Jindřich Bišický

Jindřich Bišický
Jindřich Bišický
Jindřich Bišický
Narození11. února 1889
Zeměchy
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí31. října 1949 (ve věku 60 let)
Velvary
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánífotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Italská houfnice Obice 305/17 ukořistěná rakouskými vojáky blízko Udine. Foto Jindřich Bišický

Jindřich Bišický (* 11. února 1889 Zeměchy[1] – 30. srpen 1949 Velvary) byl český válečný fotograf. Za první světové války byl nadporučíkem rakouské armády a pracoval jako plukovní fotograf 47. pěšího regimentu.[2] Po válce pracoval jako stavař ve Velvarech.

Život

Vystudoval stavební průmyslovou školu, na povinnou vojnu narukoval jako kreslič. Když vypukla válka, byl přidělen do Grazu k 47. pěšímu regimentu. Dostal se do Haliče i italských Alp. Spřátelil se s plukovním historikem baronem Ludwigem von Vogelsangem, který později sepsal historii regimentu a použil v ní mnoho fotografií a akvarelů Bišického.[3]

Po válce začal pracovat jako stavitel rodinných domů ve Velvarech, zejména v místní čtvrti Spořilov. Fotografování pro něj zůstalo jen koníčkem. Zemřel ve věku 60 let.

Znovuobjevení Bišického

Od dubna do září roku 2009 se na Pražském hradě konala výstava s názvem Pěšky 1. světovou válkou. Objektivem neznámého vojáka. Představovala zejména snímky z italské fronty, v menší míře z východní fronty v Haliči.

Na výstavu se přišel podívat historik Michal Rybák, který ve vystavených exponátech poznal dílo svého dědečka Jindřicha Bišického. Společně s Jaroslavem Kučerou pak výstavu doplnili a opravili titulky k fotografiím.

Rybák na střední škole půjčil dědečkovy negativy spolužákovi, který mu sliboval uspořádání výstavy. Poté byl však vyloučen ze školy a zmizel i s negativy. Rybák je tak považoval za dávno ztracené. Přes řadu prostředníků se však dostaly k Jaroslavu Kučerovi.[3]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Zeměchy
  2. ŠÁLKOVÁ, Soňa. Fotografie z 1. světové války mají svého autora [online]. Artmagazin.eu, 2009-8-3 [cit. 2015-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-23. 
  3. a b GAZDÍK, Jan. Záhada rozluštěna. Unikátní fotky z války mají autora. iDNES.cz [online]. 2009-8-1. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jindřich Bišický (1889-1949).jpg
Jindřich Bišický (1889 - 1949), Český válečný fotograf.
Italian howitzer Obice 305 17 modello 16.jpg
Photo of World War I Italian howitzer Obice da 305/17 su affusto De Stefano with De Stefano mount, on a siege carriage with pedrail wheels. The howitzer was captured by Austrian troops near Udine. The photo was taken by Czech photographer Jindřich Bišický (February 11, 1889 - October 31, 1949]]. (The autor was identified only in 2009. [1]) Details about the gun model: [2], details about the mount and carriage: [3]. Another photo from different angle: [4].