Jilešovice-Děhylov

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Jilešovice-Děhylov
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Základní informace
Vyhlášení2005 (EVL), 2013 (PP)
Nadm. výška215–220 m n. m.
Rozloha18,66 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříNízký Jeseník
OkresOpava
UmístěníDobroslavice
Souřadnice
Jilešovice-Děhylov
Jilešovice-Děhylov
Další informace
Kód5792
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Jilešovice-Děhylov se nachází na lužních naplaveninách v katastru obce Dobroslavice mezi Hlučínem a Děhylovem na pravém břehu řeky Opavy poblíže Hlučínského jezera. Primárním předmětem ochrany jsou luční porosty s výskytem rostliny krvavec toten a mravenců rodu Myrmica, na kterých je existenčně závislý motýl modrásek bahenní. Území přírodní památky je téměř totožné s územím stejnojmenné evropsky významné lokality (o rozloze 18,82 ha) v rámci projektu Natura 2000.

Příroda

Lokalita se skládá z hospodářsky nevyužívaného Poštovního rybníka a jeho ostrůvků a mokřadů, dále z mokřadů bývalé soustavy děhylovských rybníků a také z blízkých luk u hráze pravého břehu řeky Opavy. Vlastní koryto toku Opavy není součástí přírodní ochrany. Jihozápadní hranicí pásma ochrany je železniční trať Ostrava – Opava. Přírodní památka se nachází na úpatí pohoří Nízkého Jeseníku a je bohatá na výskyt obojživelníků, plazů a ptáků. Zvláště chráněné druhy živočichů jsou např. užovka obojková, ještěrka obecná, otakárek fenyklový, vážka jasnoskvrnná.

Plochy s výskytem krvavce totenu (Sanguisorba officinalis) využívá silně ohrožený modrásek bahenní (Maculinea nausithous), který je hlavním objektem ochrany této přírodní památky. Životní cyklus tohoto modráska je silně specializovaný. Nejprve je závislý na krvavci totenu (kladení vajíček a housenky) a pak na hostitelských mravencích druhu Myrmica scabrinodis, Myrmica ruginodis či Myrmica rubra. Tito mravenci odnášejí housenky motýla do svých blízkých mravenišť, kde po přezimování se také kuklí. Nezbytným předpokladem ochrany tohoto modráska je zachování a péče o luční společenstva s hojným výskytem krvavce totenu a početnými koloniemi hostitelských mravenců Myrmica.

Přístup a okolí

Lokalita se nachází v těsné blízkosti silnice II/469 v úseku DěhylovHlučín a stanice Děhylov na železniční trati Ostrava-Svinov – Opava východ. Je přístupná z asfaltové cesty vedoucí ze silnice II/469 do chatové osady Rybárna

V nejbližším okolí se nachází chatová osada s vodopádem Lom Trhůvka, řeka Opava, Komorový rybník, Hlučínské jezero a Vinná hora.

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Common Database on Designated Areas. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Poštovní rybník, PP Jilešovice-Děhylov.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
Poštovní rybník, PP Jilešovice-Děhylov, Dobroslavice