Johann Wilhelm Hittorf

Johann Wilhelm Hittorf
Hittorf portrait from Festschrift 1904.jpg
Narození27. března 1824
Bonn
Úmrtí28. listopadu 1914 (ve věku 90 let)
Münster
Místo pohřbeníZentralfriedhof Münster
Alma materUniverzita v Bonnu
Povolánífyzik, chemik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelMünsterská univerzita
OceněníMaxmiliánův řád pro vědu a umění (1902)
Hughesova medaile (1903)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
RodičeHeinrich Hittorf a Theresia Hittorf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Wilhelm Hittorf (27. března 1824 Bonn28. listopadu 1914 Münster) byl německý fyzik.

Hittorf jako první provedl výpočet kapacity atomů nesoucích elektrických náboj a molekul (iontů), což bylo důležité pro pochopení elektrochemické reakce. Formuloval iontová transportní čísla a vyvinul metodu pro jejich měření. Pozoroval trubice s energetickým zářením vycházejícím ze záporné elektrody. Tyto paprsky vyvolávaly fluorescenci na stěnách skleněných trubic. Eugen Goldstein nazval tento jev v roce 1876 katodovým zářením.

Hittorfovy rané práce se týkaly alotropie fosforu a selenu. V letech 18531859 zkoumal pohyb iontů způsobený elektrickým proudem. Poukázal na to, že některé ionty jsou rychlejší než jiné. To vedlo k představě o transportním čísle, frakci elektrického proudu nesené každým z iontů. Změřil také změny v koncentraci elektrolytického řešení, vypočítal transportní čísla mnoha iontů a v roce 1869 vydal svou práci týkající se pohybu iontů.

Stal se profesorem fyziky na Univerzitě v Münsteru, kde byl v letech 18791889 ředitelem tamní fyzikální laboratoře. Studoval zde spektra lehkých plynů a par, zkoumal průchod elektřiny přes plyny a objevil nové vlastností katodových paprsků, zejména elektronové záření. V roce 1869 zjistil, že katodové paprsky září různými barvami z důvodu vystavení různým tlakům a za použití různých plynů.

Jeho práce vedla k vývoji rentgenů a katodových trubic. Měření proudu v elektronce bylo důležitým krokem k vytvoření elektronkové diody.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Wilhelm Hittorf na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Hittorf portrait from Festschrift 1904.jpg
Taken from the special issue in honour of the 80th anniversary of Hittorf's birth, Leipzig: Barth 1904. Preface by Adolf Heydweiller, Münster, (Ed.)
J. W. Hittorf and J. Plücker: On the spectra of ignited gases and vapours with especial regard to the same elementary gaseous substance. Phil. Trans. Royal Soc. (London) 155, 1 (1865).