João Barbosa Rodrigues

João Barbosa Rodrigues
João Barbosa Rodrigues.jpg
Narození22. června 1842
São Gonçalo do Sapucaí, Brazilské císařstvíBrazilské císařství Brazilské císařství
Úmrtí6. března 1909 (ve věku 66 let)
Rio de Janeiro, BrazílieBrazílie Brazílie
Povoláníbotanik
ChoťConstança Eufrosina Barbosa Rodriguez da Borba Paca
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

João Barbosa Rodrigues (22. června 1842 São Gonçalo do Sapucaí6. března 1909 Rio de Janeiro) byl brazilský botanik.

Vyrostl v Campanha, v brazilském státě Minas Gerais. Do Rio de Janeiro se se svou rodinou vrátil roku 1858. Věnoval se obchodu, ale vždy se zajímal o přírodní vědy, sbíral hmyz a rostliny. Stal se učitelem kreslení a specializoval se na botaniku pod dohledem Francisca Freira Allemãa e Cysneira. Zúčastnil se vědecké expedice císařské vlády do Amazonského pralesa (1872–1875). Několik let řídil, v Manaus, botanickou zahradu, otevřenou roku 1883. Roku 1890 se stal ředitelem botanické zahrady v Rio de Janeiru, kde působil až do smrti. Publikoval různá díla, k nejvýznamnějším patří dva svazky věnované Orchidaceae: Genera et species orchidearum novarum (1877/1881).

João Barbosa Rodrigues má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Barb.Rodr..[1]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku João Barbosa Rodrigues na anglické Wikipedii.

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

João Barbosa Rodrigues.jpg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC0
This image is in the public domain because under United States copyright law, originality of expression is necessary for copyright protection, and a mere photograph of an out-of-copyright two-dimensional work may not be protected under American copyright law. The official position of the Wikimedia Foundation is that all reproductions of public domain works should be considered to be in the public domain regardless of their country of origin (even in countries where mere labor is enough to make a reproduction eligible for protection).
Bandeira Imperial oficial (com heráldica certa).svg
Bandeira do Império do Brasil, após a criação da Província do Amazonas (passou a ter 20 estrelas) e com feitura heráldica respeitando a cor certa do laço da nação e do gorro da coroa. Padrão com escudo neoclássico de cantos retos, conforme Secretaria-geral do Exército Brasileiro[1]. Esse tipo de escudo também é heraldicamente chamado por escudo continental, escudo francês moderno, continental moderno, somático e samítico (também grafado samnítico). Esse de padrão continental quer seja de cantos lisos quer seja de cantos agudos é o que heráldica brasileira define como padrão mais adequado para a bandeira do Brasil império, devido ser a mesma forma dos 8 escudetes que tem na base da coroa de d. Pedro I: As vezes a forma dos escudos continentais de cantos agudos é confundida como se fosse o escudo tipo inglês.