Jindřich Polák

Jindřich Polák
Narození5. května 1925
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí22. srpna 2003 (ve věku 78 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povolánífilmový režisér a scenárista
OceněníZlatý střevíček (2001)
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jindřich Polák (5. května 1925 Praha22. srpna 2003 Praha) byl český filmový a televizní scenárista a režisér, klasik jak žánru českého sci-fi filmu, tak i dětského filmu.

Život a dílo

S filmem se setkal už coby student smíchovského Vančurova reálného gymnázia (nynější Gymnázium Na Zatlance), kdy vypomáhal s promítáním v kině Máj. Hned po druhé světové válce se stal asistentem režie u několika známých režisérů, mimo jiné též asistentem u režisérské dvojice Jána Kadára a Elmara Klose,[1] což byli budoucí držitelé Oscara za film Obchod na korze. Jakožto asistent režie či pomocný režisér asistoval u natáčeni filmů Hudba z Marsu, Krakatit či filmu Synové hor. Již tehdy začala práce na jeho prvním pohádkovém scénáři pro film Císařovy nové šaty.

Koncem 50. let 20. století začal připravovat své vlastní filmy. Spolupracoval, mimo jiné, také s Pavlem Juráčkem. Jeho vůbec prvním celovečerním filmem se stal český westernový film Smrt v sedle z roku 1958. Poté následoval nejvýpravnější český sci-fi film Ikarie XB 1 z roku 1963. O pět let později v roce 1968 následoval film Nebeští jezdci vytvořený podle námětu stejnojmenné novely Filipa Jánského, pojednávající o osudech československých letců za druhé světové války v Anglii. Tento film měl premiéru v době po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a v českých kinech se příliš dlouho nepromítal. Na mnoho let pak skončil v pomyslném trezoru.[zdroj?] Vedle těchto námětů pro dospělé pokračovala i jeho filmová tvorba pro děti a mládež. Od konce padesátých let až do roku 1967 se jednalo o ve své době úspěšnou sérii (nejen televizních) hraných filmů, kde hlavní postavou byl Klaun Ferdinand. Toho ve filmu ztvárňoval herec Jiří Vršťala, který hrál i ve filmu Ikárie XB 1. Na tento seriál o klaunovi Ferdinandovi plynule navázal seriál dětských filmů, jehož hlavní postavou byl pan Tau v podání Otto Šimánka. Vedle toho v 70. letech pokračovala i tvorba jeho filmů pro dospělé. Vedle detektivního příběhu Noc klavíristy z roku 1976 s Václavem Voskou v hlavní roli to byl kriminální film natočený podle skutečné události Smrt stopařek z roku 1979. Natočil i další sci-fi film, komedii Zítra vstanu a opařím se čajem z roku 1977 s Petrem Kostkou v hlavní dvojroli a dále také v žánru sci-fi natočený televizní seriál Návštěvníci roku 1983. Tvorba pro děti vyvrcholila jeho dalším dětským miniseriálem Chobotnice z II. patra a šestidílným televizním seriálem Lucie, postrach ulice. Převážná část jeho tvorby byla divácky a komerčně úspěšná.[zdroj?] V roce 2001 získal na Zlín Film Festivalu ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež.[2]

Filmografie (výběr)

Pan Tau

Ostatní

Odkazy

Reference

  1. https://www.csfd.cz/tvurce/3260-jindrich-polak/?biography=35658
  2. Hlavní cenu si ze Zlína odvezl íránský film. iDNES.cz [online]. 2001-06-03 [cit. 2023-07-13]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“