Jindřich Vaněk

Jindřich Vaněk
Narození10. července 1869
Maribor
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí15. března 1948
(ve věku 78 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVyšehradský hřbitov
Národnostčeská
Povolánípodnikatel, semenář
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jindřich Vaněk (10. července 1869 Maribor15. března 1948 Praha[1]) byl český zemědělec a podnikatel v oboru semenářství, majitel pěstebního a obchodního závodu na výrobu a prodej osiva. Jeho firma se stala jedním z největších podniků svého druhu v Rakousku-Uhersku a následně největší v samostatném Československu.

Život

Mládí

Narodil se v Mariboru ve Slovinsku, tehdejší součásti Rakouska-Uherska, do české rodiny, která se do Slovinska odstěhovala.

Semenářství Jindřich Vaněk

Dům Maribor firmy Semenářství Jindřich Vaněk na Bubenském nábřeží v Holešovicích z roku 1912

Roku 1899 založil Jindřich Vaněk v Praze firmu na prodej semenářského a zahradnického sortimentu v domě U Zlaté Husy na Václavském náměstí. Úspěch ve specializaci na specifický sortiment vedl k potřebě dalšího rozšiřování firemních prostor. Pro tyto účely Vaněk nechal v letech 19111912 na Bubenském nábřeží v pražských Holešovicích postavit několikapatrový Dům Maribor ve stylu pozdní secese a moderny, pojmenovaný po Vaňkově rodišti, který sloužil jako obytná stavba i sídlo přilehlého nově vzniklého závodu. Ten zabíral několik okolních parcel. Stavbu navrhl architekt Emil Králíček, stavební práce provedl pražský stavitel Matěj Blecha[2]. Fasáda budovy nese štukový nápis SEMENÁŘSTVÍ JINDŘ. VANĚK. Na severní straně pozemku orientovaného do tehdejší Bezejmenné ulice byla vystavěna několikapatrová budova skladů se skladovací kapacitou 200 železničních vagónů materiálu.

V době největšího rozmachu Vaňkovy firmy pracovalo v holešovickém provozu na 50 zaměstnanců, dohromady měl podnik 120 pracovníků. Primárními odběrateli firmy byli venkovští zemědělci, k dostání byly také sazenice okrasných rostlin pro rekreační pěstování. Sortiment byl později dále rozšířen o zahradnické náčiní, zemědělské chemikálie (hnojiva, traviva) či drobné kovové předměty (např. kapesní nože). V letech 19061931 vydávala firma vlastní časopis s titulem Vaňkův zahradní rádce, publikovala katalogy a také zahrádkářskou literaturu.

Hrobka rodiny Vaňkovy na Vyšehradském hřbitově

Vaněk po celou dobu působil v roli ředitele. Díky svým zásluhám byl jmenován komerčním a burzovním radou, figuroval jako člen Pražské plodinové burzy a Akademie zemědělských věd.

Úmrtí

Po převzetí moci ve státě komunistickou stranou v Československu v únoru 1948 byla rodinná firma znárodněna a Vaňkovi přišli o většinu svého podnikatelského i soukromého majetku. Jindřich Vaněk situaci psychicky neunesl a 15. března se doma otrávil plynem. Zemřel ve věku 78 let a byl pohřben v rodinné hrobce na Vyšehradském hřbitově. Hrobka je ozdobena sochou truchlící rolnice s osivem v šátku.

Rodinný život

Byl ženatý a měl potomky, kteří v odkazu rodinné firmy po Sametové revoluci roku 1989 navázali na někdejší semenářskou obchodní tradici.

Odkazy

Reference

  1. Osobnost: Jindřich Vaněk | Příjmení.cz. www.prijmeni.cz [online]. [cit. 2020-10-26]. Dostupné online. 
  2. Semenářství Jindřich Vaněk | Databáze domů s historií. prazdnedomy.cz [online]. [cit. 2020-10-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jindřich Vaněk - Vyšehradský hřbitov.jpg
Autor: Anatol Svahilec, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrobka rodiny Jindřicha Vaňka na Vyšehradském hřbitově
Bubenskenabrezi861.jpg
Autor: Anatol Svahilec, Licence: CC BY-SA 4.0
Dům podnikatele Jindřicha Vaňka (1869-1948) postavený roku 1911 stavitelstvím Matěje Blechy podle návrhu Emila Králíčka, Bubenské nábřeží 861, Praha 7