Jindřich Kocman
P. Jindřich Kocman | |
---|---|
Narození | 20. ledna 1903 Blansko Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 14. září 1997 (ve věku 94 let) Netín Česko |
Místo pohřbení | Netín |
Povolání | katolický kněz |
Nábož. vyznání | katolická církev |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Jindřich Kocman (20. ledna 1903 Blansko[1] – 14. září 1997 Netín) byl kněz brněnské diecéze, v letech 1974 – 1983 děkan velkomeziříčský a arcikněz jihlavský.
Život
Jindřich Kocman se narodil v Blansku na Moravě 20. ledna 1903. Vyučil se strojníkem v ČKD Blansko. Po vyučení složil potřebné zkoušky a nastoupil do kvarty gymnázia. V roce 1930 maturoval, a následně nastoupil do brněnského kněžského semináře. Podle tehdejších měřítek se jednalo již de facto o tzv. pozdní povolání, vzhledem k tomu, že teologii začal studovat až ve 27 letech (tehdy bylo běžné, že teologie se chodila studovat mezi 19. a 20. rokem věku, kolem 25. roku věku pak již bohoslovci přijímali kněžské svěcení a odcházeli do činné pastorace). Dne 5. července 1935 byl dvaatřicetiletý Jindřich Kocman v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně vysvěcen na kněze a poslán jako kaplan do Netína u Velkého Meziříčí, kde byl v té době farářem Mons. Václav Hlavička. P. Kocman působil jako netínský kaplan v letech 1935 - 1938, kdy odešel jako administrátor na faru do Předína. Po smrti Mons. Hlavičky jej patroni netínského kostela (šlechta z velkomeziříčského zámku) navrhli biskupství jako vhodného kandidáta na netínského faráře. Tím se P. Kocman skutečně stal.
Po nástupu do Netína spolupracoval s místním hajným Pavlasem, který v okolí obce ukrýval parašutisty z výsadku Calcium, dokonce se chystal umožnit jim rádiové vysílání do Anglie přímo z objektu netínské fary. Věc ale skončila nezdarem po náhodném odhalení parašutistů Odstrčila a Germota gestapem. Záhy po konci války byl P. Kocman nějaký čas také členem netínského Revolučního národního výboru.[2]
Stáří
V roce 1974 byl jmenován nesídelním děkanem velkomeziříčským, kterým byl až do roku 1983. V roce 1981 byl jmenován arciknězem jihlavským, což je čestná funkce.
Poslední nedělní mši svatou pro farnost sloužil 15. října 1989, svatební mši svatou naposledy 10. listopadu 1990. Soukromým způsobem sloužil v kostele až do června 1991. Zůstal statutárem farnosti až do své smrti, většinu úkonů (bohoslužby, zpovídání, ...) však již nemohl ze zdravotních důvodů vykonávat. Bohoslužby a zpovídání tedy zajišťovali kněží z okolí, ponejvíce kaplani z Velkého Meziříčí, nebo kněží penzisté.
Dne 6. září 1997 již nemocného Jindřicha Kocmana navštívil na netínské faře brněnský biskup Vojtěch Cikrle a při této příležitosti jej rovněž zaopatřil svátostí pomazání nemocných. Farář Kocman zemřel v Netíně 14. září 1997 ve věku 94 let. Od jeho smrti byla farnost spravována excurrendo z města Velké Meziříčí, a to až do roku 2009, kdy byl v Netíně opět instalován farář – P. František Sadílek.
Odkazy
- O farnosti Netín na webu děkanství Velké Meziříčí - velká část textu pojednává o P. Kocmanovi - z tohoto odkazu byly čerpány informace pro článek.
Reference
- ↑ Matriční záznam o narození a křtu
- ↑ Netín s osadou Záseka - Vlastivědná kronika, Sursum Tišnov 2007,ISBN 978-80-7323-151-4
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“