Joan Hinton

Joan Hinton
Narození20. října 1921
Chicago
Úmrtí8. června 2010 (ve věku 88 let)
Peking
Příčina úmrtíaneurysma
Alma materBennington College
Wisconsinská univerzita v Madisonu
The Putney School
Povolánífyzička a jaderná fyzička
ChoťErwin Engst (od 1949)
DětiFred Engst
RodičeSebastian Hinton[1] a Carmelita Hinton[1]
PříbuzníWilliam H. Hinton (bratr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joan Hinton (čínským jménem: 寒春, Hán Chūn; 20. října 1921 Chicago8. června 2010 Peking) byla americká jaderná fyzička a jedna z vědkyň, které během druhé světové války pracovaly pro Projekt Manhattan v Los Alamos – výzkum pro výrobu jaderné bomby.

Hinton nesouhlasila se svržením jaderné bomby na Hirošimu a Nagasaki. Opustila Projekt Manhattan a lobovala u vlády ve Washingtonu za mírové využití jaderné energie.

Po roce 1949 žila v Čínské lidové republice, kde se se svým manželem Erwinem Sidem Engstem podílela na čínském úsilí o rozvoj socialistické ekonomiky a intenzivně pracovala v zemědělství. Před svou smrtí žila na mléčné farmě severně od Pekingu.

Mládí a vzdělání

George Boole, pradědeček

Joan Hinton se narodila 20. října 1921 v Chicagu ve státě Illinois.[2] Její otec Sebastian Hinton byl právník a jako koníček vynalézal dětské prolézačky. Její matka Carmelita Hinton byla pedagožkou a zakladatelkou The Putney School, nezávislé progresivní školy ve Vermontu.

Joan byla nejmladší ze tří dětí. Její sestra Jean Hinton Rosner (1917–2002) byla aktivistkou za občanská práva a mír, její bratr William H. Hinton (1919–2004) cestoval po Číně a psal o ní zprávy a knihy.

Charles H. Hinton, dědeček

Měla slavné předky. Její pradědeček byl matematik George Boole a její dědeček matematik Charles Howard Hinton. Prateta Ethel Lilian Voynich byla autorkou románu Gadfly, který později četly miliony sovětských a čínských čtenářů.

Hinton absolvovala Putney School, kde ji její lyžařské dovednosti kvalifikovaly pro umístění v americkém lyžařském týmu na zimních olympijských hrách v roce 1940.

Ethel Lilian Voynich, prateta Joany Hinton

Poté studovala fyziku na Bennington College, kde v roce 1942 promovala s bakalářským titulem z přírodních věd. V roce 1944 získala doktorát z fyziky na University of Wisconsin.[2][3]

Vědecká kariéra

Po studiích Joan Hinton pracovala pro tajný Projektu Manhattan v Los Alamos. Během druhé světové války to byl přísně utajovaný výzkum jaderné bomby. Pracovala v týmu Enrica Fermiho a její prací byla kalibrace neutronových detektorů pro použití při testech v Alamogordo.[4] Nedaleko tohoto města proběhl 16. července 1945 první test jaderné zbraně v historii, nazvaný Trinity. Hinton se testu zúčastnila a popsala jej těmito slovy:

První testovací jaderný výbuch Trinity v roce 1945
Bylo to jako být na dně oceánu světla. Koupali jsme se v něm ze všech stran. Světlo se stáhlo do bomby, jako by ji bomba vysála. Pak se změnila na fialovou a modrou a šla nahoru a nahoru a nahoru. Stále jsme si šeptem povídali, když mrak dosáhl úrovně, kde byl zasažen vycházejícím slunečním světlem, takže vyčistil přirozené mraky. Viděli jsme mrak, který byl dole tmavý a červený a nahoře denní světlo. Pak najednou ten zvuk dolehl k nám. Bylo to velmi ostré a rachotilo a všechny hory s ním duněly. Najednou jsme začali mluvit nahlas a cítili jsme se vystaveni celému světu.

Hinton byla šokována, když americká vláda o tři týdny později shodila jaderné bomby na Hirošimu a Nagasaki. Opustila Projekt Manhattan a lobbovala u vlády ve Washingtonu za internacionalizaci a mírové využití jaderné energie.

Pobyt v Číně

Sun Yat-sen

Hinton se rozhodla odcestovat do Číny, inspiroval ji bratr (William H. Hinton, 1919–2004), který poprvé cestoval do Číny v roce 1937 a vrátil se po válce. O svých zkušenostech z této země napsal knihu Fanshen: Documentary of Revolution in a Chinese Village (Fanšen: Dokument o revoluci v čínské vesnici). Popisuje pozemkové reformy v komunisty okupované oblasti severozápadní Číny. Knižně byla vydaná až v roce 1966 po mnoha letech překážek.

V březnu 1948 Joan Hinton skutečně odcestovala do Šanghaje. Pracovala pro Soong Ching-ling, vdovu po prezidentovi Sun Yat-senovi, a snažila se navázat kontakty s čínskými komunisty. V roce 1949 byla svědkem toho, jak komunisté získali kontrolu nad Pekingem.

Svatba a rodina

Po čase se Hinton ze Šanghaje přestěhovala se do Yan'anu v čínské provincii Shaanxi, kde se seznámila s Erwinem Engstem (1919–2003), který pracoval v Číně od roku 1946 jako odborník na dobytek a produkci mléka. Provdala se za něj v roce 1949[2] a po pěti měsících se přestěhovali do Vnitřního Mongolska, kde pracovali na státním statku a žili skromně ve vesnici Čchun-čchuan bez elektřiny. Kromě rodiny a několika vědců nikdo v USA nevěděl, kde se nacházejí. Manželé měli tři děti, dceru Karen a dva syny Billa a Freda.[2]

V květnu 1955 se pár a jejich tři malé děti přestěhovali na farmu poblíž Xi'anu v Číně. V dubnu 1966 se rodina přestěhovala do Pekingu, kde na počátku kulturní revoluce pracovali jako překladatelé a redaktoři.[5] Po roce 1956 Hinton konečně získala trvalý pobyt v Číně, ale rozhodla se ponechat si americké občanství, které považovala za vhodné pro cestování.[6]

Podezření ze špionáže

V říjnu 1952 Hinton vystoupila na asijské a tichomořské mírové konference v Pekingu, kde ve svém vystoupení odsoudila svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. To vyvolalo v USA dojem, že je ochotna pomoci Číně s vývojem jaderných zbraní a začala být podezírána ze špionáže.

V roce 1966 Američané Joan Hinton, Erwin Engst, Bertha Sneck a Ann Tomkins podepsali plakát pro kancelář zahraničních expertů v Pekingu s velmi kritickým textem o právech a zacházení s cizinci v Číně. Kopie plakátu byla ukázána Mao Ce-tungovi (1893–1976) a on vydal směrnici, že s revolučními zahraničními experty a jejich dětmi by se mělo zacházet stejně jako s Číňany.

Její politické názory

  • Teng Siao-ping
    V roce 1970 Hinton popsala změny, jichž byla svědkem v Číně od začátku ekonomických reforem čínského vůdce Teng Siao-pchinga (1904–1997). Domnívala se, že její socialistický sen se rozpadá, protože velká část Číny přijala kapitalismus.
  • V roce 1996 v rozhovoru pro CNN Joan Hinton po téměř 50 letech v Číně uvedla: „Nikdy jsme neměli v úmyslu zůstat v Číně tak dlouho, ale byli jsme příliš uchváceni, než abychom odešli.“[7]
  • V roce 2004 v rozhovoru pro MSNBC popsala nárůst vykořisťování v čínské společnosti. Její kritika ekonomických změn byla Čínou označena za „zradu socialistické věci“.[6]
  • V roce 2005 ve své eseji Druhá supervelmoc Hinton uvedla: „V dnešním světě existují dvě protichůdné supervelmoci. USA na jedné straně a světové veřejné mínění na straně druhé. První vzkvétá ve válce. Druhá požaduje mír a sociální spravedlnost.“
  • V letech 2003 až 2011 během války v Iráku proti ní protestovala.
  • Do konce života zůstala aktivní v malé komunitě amerických přistěhovalců v Pekingu.

Konec života

Po smrti svého manžela v roce 2003 žila Hinton sama v Pekingu. Její tři děti se přestěhovaly do Spojených států. Hinton nezměnila své přesvědčení a domnívala se, že by pravděpodobně zůstaly, kdyby Čína byla stále socialistická. Její syn Fred Engst využil svých znalostí Číny a v roce 2007 se přestěhoval zpět do Pekingu, kde pracoval jako profesor na Univerzitě mezinárodního obchodu a ekonomiky.[8] Hinton zemřela 8. června 2010 v Pekingu. Bylo jí 88 let.[2]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joan Hinton na anglické Wikipedii.

  1. a b Joan Hinton, Physicist Who Chose China Over Atom Bomb, Is Dead at 88. Manhattan: The New York Times Company, Arthur Gregg Sulzberger. 11. června 2010. Dostupné online.
  2. a b c d e GRIMES, William. Joan Hinton, Physicist Who Chose China Over Atom Bomb, Is Dead at 88. The New York Times. 2010-06-12. Dostupné online [cit. 2023-03-30]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 
  3. HOWES, Ruth. Their day in the sun : women of the Manhattan Project. Philadelphia, PA: Temple University Press viii, 264 pages s. Dostupné online. ISBN 0-585-38881-4, ISBN 978-0-585-38881-6. OCLC 40964725 S. 51. 
  4. SEGRÈ, E. Enrico Fermi, Physicist.. [s.l.]: University of Chicago Press, 1970. S. 145. 
  5. KENNEDY, Gerry. The Booles and the Hintons. [s.l.]: Atrium Press, 2016. 
  6. a b 'The atom spy that got away'. NBC News [online]. [cit. 2023-03-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. CNN - Leftist Americans in China grieve shift to capitalism - Oct. 1, 1996. edition.cnn.com [online]. [cit. 2023-03-30]. Dostupné online. 
  8. School of International Trade and Economics - University of International Business and Economics. site.uibe.edu.cn [online]. [cit. 2023-03-30]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Joan Hinton na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Sun Yat Sen portrait 2.jpg
​1912年9月11日,孙中山拜访逊清摄政王载沣,对其在辛亥革命期间,能代表清政府逊位并和平交出政权加以慰勉。此次拜访,孙中山还将其亲笔签名盖章的一张照片赠送给载沣。该照片是1911年12月25日,孙中山从海外归国后,由上海同生照相馆所拍摄的。这张孙中山亲笔签名照片,一直保存在载沣家中,直到1952年由载沣之子溥任(又名金友之)捐赠给中国国家博物馆。
Bill and Joan Hinton 1993 R01 013 (寒春).jpg
Autor: Erleellis, Licence: CC BY-SA 3.0
Bill Hinton and Joan Hinton at Joan's farm outside Beijing, China (April 3, 1993)
George Boole color.jpg
George Boole, mathematician, 1815-1864
Hintonportrait.jpg
Charles Howard Hintons (1853 – 1907)
E. L. Voynich.jpg
Author E. L. Voynich
Trinity shot color.jpg
Famous color photograph of the "Trinity" shot, the first nuclear test explosion.
Deng Xiaoping and Jimmy Carter at the arrival ceremony for the Vice Premier of China. - NARA - 183157-restored(cropped).jpg
Deng Xiaoping and Jimmy Carter at the arrival ceremony for the Vice Premier of China.