Jindřich Stolař

Jindřich Stolař
Jindřich Stolař
Jindřich Stolař
Narození23. dubna 1904
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí30. března 1968 (ve věku 63 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
ZeměČeskoslovensko
Povoláníakademický malíř, sochař, restaurátor a karikaturista
Znám jakoJindra Stolař
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich Stolař (23. dubna 1904, Praha30. března 1968, tamt.) byl český malíř, grafik a ilustrátor.

Život

Narodil se ještě za Rakousko-Uherské monarchie do měšťanské pražské rodiny. Po absolvování reálné školy a studiu na Akademii výtvarných umění v Praze odjel do Paříže, kde u Maurice Sauloa studoval v letech 1923 – 1926 malbu. Po návratu hospitoval u prof. Vokálka[1] a prof. Jana Znoje na Čsl. keramické státní škole v Praze. Zažil dvě světové války a celkem čtyři režimy. Člověk vtipný a oblíbený, ovšem názorově nekonformní, nejednou zakoušel ubíjející skepsi i pocity nesvobody; zemřel nečekaně v samém rozpuku Pražského jara.

Tvorba

Žil a tvořil také ve Francii a v Itálii. Přestože v bouřlivých a výstředních dvacátých letech 20. století pobýval v Paříži, modernismus v sobě neobjevil a setrval nakonec u srozumitelné zobrazivé formy, inklinoval k realistickému proudu, vycházejícímu z klasické akademické malby. V třicátých letech se věnoval též společenské satiře, od karikatury po kreslené vtipy, a také užité a reklamní grafice; spolupracoval s deníky a časopisy. Společně se Zdeňkem Burianem se podílel na redigování poválečného časopisu výtvarné kultury Skutečnost. Pražský rodák, nadšený obdivovatel rodného města, spojil svoji tvorbu především s metropolí, ale oblíbil si též krajinu Vysočiny, hlavně Doubravník, kde po řadu let trávíval s rodinou letní prázdniny, rybařil a maloval. Klidnou romantikou dýchají především jeho plenérové obrazy a květinové kompozice, o malířově smyslu pro detail a pro hru světel vypovídají zátiší s dary přírody, teplem sálají přístavy vzdálených moří. Stolař byl také nadaný portrétista („Děvče s holuby“, „Dívka s kytarou“, „Říkali mu Dědek“) a dovedl si pohrát s výjevy z obyčejných lidských životů, jak napovídá třeba cyklus „Přijel cirkus“ či obraz „Krejčovská dílna“. Kromě olejomaleb, akvarelů a kreseb najdeme v jeho díle i drobné plastiky a keramiku, připomínku jeho studia na keramické škole.

Člen Spolku výtvarníků Praha

Výstavy

  • Francouzský (Denisův) institut Praha 1927
  • Rubešova galerie Praha 1949

Galerie

Odkazy

Literatura

  • Toman P., Slovník čs. výtvarných umělců Díl 2, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava 1993

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Stolarportret.jpg
Autor: Jstolarova, Licence: CC BY-SA 4.0
Jindřich Stolař
Stolarhrusky.jpg
Autor: Jindřich Stolař, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrušky, olej
Jindřich Stolař, signatura.jpg
Jindřich Stolař, signatura
Stolarvltava.jpg
Autor: Jindřich Stolař, Licence: CC BY-SA 4.0
Podvečer na Vltavě, akvarel
Stolarryby.jpg
Autor: Jindřich Stolař, Licence: CC BY-SA 4.0
Zátiší s rybami, olej