Joe Edwards

Joe Frank Edwards, Jr.
Joe Edwards.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození3. února 1958 (64 let)
Místo narozeníRichmond, Virginie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Předchozí
zaměstnání
Testovací pilot
Čas ve vesmíru8 dní 19 hodin 48 minut
Kosmonaut od1994
MiseSTS-89
Znaky misíSts-89-patch.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joe Frank Edwards (* 3. února 1958 Richmond, Virginie) je americký vojenský pilot a astronaut, který absolvoval na palubě raketoplánu osmidenní let a pobyt na orbitální stanici Mir.

Životopis

Středoškolská studia ukončil roku 1976 na Lineville High School v Alabamě. Měl rád míčové hry, ve škole hrál fotbal, softball a basketbal. Pak pokračoval ve studiu na letecké akademii US Naval Academy. Tuto zakončil v roce 1980 a stal se vojenským letcem. V roce 1983 absolvoval nasazení ve válce v Libanonu. V roce 1986 absolvoval na akademii další studium, po němž se stal testovacím pilotem. Absolvoval vysokoškolské studium na University of Tennessee, Knoxville, Tennessee se zaměřením na letecké systémy. S úspěchem školu zakončil v roce 1994. V roce 1992 byl odvelen do Pentagonu, kde zastával funkci operačního důstojníka. O dva roky později jej získala NASA. V Houstonském Johnsonově vesmírném středisku prošel nezbytným výcvikem a v roce 1998 letěl do vesmíru. Bylo mu 40 let. U NASA zůstal do roku 2000, pak se rozhodl odtud odejít a začít soukromě podnikat.

Joe Edwards je ženatý, vzal si Janet rozenou Raganovou.

Let do vesmíru

V roce 1998 se zúčastnil jako pilot mise STS-89 na palubě raketoplánu Endeavour a stal se tak 369. kosmonautem světa. Mise byla katalogizována v COSPAR pod označením 1998-003A. Sedmičlenná posádka po dosažení orbitální dráhy aktivovala laboratoř Spacehab na palubě raketoplánu, pak zaparkovala u ruské stanice Mir, vyložila zásoby a společně s obsluhou stanice několik dní plnila stanovené úkoly. Zanechala zde astronauta Andrewa Thomase a místo něj cestu zpátky na Zemi absolvoval astronaut David Wolf. Mise byla zdařilá. Start i cíl byl na Floridě, na Kennedyho vesmírném středisku (USA, stát Florida).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sts-89-patch.svg
* In the STS-89 crew insignia, the link between the United States and Russia is symbolically represented by the Space Shuttle Endeavour and Russia's Mir Space Station orbiting above the Bering Strait between Siberia and Alaska. The success of the joint United States-Russian missions is depicted by the Space Shuttle and Mir colored by the rising sun in the background.
  • A shadowed representation of the International Space Station (ISS) rising with the sun represents the future program for which the Shuttle-Mir missions are prototypes. The inside rim of the insignia describes the outline of the number eight representing STS-89 as the eighth Shuttle/Mir docking mission.
  • The nine stars represent the nine joint missions to be flown of the program and when combined with the number eight in the rim, reflect the mission number. The nine stars also symbolize the children of the crew members who will be the future beneficiaries of the joint development work of the space programs of the two countries.
  • Along the rim are the crew members' names with David A. Wolf's name on the left and Andrew S. W. Thomas' name on the right, the returning and upgoing cosmonaut guest researcher crew members. In between and at the bottom is the name of Salizan S. Sharipov, payload specialist representing Russian Space Agency (RSA), in Cyrillic alphabet.
  • The other crew members are Terrence W. Wilcutt, commander; Joe F. Edwards, Jr., pilot; and mission specialists Michael P. Anderson, Bonnie J. Dunbar, and James F. Reilly. The red, white and blue of the rim reflect the colors of the American and Russian flags which are also represented in the rim on either side of the joined spacecraft.
Joe Edwards.jpg
portrait astronaut Joe Edwards