Johann Peter

Johann Peter
Johann Peter
Johann Peter
Narození23. února 1858
Bučina
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí14. února 1935 (ve věku 76 let)
Vimperk
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníučitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Peter (23. února 1858 Bučina[1] – 14. února 1935 Vimperk[2]) byl německý učitel, básník a spisovatel píšící povídky ze života obyvatel Šumavy.

Život

Peter se narodil v šumavské vísce Bučina. Pocházel ze starého rodu svobodných sedláků. Jeho otec Franz Peter byl rychtářem. Mladý Johann chodil do farní školy v Knížecích Pláních a obecné školy v Bučině. V Kašperských Horách byl jeho učitelem básník Heinrich Leo Weber. Další studia absolvoval na učitelském ústavu v Českých Budějovicích, kde na něho zapůsobil básník Franz Herold. Svojí učitelskou pouť započal v Dolním Rakousku, poté v Prachaticích a v Boru u České Lípy. Zde redigoval šumavský literární časopis Der Bömerwald. Johann Peter měl také výjimečný hudební talent. Hrál na flétnu, varhany a ovládal i několik smyčcových nástrojů. Jeho první literární dílo je sbírka básní Frühling, Wald und Liebe z roku 1881. Sbírka vyšla v Českých Budějovicích. První knihy s šumavskou tematikou vydal však roku 1886 ve Štýrském Hradci. Dílo se jmenovalo Charakter und Sittenbilder aus dem Böhmerwalde. V roce 1887 vydal v Lipsku knihu novel Buchengrün a po ní následovala další řada titulů v nichž zmapoval šumavský národopis. Johann Peter je rovněž autorem monografie města Prachatic s názvem Prachatitz im Böhmerwalde a spisu o hořických pašijových hrách Im Oberammergau des Böhmerwaldes. Peters byl velmi plodným autorem a ještě v roce 1929 vyšla v Českých Budějovicích jeho básnická sbírka Der sprossende Wald. Peterovým nejvýznamnějším dílem je patrně vzpomínková kniha Der Richterbub z roku 1914 a její dvě pokračování. Na sklonku života pobýval Johann Peter od roku 1930 ve Vimperku, kde pro něho dal postavit vilu nakladatel Steinbrener. Vila nesla název Abenfrieden. Zde také Johann Peter 14. února 1935 zemřel. Pohřben je na vimperském hřbitově. Ještě za jeho života v roce 1928 byla na jeho rodném domě v Bučině odhalena pamětní deska. Další pamětní deska byla na budově školy v Boru u České Lípy kde rovněž působil.

V roce 2019 vyšla v Českých Budějovicích kniha fotografií Šumavy (Šumava poetická a kouzelná) amatérského fotografa Petra Moravce. Dvojjazyčná kniha je doprovázena verši J. Petera v českých překladech (překladatelé: Helga Grimmová, Jan Mareš, Gernot Peter).[3]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu
  3. MORAVEC, Petr, Johann Peter (poesie). Šumava poetická a kouzelná = Der Böhmerwald, seine Poesie und Magie. Překlad Helga Grimmová, Jan Mareš, Gernot Peter; ilustrace – foto: Petr Moravec. 1. vyd. České Budějovice: Petr Moravec, 2019. 95 s., + barevné ilustrace. Dostupné online. ISBN 978-80-270-6846-3. (Souběžný český a německý text) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Johann Peter (1858 -1935 ).jpg
Johann Peter (1858 - 1935), Rakouský učitel, básník a spisovatel narozený na české straně Šumavy.
Pamatnik.Johann.Peter.(1858-1935).Bucina.Celek.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Památník věnovaný Johannu Peterovi (* 1858 – 1935), což byl německý učitel, básník a spisovatel píšící povídky ze života obyvatel Šumavy. Památník stojí na Bučině (německy Buchwald = zaniklé sídlo (bývalá obec) na Šumavě) v místě, kde stával rodný dům tohoto šumavského básníka.
Pamatnik.Johann.Peter.(1858-1935).Bucina.Detail.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Památník věnovaný Johannu Peterovi (* 1858 – 1935), což byl německý učitel, básník a spisovatel píšící povídky ze života obyvatel Šumavy. Památník stojí na Bučině (německy Buchwald = zaniklé sídlo (bývalá obec) na Šumavě) v místě, kde stával rodný dům tohoto šumavského básníka. Detail.