Johann Wilhelm Ludwig Gleim

Johann Wilhelm Ludwig Gleim
Narození2. dubna 1719
Ermsleben
Úmrtí18. února 1803 (ve věku 83 let)
Halberstadt
Povoláníbásník, spisovatel a básník-právník
Alma materUniverzita Martina Luthera v Halle
PříbuzníMathias Leberecht Caspar Gleim (sourozenec)
PodpisPodpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Wilhelm Ludwig Gleim (2. dubna 171918. února 1803) byl německý básník.

Biografie

Studoval práva v Halle, kde se seznámil s některými soudobými německými básníky a založil s nimi jakousi anakreónskskou literární školu. Inspirovali se milostnými a pijáckými popěvky tohoto řeckého básníka a na ně navazující francouzskou tradicí a navazovali na ně ve své bezstarostné a klidné poezii. Na studiích vydal svou první a nejvlivnější rozsáhlou (třísvazkovou) básnickou sbírku Versuch in scherzhaften Liedern (Pokusy o žertovné písně, svazky vycházely postupně 17441753). Po promoci byl vychovatelem a tajemníkem v různých knížecích rodinách, seznámil se s mnoha význačnými šlechtici i literáty. V roce 1747 se stal tajemníkem katedrální kapituly v Halberstadtu a později walbeckým kanovníkem, byl pokládán za jednoho z nejvýznamnějších básníků své doby, mladé a talentované básníky podporoval finančně i literárně. Mezi tyto básníky se řadí i Anna L. Karsch a její dcera Karolína L. von Klenke, které obě celý život finančně podporoval a vedl s nimi rozsáhlou korespondenci. [1]I díky němu se z Halberstadtu stalo jedno z hlavních kulturních středisek Německa. Přes tento velký význam v literárních kruzích je Gleimův literární význam minimální – pouze eklekticky napodobuje jiné básníky. Relativně nejvýznamnější jádro jeho tvorby tvoří především optimistické a sentimentální popěvky, vydal ale i mnoho jiných básnických sbírek, např. bajky po vzoru La Fontaina, milostné básně po vzoru Petrarcy a ódy po vzoru Horatia. Napodoboval také německou lidovou poezii, biblická podobenství a další, tematicky se ale nevybředl z optimistického sentimentu a obecné mravoučnosti. Přes malou literární hodnotu byl ve své době velmi oblíben a stal se vzorem i pro mnoho českých básníků thámovské generace.

Fotogalerie

Reference

  1. POTT, Ute. Briefgespräche. Über den Briefwechsel zwischen Anna Louisa Karsch und Johann Wilhelm Ludwig Gleim. Göttingen: [s.n.], 1998. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Emblem-web.svg
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x / GNOME 2.
Gleim (Schöner).jpg
Portrét Johann Ludwig Wilhelm Gleim (1719-1803), německý básník
Halberstadt Gleimhaus.JPG
Autor: No machine-readable author provided. Jungpionier assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0

Haus des Dichters Johann Wilhelm Ludwig Gleim in Halberstadt, Sachsen-Anhalt / House of the poet Johann Wilhelm Ludwig Gleim in Halberstadt, Saxony-Anhalt (Germany)

  • eigene Aufnahme vom 14. April 2006 / own work, photo taken on 14 April 2006
Johann Wilhelm Ludwig Gleim.jpg
Johann Wilhelm Ludwig Gleim german author
Halberstadt Gleim Inschrift.jpg
Autor: Xocolatl (diskuse) 15:31, 11 April 2015 (UTC), Licence: CC BY 3.0
"Hier lebte und dichtete..."