Zlatá medaile2011Helsingin Jalkapalloklubi
Zlatá medaile2012Helsingin Jalkapalloklubi
Zlatá medaile2013Helsingin Jalkapalloklubi
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 15. 5. 2021
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 12. 6. 2021

Joel Julius Ilmari Pohjanpalo (* 13. září 1994 Helsinky) je finský profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka v německém klubu Union Berlin, kde je na hostování z Bayeru Leverkusen, a ve finském národním týmu.[1] Pohjanpalo se narodil ve finských Helsinkách, kde hrál za rodný klub HJK, odkud v roce 2013 zamířil do německého Bayeru Leverkusen.

Pohjanpalo ve finské reprezentaci v listopadu 2012 ve věku osmnácti let a od té doby odehrál více než třicet reprezentačních utkání, včetně zápasů v rámci kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale 2018 a 2022.

Reprezentační kariéra

Pohjanpalo debutoval ve finské reprezentaci 14. listopadu 2012 při vítězství 3:0 proti Kypru, když v 70. minutě vystřídal Teemu Pukkiho.[2] V přátelském utkání proti Slovinsku 14. srpna 2013 byl blízko ke vstřelení své první reprezentační branky, když jeho střela zasáhla tyčku a gól poté vstřelil z dorážky Hämäläinen. V dalším přátelském utkání proti Maďarsku 5. března 2014 se již střelecky prosadil, když v 74. minutě srovnal na 1:1; zápas skončil vítězstvím Finska 2:1.

Svůj první soutěžní reprezentační zápas odehrál 7. září 2014 v kvalifikačním zápase proti Faerským ostrovům, když v 89. minutě vystřídal Teemu Pukkiho.[3]

Dne 12. června 2021 vstřelil jediný gól při výhře 1:0 nad Dánskem na Mistrovství Evropy 2020, jednalo se o první gól i vítězství finské reprezentaci na závěrečném turnaji v historii.[4]

Reprezentační góly

K zápasu odehranému 12. června 2021. Skóre a výsledky Finska jsou vždy zapisovány jako první[7]
Seznam reprezentačních gólů Joela Pohjanpala
GólDatumMístoSoupeřSkóreVýsledekSoutěž
1.5. března 2014ETO Park, Győr, MaďarskoMaďarsko Maďarsko1:12:1Přátelský zápas
2.4. září 2015Stadion Karaiskakis, Athény, ŘeckoŘecko Řecko1:01:0Kvalifikace na Mistrovství Evropy 2016
3.7. září 2015Olympijský stadion, Helsinky, FinskoFaerské ostrovy Faerské ostrovy1:01:0
4.8. října 2015Arena Națională, Bukurešť, RumunskoRumunsko Rumunsko1:01:1
5.11. června 2017Tampere Stadium, Tampere, FinskoUkrajina Ukrajina1:11:2Kvalifikace na Mistrovství světa 2018
6.9. října 2017Veritas Stadion, Turku, FinskoTurecko Turecko2:22:2
7.12. října 2019Bilino Polje Stadium, Zenica, Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina1:41:4Kvalifikace na Mistrovství Evropy 2020
8.31. března 2021Kybunpark, St. Gallen, ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko1:12:3Přátelský zápas