Jizerská magistrála

Směrovky Jizerské magistrály na rozcestí se Soušskou silnicí

Jizerská magistrála je rozsáhlá soustava lyžařských turistických tras na české straně Jizerských hor. V současné době je dlouhá přes 170 km.

Historie

Strojová úprava tratí vznikla roku 1984 z iniciativy pořadatelů Jizerské padesátky, kteří chtěli umožnit účastníkům závodu trénink nejen před samotným závodem, ale i v průběhu celé zimní sezóny. Díky široké podpoře se v Jizerských horách začala poprvé v Čechách upravovat lyžařská stopa pro širokou veřejnost. Od roku 1999 je magistrála spravována a upravována Jizerskou obecně prospěšnou společností, založenou obcí Bedřichov za účelem zkvalitnění celoroční úpravy tras a dalšího rozvoje turistického ruchu v Jizerských horách. Na úpravu tratí získává příspěvky od měst, obcí, Libereckého kraje, firem a soukromých dárců. Náklady dosahují až 5 milionů korun a proto je vypisována každoročně veřejná sbírka. Zatím (stav roku 2016)[1] je užívání magistrály pro veřejnost bezplatné.[2]

Nástupní místa

Na magistrálu je 23 nástupních míst, vybraných na základě hustoty osídlení, možnosti parkování a dobré přístupnosti. Příklady:

Trasy magistrály jsou využívány celoročně, vedou totiž po upravovaných cestách vhodných pro pěší turistiku i pro cykloturistiku. Předpokládá se, že návštěvnost magistrály na jaře, létě a na podzim se zimní návštěvnosti zhruba vyrovná.

Odkazy

Reference

  1. ŠKAPIKOVÁ, Šárka. Jizerské hory: Hlídky vybírají peníze na úpravu běžkařských tratí. Letos se vybralo 300 tisíc korun [online]. Český rozhlas, 2016-03-09 [cit. 2016-03-21]. Dostupné online. 
  2. Jana Lhotová. Na úpravu stop Jizerské magistrály můžete přispět i letos. Měsíčník Liberecký kraj. Prosinec 2012, s. 3. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Rozcestník Soušská silnice - Jizerská magistrála, lyžařské směrovky.jpg
Autor: cs:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Kořenov-Jizerka, okres Jablonec nad Nisou. Rozcestník na rozcestí Soušské silnice a Jizerské magistrály. Lyžařské směrovky.