene je 800–900 m a okolní údolí jsou hluboká 400–500 m.

Hora Jamantau – nejvyšší bod Jižního Uralu

Údolí řeky Bělaja (přítok Kamy) odděluje několik vyšších skalnatých paralelních hřebenů. Nejvyššími hřebeny jsou Jamantau, Iremel, Zigalga a Mašak. Pro jejich reliéf jsou charakteristické strmé svahy, široké náhorní plošiny a kamenitá návrší. Svahy nejvyšších masivů jsou pokryty jehličnatými lesy až do nadmořské výšky 1100 m a nad touto linií převládá kamenitý terén. Na náhorních plošinách jsou k vidění obnažená skaliska.

V západní části leží pohoří a hřebeny s průměrnou výškou hodně pod 1000 m, i když ojedinělé vrcholy mohou být i vyšší. Významnějšími hřebeny jsou Zilmerdak, Jurmatau, Kolu a Karatau.

Východní hřebeny Uraltau jsou odbočkami hlavních východních hřebenů Jižního Uralu: Irendyk a Kryktytau, které jsou částečně vulkanického původu. Tyto hory jsou značně zvětralé, jejich vrcholy jsou mírné a plošší, ale tam, kde jsou obnaženy vulkanické horniny, vystupují z terénu strmé skály a skalnaté hřebeny. Na jihu Orenburské oblasti pohoří končí a začíná step a po ní polopustina.

Narůžovělá skála na železniční stanici Minjar
Hora Střední Nurguš v hřebeni Nurguš

Jižní Ural je druhým nejbohatším nalezištěm rud a minerálů, hned po Murmanské oblasti. V horninách Jižního Uralu bylo nalezeno okolo 790 druhů minerálů (v Murmanské okolo 900). Jsou zde také naleziště mnoha druhů polodrahokamů (křišťál, ametyst, granát, achát, topaz, beryl, opál, a mnoho dalších) a významné zásoby měděných a železných rud, stavebních materiálů, ale také zlata.

Vodstvo

Řeka Bělaja
Řeka Inzer
Řeka Ufa, pohled z Lysé hory

Téměř všechny řeky odtékají do Kaspického moře, pouze v severní části se nachází několik řek, náležejících k povodí řeky Ob, neboli k Severnímu ledovému oceánu (jde o řeku Uj, ústící do řeky Tobol a řeku Miass. Hlavní rozvodí řek Bělaja a Ural prochází po hřebeni Uraltau.

Mnohé řeky jsou regulovány. Toky ostatních řek mají převládající šířku 10–30 m (na peřejích 20–50 m), hloubku 0,3–1,0 m a rychlost toku 0,5–0,9 m/s. Dna řek jsou kamenitá, břehy strmé. V zimě řeky zamrzají v polovině listopadu, jen zřídka později, a rozmrzají kolem poloviny dubna, na peřejích začátkem dubna. Tloušťka ledu dosahuje koncem zimy 60–70 cm, na peřejích 20–50 cm. Mnohé menší řeky zamrzají až na dno. Tání nastává v polovině dubna a trvá asi měsíc, kry zvedají vodu do výše 1–3 m, na řece Inzer se může voda vzedmout až do 4 m. V létě a na podzim se díky dešťům voda udržuje na úrovni 20–80 cm. Stav vody na jihouralských řekách silně závisí na množství deště a sněhu.

Jezero Turgojak

Východní předhůří Uralu má nejvyšší zavodnění jezery (10–14 % rozlohy regionu), díky početným údolím, vytvořeným tektonickými zlomy. Zvláštním typem jsou krasová jezera na místě krasových proláklin. Jsou obvykle menší, ale velmi hluboká (15–20 m i více).

Flóra a fauna

Hora Velký Iremel
Hřeben Zigalga

Uralské hory jsou významnou klimatickou hranicí, což se projevuje značnými odlišnostmi vegetace na západních (evropských) a východních (asijských) hřebenech a úbočích.[2][nenalezeno v uvedeném zdroji] Na západních svazích s v nadmořských výškách 205–650 m vyskytují převážně smíšené lesy, v nichž převažují borovice a lípy. V západním předhůří pak vegetace přechází ve výhradně listnaté lesy.

Pro zauralské (východní) oblasti jsou spíše charakteristické lesostepi a stepi.[3] V severní části lesostepní zóny se nachází lesy borovicové, jedlovo-borovicové, nebo smíšené borovicovo-březové a stepní porost je tvořen suchoodolnými druhy. V jižní části se nachází lesostep s ostrůvky borových a březových porostů.

Ve vyšších oblastech se nachází kleč a mnoho druhů horských rostlin a mechů.

Stejně jako rostlinstvo, i fauna je na Jižním Urale velmi rozmanitá a liší se podle klimatických zón. Nacházejí se zde všichni typičtí obyvatelé lesa (kuna, zajíc, rys, liška, vlk, ale i velká zvířata jako los či medvěd) a stepi (sysel, apod.). V zimě je k vidění bílá polární sova, v létě množství tažných ptáků (pelikán, jeřáb) ale i orel.

Administrativně – teritoriální uspořádání

Na území Jižního Uralu se nachází dva federální okruhy Ruské federacePovolžský a Uralský – a také subjekty podřízené Ruské federaci (Baškortostán, Orenburská oblast a Čeljabinská oblast)

Ekologické problémy Jižního Uralu

Jižní Ural má sice jedinečnou přírodu, ale je také, právě díky svému nerostnému bohatství, průmyslovou oblastí. Hornictví, hutnictví, těžké strojírenství, cementárny a s nimi související energetika – to jsou právě ta odvětví průmyslu, která, pokud nejsou pod intenzivní kontrolou, mají potenciál přírodu silně znečišťovat.

První známou devastující katastrofou na Jižním Urale se stala v roce 1957 exploze nukleárního odpadu v zařízení Majak, která zamořila rozsáhlou část Jižního Uralu. Deset let po explozi roznesl vítr radioaktivní prach z vyschlého jezera na řadu vesnic v oblasti, kde následně prudce vzrostla nemocnost chorobami způsobenými radioaktivitou.[4] Situaci tehdy zhoršilo to, že vláda Sovětského svazu se snažila situaci držet v tajnosti.

K dalšímu úniku radioaktivního materiálu, pravděpodobně ze stejného zařízení, došlo v listopadu 2017, kdy se z oblasti rozšířil radioaktivní mrak nad Evropu.[5][6]

Další ekologickou katastrofou se v červenci 2020 stal únik znečištěné vody z opuštěného dolu v jižní části pohoří Ural, zhruba 100 kilometrů od Jekatěrinburgu. Publikované fotografie katastrofy ukazují oranžovou krajinu a mléčně barevnou vodu. Oblast znečištění se nachází na okraji 100 let starého Ljovičinského dolu, který je od roku 2003 uzavřen.[7][8] Komentáře ke katastrofě zmiňují i další dříve nereportované podobné havárii v oblasti.[9]

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Southern Ural na anglické Wikipedii a Южный Урал na ruské Wikipedii.

  1. Южный Урал — Россия. Планета Земля [online]. [cit. 2023-01-04]. Dostupné online. (rusky) 
  2. Nejen o lesích Jižního Uralu. Lesnická práce - nakladatelství a vydavatelství [online]. [cit. 2020-11-29]. Dostupné online. 
  3. Lesostep Jižního Uralu [online]. [cit. 2020-11-29]. Dostupné online. 
  4. Ural třicet let po jaderné katastrofě. Hospodářské noviny (iHNed.cz) [online]. 1996-05-07 [cit. 2020-11-30]. Dostupné online. 
  5. Oblak radiace podle studie pocházel z továrny na Urale. ,Vždy to bude jen podezření,‘ říká Drábová. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2019-07-29 [cit. 2020-11-30]. Dostupné online. 
  6. Rusko potvrdilo zvýšený výskyt radioaktivity v oblasti Uralu. oEnergetice.cz [online]. [cit. 2020-11-30]. Dostupné online. 
  7. Na jihu Uralu zřejmě došlo k další ekologické katastrofě. Barrandov.tv [online]. 2020-07-16 [cit. 2020-11-30]. Dostupné online. 
  8. Rusko možná čelí další ekologické katastrofě. E15.cz [online]. [cit. 2020-11-30]. Dostupné online. 
  9. Rusové prověřují možný únik znečištěné vody na jihu Uralu. TÝDEN.cz [online]. 2020-07-16 [cit. 2020-11-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Aygir on Inzer river8.jpg
Autor: Ilshat Saitgalin, Licence: CC BY 3.0
Aygir on Inzer river in Beloretsk region of Bashkortostan of Russian Federation.
Средний Нургуш.jpg
Autor: Dmitry Shirokov, Licence: CC BY-SA 3.0
Гора Средний Нургуш, хребет Нургуш, Южный Урал
Mount Iremel 2.jpg
Autor: Pesotsky, Licence: CC BY 3.0
Mount B.Iremel and river source (leftwards)
Asha mountain, Russia, Chelyabinsk region.JPG
Mountain near Asha city, Chelyabinsk region
Zigalga.jpg
Autor: Pesotsky, Licence: CC BY 3.0
Zigalga mountain range. The trees to the right are Picea obovata, a spruce native to Siberia.
Inzer river 2.jpg
River Inzer.
South Urals.jpg
LEE CLOUDS IN RUSSIA'S URAL MOUNTAINS
40821335 YAmantau.jpg
Autor: A nikitin, Licence: CC BY-SA 3.0
Yamantu Mountain in Ural Mountains, Bashkortostan, Russia
Ufa river in Krasnyi Klyuch — view from Lysaya mountain.jpg
Autor: Шамиль Валеев - Sham…, Licence: CC BY-SA 3.0
Ufa river in the village Krasnyi Klyuch (Red Spring) — view from Lysaya («Bald») mountain.
Turgoyak.JPG
Вид на озеро Тургояк с вершины одной из гор, окружающих озеро. В далеке видна часть города Миасс