Joachim Trier

Joachim Trier
Narození1. března 1974 (48 let)
Kodaň
Alma materNational Film and Television School
European Film College
Povolánífilmový režisér a scenárista
OceněníCena Kanon za nejlepší režii (2006)
Amanda Award for Best Direction (2007)
Cena Amanda za nejlepší scénář (2007)
Filmkritikerprisen (2007)
Cena Kanon za nejlepší scénář (2011)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Joachim Trier (* 1. března 1974 Kodaň, Dánsko) je norský režisér dánského původu, známý především filmy Oslo, 31. srpna, Hlasitější než bomby, Thelma a Nejhorší člověk na světě. Za posledně jmenovaný film byl na 94. ročníku udílení Oscarů nominován na cenu za nejlepší původní scénář a cenu za nejlepší cizojazyčný film.

Životopis

Narodil se v Dánsku norským rodičům a vyrůstal v norském Oslu. Jeho otec Jacob Trier byl zvukařem norského filmu Flåklypa Grand Prix z roku 1975. Jeho dědeček byl Erik Løchen, v letech 19811983 umělecký ředitel Norsk Film a také filmař a scenárista známý experimentálními díly, jako je jeho film Motforestilling z roku 1972, který byl unikátně konstruován tak, že jeho pět cívek mohlo být promítáno v libovolném pořadí, čímž vzniklo 120 možných verzí příběhu o filmovém štábu, který se snaží natočit politický film. Během dospívání se stal šampionem ve skateboarding, začal natáčet a produkovat svá vlastní skateboardová videa. Studoval na Evropské filmové škole v dánském Ebeltoftu a na National Film & Television School ve Velké Británii.

Jeho režijní debut Repríza sleduje příběh dvou začínajících spisovatelů a jejich nestálého vztahu. Film byl uveden společností Miramax v roce 2006 a získal nejvyšší norské filmové ceny Amandaprisen a Aamot-statuetten. Na mezinárodním poli získal ceny na filmových festivalech v Torontu, Istanbulu, Rotterdamu, Miláně a Karlových Varech.[1]

V roce 2007 byl časopisem Variety jmenován jedním z 10 režisérů, které je třeba sledovat. Jeho film Oslo, 31. srpna měl premiéru v sekci Un certain regard na filmovém festivalu v Cannes v roce 2011 a je považován za adaptaci filmu Bludička režiséra Louise Malleho. Trierův film získal uznání kritiky, ocenění a byl zařazen do několika žebříčků Top 10 filmů roku 2012. Na filmovém festivalu v Cannes v roce 2014 byl režisér jmenován jedním z porotců sekce Cinéfondation a sekce krátkých filmů. V roce 2015 natočil anglicky mluvený film Hlasitější než bomby s Jessem Eisenbergem, Gabrielem Byrnem a Isabelle Huppert v hlavních rolích. Snímek byl vybrán do soutěže o Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes v roce 2015 a byl všeobecně dobře přijat. Jeho čtvrtý celovečerní film, mysteriózní hororové drama Thelma, byl uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v roce 2017 a Norsko jej vybralo jako svého kandidáta na nejlepší cizojazyčný film pro 90. ročník udílení Oscarů.

V roce 2018 natočil společně se svým bratrem Emilem dokumentární film Den andre Munch, v němž se spisovatel Karl Ove Knausgård stane s Kari Brandtzaergovou kurátorem výstavy obrazů Edvarda Munche v Munchově muzeu v Oslu. Ve filmu Joachim Trier a Knausgård navštěvují místa z Munchova života, diskutují o jeho dílech, tématech, obsesích a procesu tvorby. Bratři Trierové spojují v portrétu obou umělců Knausgårdovu neortodoxní interpretaci Munche s Knausgårdovými literárními díly. Ve stejném roce také působil jako předseda poroty sekce Semaine de la critique na filmovém festivalu v Cannes.

Dne 7. července 2021 měl na filmovém festivalu v Cannes světovou premiéru jeho film Nejhorší člověk na světě. Film sklidil velký ohlas, dostal se do soutěže o Zlatou palmu a hlavní hvězda filmu Renate Reinsve získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon.[2] Film byl rovněž nominován na Oscara za nejlepší původní scénář a nejlepší cizojazyčný film.[3]

Filmografie

RokNázevJakoPoznámky
RežisérScenárista
2000PietàAnoAnoAnoAnokrátký film
2001StillAnoAnoAnoAno
2002ProcterAnoAnoAnoAno
2006ReprízaAnoAnoAnoAno
2011Oslo, 31. srpnaAnoAnoAnoAno
2015Hlasitější než bombyAnoAnoAnoAnotaké výkonný producent
2017ThelmaAnoAnoAnoAno
2018Den andre MunchAnoAnoNeNedokument; režíroval s Emilem Trierem
2021Nejhorší člověk na světěAnoAnoAnoAnoNominace – Oscar za nejlepší cizojazyčný film

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joachim Trier na anglické Wikipedii.

  1. OCH, Karel. Joachim Trier o Nejhorším člověku na světě: Chtěl jsem, aby to zahřálo duši. TotalFilm [online]. TotalFilm, 2022-03-16 [cit. 2022-11-06]. Dostupné online. 
  2. MÍŠKOVÁ, Věra. Režisér Joachim Trier o filmu Nejhorší člověk na světě: Dívky dnes dozrávají o dekádu později. Novinky.cz [online]. Borgis, 2022-03-16 [cit. 2022-11-06]. Dostupné online. 
  3. PŘIVŘELOVÁ, Iva. Život a láska nemají řešení. A dospívání je nekonečný proces, říká režisér filmu Nejhorší člověk na světě. Lidové noviny [online]. Borgis, 2022-03-21 [cit. 2022-11-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Symbol confirmed.svg
A green check symbol.
Symbol delete vote darkened.svg
cancel symbol dark red