Jocelyn Bellová Burnellová

Jocelyn Bellová Burnellová
Launch of IYA 2009, Paris - Grygar, Bell Burnell cropped.jpg
Narození15. července 1943 (79 let)
Belfast
Alma materThe Mount School (York) (od 1954)
Glasgowská univerzita (Desetiletí od 1960 – 1965)
Murray Edwards College (1965–1969)
PracovištěOpen University
Univerzitní kolej v Londýně
Southamptonská univerzita
University of Bath
Oborypulsar a astronomie
Oceněnímedaile Alberta A. Michelsona (1973)
J. Robert Oppenheimer Memorial Prize (1978)
Beatrice M. Tinsley Prize (1986)
Herschelova medaile (1989)
Karl G. Jansky Lectureship (1995)
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Martin Burnell
DětiGavin Burnell
Elga
Iria
Webwww2.physics.ox.ac.uk/contacts/people/bellburnell
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jocelyn Bellová Burnellová, plným jménem Susan Jocelyn Bell Burnell, rozená Susan Jocelyn Bell (* 15. července 1943 Belfast) je severoirská astrofyzička, která objevila nový typ hvězdy – pulsar.

Životopis

Je nejstarší ze čtyř dětí. Její otec, architekt, pracoval krátce na Armaghské obsevatoři v Severním Irsku. Susan měla příležitost navštěvovat observatoř. Po dosažení základního vzdělání (1956) byla poslána do dívčí internátní školy v anglickém Yorku. Psala anglickému astronomovi Bernardu Lovellovi (1913–2012) na rádiovou observatoř Jodrell Bank v anglickém Cheshire. Žádala ho o radu, jak se stát radioastronomkou. Poradil jí, aby studovala fyziku nebo elektroniku.

Grafický záznam, na kterém Burnellová poprvé rozpoznala signál pulsaru, vystavený v knihovně Cambridgeské univerzity.

Po zdárném dokončení studia fyziky na universitě v Glasgow ve Skotsku přešla na Univerzitu v Cambridgi, kde začala postgraduální studium pro získání titulu PhD. Připojila se k týmu pěti dalších lidí a začala dvouletou práci na stavbě radioteleskopu pro pozorování kvasarů, který v červenci 1967 započal se systematickým prohlížením oblohy. 28. listopadu téhož roku zachytila Bellová Burnellová pulsující rádiový signál. Jeho zdroj byl později identifikován jako neutronová hvězda, pulsar. V lednu tým zveřejnil výzkumný článek, ve kterém oznámil objev pulsarů. Ale jen Antony Hewish, její nadřízený a vedoucí zmíněného vědeckého týmu, dostal za tento objev Nobelovu cenu za fyziku, což kritizoval například Fred Hoyle.

V roce 1969 se stala výzkumnou pracovnicí na universitě v Southamptonu v Anglii. Zabývala se studiem a sledováním vesmíru v oblasti gama záření. Vdala se a přijala příjmení Bellová Burnellová. V roce 1974 přešla do Mullardovy laboratoře pro vědecký výzkum vesmíru a pracovala v oblasti rentgenové astronomie. Při tom používala dat z britské družice Ariel V. Roku 1982 se stala vedoucí výzkumnou pracovnicí Královské observatoře ve skotském Edinburghu. Ke sledování galaxií používala družice EXOSAT a byla odpovědná za provoz teleskopu na Havaji, pojmenovaném po Jamesi Clerku Maxwellovi. V roce 1991 opustila místo na Královské observatoři a stala se profesorkou fyziky na Veřejné universitě v Milton Keynes v Anglii. Od roku 2002 do roku 2004 byla prezidentkou Královské astronomické společnosti. Od října 2008 do října 2010 byla prezidentkou Fyzikálního ústavu (a dočasnou prezidentkou po smrti jejího nástupce na začátku roku 2011).

V roce 1989 jí za objev pulsarů udělila Královská astronomická společnost v Londýně Hershelovu medaili. V roce 2018 získala Speciální průlomovou cenu v základní fyzice, finanční odměnu ve výši 3 mil. dolarů vložila do fondu na podporu studia dívek, imigrantů a uprchlíků.

Odkazy

Jocelyn Bellová Burnellová (vpravo) s Jiřím Grygarem (uprostřed) a slovenským astronomem Drahomírem Chocholem při zahájení Mezinárodního roku astronomie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jocelyn Bell Burnell na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Vlastníma očima - Encyklopedie vesmíru, 2007, BSP Praha s. r. o. - CD ROM

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Chart Showing Radio Signal of First Identified Pulsar.jpg
Autor: Billthom, Licence: CC BY-SA 4.0
The chart examined by Jocelyn Bell Burnell in August 1967 with data from the 4 Acre Array radio telescope, showing the trace of the first identified pulsar, subsequently designated PSR B1919+21
Launch of IYA 2009, Paris - Grygar, Bell Burnell.jpg
Autor: Astronomical Institute, Academy of Sciences of the Czech Republic, Licence: CC BY-SA 3.0
Zahájení Mezinárodního roku astronomie v Paříži. Vlevo Drahomír Chochol, předseda Slovenského organizačního výboru, uprostřed Jiří Grygar, předseda Českého organizačního výboru, vpravo Jocelyn Bellová Burnellová, objevitelka pulsarů.
Launch of IYA 2009, Paris - Grygar, Bell Burnell cropped.jpg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Jocelyn Bell Burnell