John Lindley

John Lindley
Narození5. února 1799
Old Catton
Úmrtí1. listopadu 1865 (ve věku 66 let)
Turnham Green
Místo pohřbeníActon
Alma materNorwich School
Povoláníbotanik, pteridolog, bryolog, vysokoškolský učitel, spisovatel, mykolog, editor, vědecký ilustrátor a orchidologist
ZaměstnavatelUniversity College London
OceněníKrálovská medaile (1857)
Fellow of the Linnean Society of London
společník Královské společnosti
společník Americké akademie umění a věd
ChoťSarah Freestone (od 1823)[1][2][3]
DětiNathaniel Lindley, Baron Lindley[2]
Sarah Lindley Crease[2][1]
Barbara Lindley[1]
George Lindley[1][2]
RodičeGeorge Lindley[2] a Mary Moore[2]
PříbuzníFrancis Oswald Lindley[1][2], Jesse Louisa Lindley[1], Annie Clayton Lindley[1], Mary Beatrice Lindley[1], John Edward Lindley[1], Walter Barry Lindley[1], Lennox Hannay Lindley[1], Percy Hooker Lindley[1] a Constance Mary Lindley[1] (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Lindley (8. února 1799 Catton1. listopadu 1865 Bedfors Park) byl anglický botanik. Proslul průkopnickou klasifikací orchidejí a systematizací rostlin vůbec.

Jeho otec vlastnil zahradnictví a on se tudíž stal zahradníkem. Brzy začal o květinách i psát a v roce 1820 napsal první knihu nazvanou Monographia Rosarum, v níž představil i několik zcela nových druhů. Rychle si díky tomu získal reputaci, a to až takovou, že byl požádán o podílení se na Encyclopaedia of Plants. Odešel do Londýna, kde pracoval nejprve v knihovně, od roku 1822 pak byl sekretářem Royal Horticultural Society. V roce 1829 byl jmenován profesorem botaniky na University College London, kde poté působil až do roku 1860. Profesorský post získal i na univerzitě v Cambridge. V roce 1838 zpracovával botanické úlovky Mitchellovy expedice do Austrálie. Roku 1841 spoluzaložil odborný časopis The Gardener's Chronicle, čtvrtstoletí byl jeho hlavním redaktorem. Nejproslulejší část jeho herbáře – ta věnovaná orchidejím – se dnes nachází v Královské botanické zahradě v Kew, kterou se mu roku 1838 podařilo zachránit před plánovanou likvidací. Jeho botanická zkratka je LINDL.

Reference

  1. a b c d e f g h i j k l m Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. a b c d e f g Kindred Britain.
  3. Dostupné online. [cit. 2020-08-07]

Externí odkazy

Média použitá na této stránce