Johanitská komenda u svatého Víta (Mladá Boleslav)

Johanitská komenda u sv. Víta
v Mladé Boleslavi
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
MístoMladá Boleslav
Základní informace
ŘádMaltézští rytíři
Založení1255
Zrušení1421
Znak
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Komenda johanitů v Mladé Boleslavi u kostela sv. Víta existovala v letech 1255-1421.

Historie komendy

Prvním a nejstarším kostelem v Mladé Boleslavi byl kostel sv. Víta na Podolci, který se připomíná roku 1255, když při něm založila Hostilka, vdova po Markvartovi z Března, špitál a svěřila jej johanitům, kteří zde zřídili komendu. Jejím prvním komturem byl Pavel. Komenda dostala i pozemky, domy a několik vesnic (Týnec nad Dobrovicevsí, Nepřívěč, Jemníky). V podhradí „na Podolci“ bylo centrum Boleslavi až do roku 1344, než vzniklo město nové.

V roce 1374 bylo ve špitále zaopatřeno 7-8 chudých. Jinak víme o komendě již jen velmi málo. Roku 1392 se připomíná komtur Hynek. Posledním komturem byl Jan z Hlavice, který vedl komendu až do husitské revoluce. Roku 1421 komenda zanikla, ale vlastní budova i kostel zůstal a podlehl zkáze roku 1631, kdy byl císařskými vojsky vypálen. V 18. století byl opět obnoven, ale císař Josef II ho zrušil definitivně.

Odkazy

Literatura

Externí odkazy

Související články

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Croix-de-Malte.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 4.0