John Fabian

John McCreary Fabian
Fabian-jm.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození28. ledna 1939 (83 let)
Místo narozeníGoose Creck, Texas, USA
Čas ve vesmíru13 dní 4 hodiny 3 minuty
Kosmonaut od16. ledna 1978
MiseSTS-7, STS-51-G
Znaky misíSts-7-patch.pngSts-51-g-patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John McCreary Fabian (* 28. ledna 1939 v Goose Crecku, Texas, USA)[1] je bývalý americký důstojník a astronaut, který se zúčastnil dvou letů s raketoplánem.

Život

Mládí a výcvik

Po základní a střední škole absolvoval University of Washington a Washington State University a po obhajobě zde získal doktorát letectví a astronautiky. Pak se stal asistentem profesora letectví na vojenské letecké akademii v Coloradu (Air Force Institute of Technology). Do týmu astronautů byl přijat v roce 1978, ale celých 15 let na svůj let čekal.[2].

Lety do vesmíru

120. člověkem ve vesmíru se stal 18. června 1983, když na palubě raketoplánu Challenger odstartoval z Floridy k šestidenní misi STS-7. Posádka byla v tomto složení: Robert Crippen, Frederick Hauck, John Fabian, Norman Thagard, Sally Rideová. Během letu vypustili dvě družice a jednu zas později několikrát cvičně zachytili a nakonec se s ní vrátili na Zemi.

Podruhé letěl na sedmidenní misi STS-51-G na jaře roku 1985 na palubě Discovery. Posádka raketoplánu byla: Daniel Brandenstein, John Creighton, Steven Nagel, John Fabian, Shannon Lucidová, francouzský astronaut Patrick Baudry a synovec saúdskoarabského krále, princ Sultan Al-Saud. Vypustili na orbitě celou řadu družic - Spartan 1, Morelos 1A, Arabsat 1B ,Telstar 3D. Provedli také experimenty pro program Hvězdných válek.

Oba lety měly start na Floridě, mys Canaveral, přistání na základně Edwards v Kalifornii. Během obou svých letů strávil ve vesmíru 13 dní.

Po letech

V roce 1993 byl prezidentem společnosti Analytic Services, Inc. (ANSER), ve městě Arlington.

Odkazy

Reference

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 458. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sts-51-g-patch.png
Shuttle mission 51-G patch
  • The STS-51G insignia illustrates the advances in aviation technology in the United States within a relatively short span of the twentieth century. The surnames of the crewmembers for the Discovery's mission appear near the center edge of the circular design.
Sts-7-patch.png
Mission patch for the STS-7 mission.
Fabian-jm.jpg
John McCreary Fabian