Johanna von Herzogenberg

Johanna von Herzogenberg
Narození23. června 1921
zámek Sychrov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí20. února 2012 (ve věku 90 let)
Mnichov
NěmeckoNěmecko Německo
Národnostčeská, německá
VzděláníUniverzita Karlova
Alma materFilozofická fakulta Německé univerzity v Praze
Povoláníhistorička umění, spisovatelka
OceněníŘád Tomáše Garrigua Masaryka řtgm (2003)
Řád svatého Silvestra řss
Medaile Za zásluhy mzz II. stupeň (2003)
Spolkový kříž za zásluhy skzz
Bavorský řáde za zásluhy gřzz
RodičeOttokar Picot de Peccaduc, svobodný pán Herzogenberg a Bertha Rohanová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Johanna von Herzogenberg (23. června 1921 zámek Sychrov20. února 2012 Mnichov) byla česko-německá historička umění a spisovatelka. Zabývala se kulturními a náboženskými dějinami Čech a Mozartovým městem Salcburk.

Život a působnost

Její předci, bretaňský šlechtický rod, uprchli během francouzské revoluce do bezpečí pod pravomoc Habsburské monarchie. Šlechtická rodina byla roku 1811 povýšena na svobodné pány. Johanna byla dcerou Ottokara Picot de Peccaduc, svobodného pána z Herzogenbergu, a princezny Berthy Rohanové. Prožila část dětství na zámku Sychrov, mládí na zámečku v Brné v Ústí nad Labem. Vystudovala dějiny umění, germanistiku a filozofii v Praze a v Tübingenu. Na Německé univerzitě v Praze získala doktorát z filozofie s prací na téma Postavy duchovních her pozdního středověku. Následně pracovala jako lektorka na Německé akademii v Antverpách. V letech 1945-46 byla nasazena jako Němka na nucené práce v okolí Prahy, rodinný majetek byl zabaven a rodina byla vysídlena do Německa.

Od roku 1952 do roku 1986 byla jednatelkou a poté do roku 2008 členkou představenstva Nadace Adalberta Stiftera (Adalbert Stifter Stiftung), který pomáhal a pomáhá sudetoněmeckým umělcům a vědcům vysídleným z Československa. Po roce 1989 organizovala historické výstavy k dějinám českých zemí, podporovala česko-německou spolupráci a v roce 2001 se zasloužila též o obnovení svatojakubských poutí u kostela sv. Jakuba Staršího v Letařovicích, o němž jí v roce 2000 vyšla kniha s mnoha fotografiemi a českým i německým textem. Pracovala též jako místopředsedkyně Svatojakubské společnosti v Německu. Byla spoluzakladatelkou Východoněmecké galerie v Regensburgu. O svém životě napsala knihu vzpomínek.

Výstavy

Zorganizovala několik česko-německých výstav umění. Nejvýznamnější byla v roce 1993 jubilejní výstava Johann von Nepomuk 1393 - 1993 v Praze a v Mnichově (společně s Janem Roytem a kolektivem dalších autorů). Dále to byla například výstava o poutích a poutních památkách ze Svaté země Jerusalem, Sion, Prag, uspořádaná roku 2002 ve spolupráci s premonstráty ve Strahovském klášteře v Praze.

Vyznamenání

Za podporu rozvoje česko-německých vztahů a jako ocenění za svou práci v kultuře byla vyznamenána Spolkovým křížem za zásluhy, Bavorským řádem za zásluhy, Kulturní cenou města Regensburg, Waldschmidtovou cenou Eschlkamu. V roce 2003 ji prezident Václav Havel udělil Řád T. G. Masaryka. Papež Jan Pavel II. ji jmenoval Dámou Silvestrova řádu za „činy smíření Němců s Čechy a Poláky“.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Order of Pope Sylvester BAR.svg
nastrino dell'Ordine di San Silvestro papa
CZE Medaile Za zasluhy 2st (1994) BAR.svg
Stužka: Medaile Za zásluhy II. stupně – Česká republika (od roku 1994).
CZE Rad T-G-Masaryka 5tr (1994) BAR.svg
Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka V. třídy – Česká republika (od roku 1994).
GER Bundesverdienstkreuz 2 BVK.svg
Ribbon bar: Order of Merit of the Federal Republic of Germany – Cross of Merit on Ribbon.
DE-BY Der Bayerische Verdienstorden BAR.png
Autor: Wiki Romi, Licence: CC0
Bavarian Order of Merit