Jindřich VI. (2. část)

Faksimile první strany z vydání z roku 1623.

Jindřich VI. (2. část) je historická hra Williama Shakespeara napsaná zřejmě v roce 1591. Hra se odehrává v době anglického krále Jindřicha VI.

Zatímco první část Jindřicha VI. se zabývá ztrátou anglických území ve Francii a politickými machinacemi vedoucími k válce růží a třetí část popisuje hrůzy onoho konfliktu, druhá část se zabývá královou neschopností potlačit hašteření šlechty, smrtí jeho rádce Humphreyho z Gloucesteru, vzestupem vévody z Yorku Richarda a nevyhnutelnosti ozbrojeného konfliktu. Hra kulminuje v první bitvě u St Albans, první bitvy ve válce růží.

Ačkoliv Shakespeare nemusel nutně napsal trilogii Jindřich VI. v chronologickém pořadí, divadelní společnosti často spojují tyto tři hry s Richardem III. Vzniká tak tetralogie pokrývající celé období období války růží od smrti Jindřicha V. v roce 1422 po vzestup Jindřicha VII. v roce 1485.

Postavy

Děj

Hra začíná svatbou Jindřicha VI. s Markétou z Anjou, která je chráněnkou a možná i milenkou hraběte Suffolka, který chce skrz Markétu krále ovládat. Překážkou v tomto plánu je Humphrey, lidem oblíbený vévoda z Gloucesteru, kterému král hluboce důvěřuje. Díky Suffolkovi se Gloucesterova manželka zapojí do nekromantského rituálu, ale slyší jen vágní proroctví, než je zatčena a k vévodově hanbě vyhoštěna ode dvora.

Suffolk intrikuje s kardinálem Beaufortem a vévodou ze Somersetu proti Gloucesterovi. Suffolk ho obviní ze zrady a nechá ze zatknout a ještě před soudem na něj pošle dva vrahy. Vévoda z Yorku Richard mezitím uplatňuje své právo na trůn před hrabaty ze Salisbury a Warwicku, kteří ho podpoří.

Suffolk je vyhoštěn ode dvora za svou roli v Gloucesterově vraždě. Zhrozená Markéta z Anjou přísahá, že zajistí jeho návrat, ale Suffolk je krátce po svém odjezdu z Anglie zabit piráty a jeho hlava je poslána Markétě zpět. Richard z Yorku je jmenován velitelem armády, která má potlačit revoltu v Irsku, ale ještě předtím chce zjistit, zda by jeho cesta k moci měla podporu lidu. Tento pokus o rebelii je ale nakonec neúspěšný.

York se vrací s armádou do Anglie a tvrdí, že chce chránit krále před vlivem vévody ze Somersetu a přísahá, že rozpustí vojsko, pokud bude Somerset zatčen a obviněn ze zrady. Když však vévodu vidí na svobodě, oznámí svůj zájem o trůn. Angličtí šlechtici si volí strany, někteří podporují Yorky, jiní krále Jindřicha a Lancastery. V bitvě u St Albans Richard zabije Somerseta. Po prohrané bitvě královna Markéta přesvědčuje Jindřicha, aby utekli z bojiště do Londýna.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Shakespeare (oval-cropped).png
This was long thought to be the only portrait of William Shakespeare that had any claim to have been painted from life, until another possible life portrait, the Cobbe portrait, was revealed in 2009. The portrait is known as the 'Chandos portrait' after a previous owner, James Brydges, 1st Duke of Chandos. It was the first portrait to be acquired by the National Portrait Gallery in 1856. The portrait is oil on canvas, feigned oval, 21 3/4 in. x 17 1/4 in. (552 mm x 438 mm), Given by Francis Egerton, 1st Earl of Ellesmere, 1856, on display in Room 4 at the National Portrait Gallery, London, England, United Kingdom.[1]
FirstFolioHenryVI2.jpg
Photo of the first page of King Henry the Sixth, Part Two from a facsimile edition of the First Folio of Shakespeare's plays, published in 1623