Johann Lucas von Hildebrandt

Johann Lukas von Hildebrandt
Johann Lucas von Hildebrandt.jpg
Narození14. listopadu 1668
Janov
Úmrtí16. listopadu 1745 (ve věku 77 let)
Vídeň
Povoláníarchitekt
Významná dílaBazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy
Zámek Mirabell
Loretánská kaple v Rumburku
Zámek Halbturn
Palác Kinských
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Lucas von Hildebrandt (14. listopadu 1668, Janov16. listopadu 1745, Vídeň[1]) byl rakouský architekt, jenž navrhl mnoho majestátních staveb a kostelů. Jeho nejvýznamnějším dílem je Belveder ve Vídni, který postavil pro prince Evžena Savojského.

Životopis

Byl synem italské matky a německého otce. Studoval civilní a vojenské stavitelství v Římě a vojenské stavitelství v Piemontu. Věhlas získal ve Vídni kde pracoval pro mnoho šlechtických rodů, například pro Dauny, Harrachy, Schönborny a Starhembergy a pro prince Evžena Savojského, do jehož služeb vstoupil jako pevnostní architekt a vystavěl pro něj např. palác Belveder, Zimní palác na Himmelpfortgasse ve Vídni či venkovský zámek Hof. Mezi lety 1713 a 1716 pracoval pro velkou a mocnou rodinu Kinských na její rezidenci, Daunském paláci ve Vídni. Od roku 1723 byl generálním inspektorem císařských staveb. Obě jeho nejznámější stavby, Horní Belvedér (1721–1722) i Dolní Belvedér (1714–1716) byly zadány také Evženem Savojským.

J. L. Hildebrandt byl všestranně nadaný architekt. Do střední Evropy přenesl dynamické baroko ovlivněné F. Borrominim a G. Guarinim, které však osobitě dotvořil, zejména originálním architektonickým článkováním. Jeho významnými patrony byla rodina Schönbornů, pro niž postavil řadu rezidenčních staveb (letohrádek v Landongasse ve Vídni, 1706–1717; zámek Göllersdorf, 1710–1717). Dále se podílel například na stavbě zámku Weissenstein v obci Pommersfelden. V zámecké architektuře rozvinul francouzské podněty a jeho stavby se staly vzorem pro středoevropskou architekturu.

Více než 30 let působil jako domácí stavitel hraběcí rodiny Harrachů, pro niž postavil např. zahradní palác na Ungargasse ve Vídni, významným způsobem přebudoval letní arcibiskupskou rezidenci Mirabell v Salcburku nebo hlavní venkovské sídlo v Brucku an der Leitha.

Mezi několik nemnoho staveb tohoto vynikajícího architekta na panství hrabat Harrachů na Moravě na Novojičínsku náleží zámek v Kuníně a fara v Suchdole nad Odrou.

Dílo

Galerie

Reference

  1. Matriční záznam o úmrtí[nedostupný zdroj] farnosti Vídeň - Sv. Štěpána; s. 04-Tod_0201, profese uvedena "Kayl: Könl: Rath und Erster Hoff Architect", datum 18. 11. je datum pohřbu
  2. Odry průvodce a historie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

KuninPruceli2.JPG
Průčení zámku v Kuníně.
Wien Belvedere Unteres 4.JPG
Autor: Zairon, Licence: CC BY-SA 3.0
Lower Belvedere Palace, Vienna
Palatul Mirabell1.jpg
Autor: Cezar Suceveanu, Licence: CC BY-SA 3.0
Mirabell Palace Salzburg, Austria
Wien SchloBBelvedere03.jpg
Belvedere Palace (Vienna, Austria - Wien, Österreich).
Basilica minor v Jablonném 2.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Basilica minor - Kostel sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Schönburg-Palais1.JPG
Schönburg-Palais1
Suchdol1-135859.jpg
Autor: Kankovaa, Licence: CC BY-SA 3.0
Fara v Suchdole nad Odrou