Jindřiška Wurmová

Jindřiška Wurmová roz. Fleischerová
Narození8. února 1864 nebo 8. února 1863
Rovečné, okr. Žďár nad Sázavou
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí19. května 1953
Myslibořice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Povoláníučitelka jazyků
Nábož. vyznáníČeskobratrská církev evangelická
ChoťFrantišek Bořivoj Wurm
DětiMilada, Miloš, Jaromír
RodičeBenjamin Fleischer, Marie Fleischerová (rozená Faustková)
PříbuzníJosef Fleischer, Antonín Fleischer bratři
Funkcepresbyter (Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Brně I)
Citát
Kde je v lidech světlo, tam z nich také vyzařuje. A. Schweitzer
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Její manžel František Bořivoj Wurm (* 17. června 1857 Klobouky u Brna, okres Břeclav – † 23. dubna 1939 Brno)

Jindřiška Wurmová, rozená Fleischerová, (8. února 1863 Rovečné, okr. Žďár nad Sázavou19. ledna 1953 Myslibořice) byla česká pacifistka, učitelka cizích jazyků, aktivistka ženského hnutí, překladatelka, spisovatelka a sociální pracovnice.

Životopis

Dětství

Jejím otcem byl Benjamin Fleischer, evangelický kazatel v Rovečném a matkou Marie Fleischerová (rozená Faustková). U fary bylo malé hospodářství, o které pečovala zejména maminka. Charakteristické je, že rodina se snažila všem dětem poskytnout vzdělání. Široká rodina se proto scházela v Rovečném málokdy, protože každý studoval a pobýval mimo Rovečné i o prázdninách. Na faře v Rovečném č. 82 byly však dveře pro příchozí vždy otevřeny, nejen pro studenty, ale i širokému okruhu přátel.

Vzdělání

Jindřiška navštěvovala evangelickou jazykovou školu v Krabčicích pod Řípem. Později studovala v Mannersdorfu ve Švýcarsku na jazykovém ústavu.

Zaměstnání

Byla zaměstnána jako učitelka cizích jazyků v Krabčicích, Šakvicích a ve Vesně Brno.

Společenské aktivity

Při svých pobytech v Brně se seznámila s Františkem Bořivojem Wurmem, bankovním úředníkem, za kterého se 25. září 1889 v Rovečném provdala. Přestěhovala se do Brna a bydleli na ul. Křenové č. 14. František Wurm byl společensky založený, věnoval se spolkové činnosti a patřil i do okruhu známých rodiny Masarykových. Jeho aktivitu sdílela i manželka Jindřiška a brzo se sama zapojila do veřejné spolkové, odborné i zájmové aktivity. V roce 1892 se stala členkou výboru spolku Vesna v Brně. Zajímala se o feministické hnutí a zejména o nový způsob výchovy mladých dívek bez zamlčování choulostivých otázek. Aktivně se zapojila do mírového hnutí proti válce. Rozhodně se postavila proti rozšířenému alkoholismu na českém území a zdůraznila jeho rozkladný vliv pro rodinu.

Hlavní oblast zájmu

Věnovala se intenzivně osvětové práci. Psala články do novin a povídky. Pořádala přednášky. V popředí jejích zájmů byla sociální hygiena, postavení žen ve společnosti, mírové hnutí, biografie, náboženství, atd. Chtěla být vzorem správné matky a ženy ve společnosti.

Vliv rodiny na její činnost.

Manžel František Bořivoj Wurm jí v její sociální a společenské angažovanosti podporoval. Byla matkou dcery Milady a synů Miloše a Jaromíra. Smrt dcery Milady a syna Miloše Wurma ji určitě zásadně ovlivnil.

Po úmrtí dcery Miládky se stala místopředsedkyní odboru České zemské komise na ochranu dítek. Pro matky s dětmi v hmotné nouzi založila v Brně Poradnu pro matky a kojence a Útulek pro nemanželské matky.

Od roku 1899 se začala intenzivně věnovat pacifismu.

V roce 1912 se podílela na založení Mírové jednoty v Brně a 18 let byla její předsedkyní. Spolupracovala s Pavlou Moudrou při vydání „Mírové čítanky“. Pavla Moudrá přispěla do čítanky svým pacifismem.[1] Vlastní texty Pavly Moudré v čítance byly překlady z francouzštiny a článek O Slávečkovi a vojáčcích. Čítanky měly posloužit hlavně k výchově mladé generace.

S Olgou Vaškovou, sestrou Petra Bezruče Jindřiška Wurmová založila v roce 1920 Českou zemskou komisi na ochranu mládeže.

Při své činnosti poznala častou příčinu rozvratu rodin. Na vině byl alkohol. V brožurce „Ženy a alkohol" (1923) vybízela k abstinenci. Stala se místopředsedkyní Zemského svazu abstinentského a jeho čestnou předsedkyní.

„Výchova karakteru“ (1926) nebo „Společnost národů" byla její díla s mírovou tematikou. Pro publikaci " Naší mládeži " napsal předmluvu ministr Dr. Edvard Beneš. (1927).

Období 1. světové války

Protiválečná tematika v jejích pracích způsobila, že publikace Jindřišky Wurmové za 1. světové války nesměly vycházet, dokonce byly ničeny.

Synové Miloš a Jaromír museli do války. Miloš se narodil 22. listopadu 1892 v Brně, Po vypuknutí války roku 1914 narukoval do Bratislavy a jako velitel sanitního oddílu byl poslán na východní frontu do Haliče.

V září 1914 byl zajat ruskou armádou a byl internován v zajateckých táborech v Krasnojarsku, Irkutsku, Berezovce, Novonikolajevsku a Semipalatinsku. V září 1916 se přihlásil do vznikajících čs. legií v Rusku. Dne 3. 1. 1917 odjel jako velitel čety srbské divize v Oděse, přes Petrohrad a Murmansk do Glasgowa, odtud do Le Havru a posléze do Toulonu. Odtud s jednotkou vyrazili do přístavu Miry u Soluně (Řecko). Jednotka se na frontě zúčastnila těžkých bojů. V dubnu 1918 Miloš Wurm s dalšími našimi dobrovolníky odcestoval do Francie k tamním čs. legiím. Byl zařazen k 22. pluku čs. legií. Získal hodnost podporučíka a 13. srpna 1918 jej přidělili k 11. rotě 22. pluku jako velitele čety. Miloš Wurm padl v odboji jako francouzský legionář 24. října 1918 severně od Chestres u Vouziers (Francie). Smrt jej zastihla těsně před vyhlášením samostatného Československa. Posmrtně obdržel Francouzský válečný kříž (Croix de Guerre) s palmou, 4. listopadu 1918 (in memoriam)

Sociální, osvětová a mírotvorná činnost

Jindřiška Wurmová se starala o raněné vojáky, kteří přijížděli z fronty a pečovala o nemocné v nemocnicích. Zajímala se také o vězně v brněnské věznici i o chovance v mikulovské polepšovně.

Po 1. světové válce se stala členkou několika mírotvorných organizací: Mezinárodní rada mírová v Ženevě, Světová unie žen, Unie společností pro svaz národů, Liga žen pro mír a svobodu aj. Přednášela na různých místech Československa a také v zahraničí.

Od roku 1932 kázala jako jediná ženská delegátka na 6. Synodě v evangelické církvi. Byla členkou Kostnické jednoty a výchovného odboru Aliance církví pro mezinárodní přátelství.

Období 2. světové války

Osvětové práci se věnovala i za druhé světové války. Je pozoruhodné kolik ženských spolků na území Čech vznikalo a jak se pokrokové ženské osobnosti snažily vyburcovat k aktivitě ostatní ženy. V Kalendáriu Češka (1908), který redigovala Pavla Maternová[2] je článek o Významu a úloze ženských spolků, napsaný Eliškou Purkyňovou, političkou a členkou československého Národního shromáždění.

Mírové a osvětové organizace ve kterých J. Wurmová pracovala

  • Jednota mírová v Brně (1912–1928 spoluzakladatelka a předsedkyně, Chelčického mírové společnosti)
  • Mírová rada v Ženevě (členka)
  • Česká zemská komise na ochranu mládeže (spoluzakladatelka)
  • České srdce, národní svépomocný spolek
  • Spolek dívčí akademie (1903) na podporu zřízení gymnázia pro dívky
  • Abstinentní svaz

Spolupráce a kontakty

Brno mělo až do vzniku samostatného Československa velmi úzké vztahy s Vídní, což se projevovalo v mnoha kulturních oblastech, v hospodářských i ve společenských vztazích. Němečtí obyvatelé Brna velmi dobře komunikovali s jazykově spřízněnými obyvateli Vídně.

Od roku 1904 se datuje komunikace Jindřišky Wurmové s Berthou von Suttner, která byla později za svou mírovou činnost vyznamenána Nobelovou cenou za mír. Spolupracovala i s dalšími představitelkami českého ženského hnutí např. s Františkou Plamínkovou a Pavlou Moudrou.[3]

České ženy sledovaly vývoj pokrokových snah o "Zrovnoprávnění a osvobození ženské duše" i v jiných zemích, například ve Francii.

V oblasti mírových aktivit i při podpoře žen v jejich emancipaci spolupracovala kromě žen i řada mužů a moderně smýšlejících intelektuálů.[4]

Knihy a publikace

Duševní hygiena

  • WURMOVÁ, Jindřiška. Vše pro dítě. Brno: Nákladem vlastním, 1912. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Abstinentní a mírová desatera. Brno: Abstinentní svaz, 1921. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška; HAMZA, František. Pro zdraví národa. Brno: Masarykova Liga, 1921. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Ženy a alkohol. Brno: Vlastním nákladem, 1923. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Práce srdcem: sociální služba. Epištoly demokracie; čís. 12.. Praha: Vlastním nákladem, 1924. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Výchova karakteru. Reformátor: sborník vybrané, poučné a vzdělávací četby pro český lid; sv. 46.. Klatovy: Cyrill M. Höschl, 1926. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška; HÖSCHL, Cyrill M. Výchova karakteru. Praha: Státovědecká společnost, 1927. 

Pacifismus

  • WURMOVÁ, Jindřiška. Viktor Hugo a světový mír. Brno: Vlastním nákladem, 1904. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Světový mír. Brno: Dobroč. komitét dam, 1911. 
  • Mírová čítanka pro mládež. [s.l.]: [s.n.], 1913. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Hnutí mírové. Knihovnička Jednoty mírové pro Moravu; 1. Brno: Jednota mírová, 1913. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Mírové hnutí. Za vzděláním; sv. 101. Praha: Jos. R. Vilímek, 1918. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Mírová čítanka. Klatovy: [s.n.] 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Do boje!. Praha: Ústř. družina váleč. poškozenců, 1920. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Mírová besídka pro mládež. Brno: Dobroč. komitét dam, 1920–1925. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Mír: Přednáš. v lázních Luhačovicích. Knihovnička Mírové jednoty; 4. Brno: Mírová jednota, 1921. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Deset let Mírové jednoty. Knihovnička Mírové jednoty; 5. Brno: Mírová jednota, 1924. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Mír. Ss. Knihovnička Mírové jednoty; 4.5.. Brno: Mírová jednota, 1924. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Pryč s válkou!. Praha: Literární letáky, 1924. 

Náboženství

  • WURMOVÁ, Jindřiška. Indické poselství. Brno: Čes. theosof. společ, 1921. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Jan Amos Komenský [1592-1670], učitel národů, představitel světového bratrství a průkopník společnosti národů. Brno: Jindřiška Wurmová, 1929. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Ze staré rovečské fary. Klásky č. 6. Praha: Kalich, 1933. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Historky ze života farských dětí. Světélka, knihovna malých; čís. 25.-26. Praha: Křesť. spolek mladíků v Čechách, 1938. 

Biografie

  • WURMOVÁ, Jindřiška. Louis Lucien Rochat, zakladatel Modrého kříže (1849-1917). Knihovna Vítkova; č. 5. Praha: Evangelická abstinentní rodina, 1925. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Jindřiška. Ze života Jana Jindřicha Pestalozziho: 1746-1827. Praha: V. Neubert, 1927. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška; ET AL. Památce Marie Burešové. Buditelé a průkopníci; Sv. 9. Brno: Moravský legionář, 1934. 

Ostatní

  • WURMOVÁ, Jindřiška. Symfonie: Pov. z dob čínského povstání. Brno: Vlastním nákladem, 1904. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. O československém Červeném kříži. Brno: Mírová jednota, 1920. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Z denníku sedmnáctileté. Ve Valšském Meziříčí: J. Wurmová, 1924. 
  • WURMOVÁ, Jindřiška. Slavnost matek. Brno: Dobročin. komitét dam, 1925. 

Odkazy

Reference

  1. Pavla Moudrá, byla spisovatelka, překladatelka, filozofka a velká bojovnice za práva žen a zvířat.
  2. Pavla Maternová 1879–1923 rozená Škampová, feministka, politička, redaktorka, spisovatelka a překladatelka. Bratr Alois Škampa 1861–1907 básník a spisovatel
  3. Studovala operní zpěv u Františka Pivody a herectví u Otýlie Sklenářové–Malé
  4. František Barvič, František Bařina, Alois Slovák, Přemysl Pitter, Romain Rolland, Henri Barbusse, Josef Pelcl a další

Literatura

  • Lexikon české literatury osobnosti, díla, instituce
  • Slovník soudobých spisovatelů Jaroslav Kunc 1918–45 Orbis
  • Životní odkaz Jindřišky Wurmové a její přínos pro domácí a mezinárodní mírové hnutí / autor: Bednářová, Věra, 1909–2006 Brno : Vl. nákl., 1994
  • Jindřiška Wurmová : (8. 2. 1863 – 22. 5. 1953) / Pokorný, Jan Evangelický týdeník 2003
  • Jindřiška Wurmová (8. 2. 1863 – 19. 5. 1953) / Bednářová, Věra Vlastivědný věstník moravský 1993
  • Kalendárium Češka (1908) Red. Pavla Maternová – vydal Ústřední spolek českých žen

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kalendárium Češka 1908-03.jpg
Obálka almanachu Češka 1908
Kalendárium Češka 1908-02.jpg
Obálka almanachu Češka 1908
Jindriska Wurmova Fleischerova (1863 1953).jpg
Jindřiška Wurmová, rozená Fleischerová, (* 8. února 1863 Rovečné, okres Žďár nad Sázavou – 19. ledna 1953 Myslibořice) byla česká pacifistka, učitelka cizích jazyků, aktivistka ženského hnutí, překladatelka, spisovatelka a sociální pracovnice.
Frantisek Borivoj Wurm (1857 1939).jpg
František Bořivoj Wurm (* 17. června 1857 Klobouky u Brna, okres Břeclav – † 23. dubna 1939 Brno) – komerční rada; ředitel Vzájemné pojišťovací banky Slavia v Brně; člen Sokola; Vesny; člen a pozdější předseda dozorčí rady Akciové společnosti lázní Luhačovice; předseda místní dráhy luhačovská a jednatel Spolku pro vydržování české obchodní školy v Brně. Manžel Jindřišky Wurmové, rozené Fleischerové, (* 8. února 1863 Rovečné, okres Žďár nad Sázavou – 19. ledna 1953 Myslibořice).