Jindřich Kocman

P. Jindřich Kocman
Narození20. ledna 1903
Blansko
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí14. září 1997 (ve věku 94 let)
Netín
ČeskoČesko Česko
Místo pohřbeníNetín
Povoláníkatolický kněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jindřich Kocman (20. ledna 1903 Blansko[1]14. září 1997 Netín) byl kněz brněnské diecéze, v letech 19741983 děkan velkomeziříčský a arcikněz jihlavský.

Život

Jindřich Kocman se narodil v Blansku na Moravě 20. ledna 1903. Vyučil se strojníkem v ČKD Blansko. Po vyučení složil potřebné zkoušky a nastoupil do kvarty gymnázia. V roce 1930 maturoval, a následně nastoupil do brněnského kněžského semináře. Podle tehdejších měřítek se jednalo již de facto o tzv. pozdní povolání, vzhledem k tomu, že teologii začal studovat až ve 27 letech (tehdy bylo běžné, že teologie se chodila studovat mezi 19. a 20. rokem věku, kolem 25. roku věku pak již bohoslovci přijímali kněžské svěcení a odcházeli do činné pastorace). Dne 5. července 1935 byl dvaatřicetiletý Jindřich Kocman v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně vysvěcen na kněze a poslán jako kaplan do Netína u Velkého Meziříčí, kde byl v té době farářem Mons. Václav Hlavička. P. Kocman působil jako netínský kaplan v letech 1935 - 1938, kdy odešel jako administrátor na faru do Předína. Po smrti Mons. Hlavičky jej patroni netínského kostela (šlechta z velkomeziříčského zámku) navrhli biskupství jako vhodného kandidáta na netínského faráře. Tím se P. Kocman skutečně stal.

Po nástupu do Netína spolupracoval s místním hajným Pavlasem, který v okolí obce ukrýval parašutisty z výsadku Calcium, dokonce se chystal umožnit jim rádiové vysílání do Anglie přímo z objektu netínské fary. Věc ale skončila nezdarem po náhodném odhalení parašutistů Odstrčila a Germota gestapem. Záhy po konci války byl P. Kocman nějaký čas také členem netínského Revolučního národního výboru.[2]

Stáří

V roce 1974 byl jmenován nesídelním děkanem velkomeziříčským, kterým byl až do roku 1983. V roce 1981 byl jmenován arciknězem jihlavským, což je čestná funkce.

Poslední nedělní mši svatou pro farnost sloužil 15. října 1989, svatební mši svatou naposledy 10. listopadu 1990. Soukromým způsobem sloužil v kostele až do června 1991. Zůstal statutárem farnosti až do své smrti, většinu úkonů (bohoslužby, zpovídání, ...) však již nemohl ze zdravotních důvodů vykonávat. Bohoslužby a zpovídání tedy zajišťovali kněží z okolí, ponejvíce kaplani z Velkého Meziříčí, nebo kněží penzisté.

Dne 6. září 1997 již nemocného Jindřicha Kocmana navštívil na netínské faře brněnský biskup Vojtěch Cikrle a při této příležitosti jej rovněž zaopatřil svátostí pomazání nemocných. Farář Kocman zemřel v Netíně 14. září 1997 ve věku 94 let. Od jeho smrti byla farnost spravována excurrendo z města Velké Meziříčí, a to až do roku 2009, kdy byl v Netíně opět instalován farář – P. František Sadílek.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Netín s osadou Záseka - Vlastivědná kronika, Sursum Tišnov 2007,ISBN 978-80-7323-151-4

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“