Johann Froben

Johann Froben
Johann Froben, by Hans Holbein the Younger.jpg
Narození1460
Hammelburg
Úmrtí27. října 1527 (ve věku 66–67 let)
Basilej
Povolánívydavatel, typograf, malíř, knihovník a tiskař
PříbuzníAnna Catharina Bischoff
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Froben (latinsky: Johannes Frobenius; asi 1460, Hammelburg, Franky27. říjen 1527, Basilej) byl slavný tiskař a vydavatel působící v Basileji.[1]

Knižní značka (logo) tiskaře Johanna Frobena

Život a dílo

O jeho mládí je málo známo. Pravděpodobně v letech 1482-1486 při pobytu v Basileji ukončil studia na univerzitě a seznámil se tam se slavným tiskařem Johannem Amerbachem (asi 1440 – 1513). V roce 1486 byl na praxi u vydavatele Jana Kobergera v Norimberku. Kolem roku 1491 založil Froben v Basileji tiskařský dům, který brzy získal evropský věhlas pro přesnost a vkus. V roce 1500 se oženil s dcerou knihkupce Wolfganga Lachnera, s kterým uzavřel obchodní partnerství. Vstoupili do Cechu u Šafránu, což bylo sdružení basilejských řemeslníků a podnikatelů, (nazvané podle domu, ve kterém sídlilo), zajišťující jejich právní ochranu, duchovní a spolkový život.[2]

V roce 1491 vydal kompletní texty latinského překladu bible, poprvé v osmerkovém formátu příručky. Byla tak žádaná, že v roce 1495 vyšlo druhé vydání.

Byl přítelem Erasma Rotterdamského,[3] který nejenže si u Frobena dával tisknout vlastní díla, ale dohlížel na Frobenova vydání spisů Jeronýma, Cypriána, Tertuliána, Hilaria z Poitiers a Ambrože. Jeho vydání Erasmova Nového zákona (1519) použil Martin Luther pro svůj překlad. Roku 1507 Froben převzal Amerbachovu tiskárnu a v téže době také oficínu Adama a Johanna Petri.

Froben zaměstnal Hanse Holbeina ml., aby ilustroval jeho texty. Bylo to součástí plánu tisknout edice řeckých otců. Ale nedožil se realizace tohoto projektu, který velmi důvěryhodně realizoval jeho nejstarší syn Hieronym Froben a zeť Mikuláš Episcopius. Roku 1521 si Froben při pádu ze schodů zlomil nohu a zranění mu přivodilo další komplikace. Zemřel v říjnu 1527 a je pohřben v kostele sv. Petra v Basileji pod dochovaným náhrobkem.

Odkaz

Frobenova práce v Basileji udělala z města v 16. století vedoucí centrum obchodu s německými knihami. Dochoval se dopis od Erasma Rotterdamského, napsaný v roce Frobenovy smrti, v něm sumarizuje jeho život, popisuje jeho povahu a dílo. Erasmus v něm také truchlí nad smrtí přítele a vyjadřuje pohnutím mnohem hlubší než to, které cítil po ztrátě svého bratra. Dodal, že všichni apoštolové vědy musí truchlit. List ukončil epitafem v hebrejštině, řečtině a latině, je vytesán na Frobenově náhrobní desce.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Froben na anglické Wikipedii.

  1. PFISTER, Arnold. Froben(ius), Johann [online]. www.deutsche-biographie.de [cit. 2016-05-19]. Dostupné online. 
  2. https://www.safranzunft.ch/historisches/
  3. Froben, Johannes [online]. www.zeno.org [cit. 2016-05-19]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Johann Froben, by Hans Holbein the Younger.jpg
Johann Froben (1460–1527) was a noted book printer in Basel. He was a close associate of Desiderius Erasmus, whose works he published and who, for a time, was a guest at his home. Hans Holbein the Younger met Erasmus through Froben, for whom he designed many book illustrations. He may have painted the original in the early 1520s, prior to his departure for England in 1526. (Müller, pp. 296–298).
Printer's Device of Johannes Froben.jpg
Printer's Device of Johannes Froben. Tempera on canvas, heightened with gold, 44 × 31 cm, Kunstmuseum Basel.


Johann (Latin Johannes) Froben (c. 1460–1527) was a noted printer in Basel, for whom Holbein worked and whose portrait he painted. Holbein probably painted the device to hang in Froben's printing shop; and it has survived because Froben's grandson gave it to the Holbein collector Basilius Amerbach in 1583. According to art historian John Rowlands: "The advice of St Matthew, 10:16, is symbolized by the pagan image of Mercury's staff, the symbol of concord, on which a dove is perched between two serpents: "Behold, I send you forth as sheep in the midst of wolves: be ye therefore wise as serpents, and harmless as doves".[1]Mercury is traditionally regarded as the god of commerce and trade. Holbein did not invent the device, which Froben had used in his publications from 1517.

References

  1. John Rowlands, Holbein: The Paintings of Hans Holbein the Younger, Boston: David R. Godine, 1985, ISBN 0879235780, p. 128.