John Michell
John Michell | |
---|---|
Narození | 25. prosince 1724 Nottinghamshire |
Úmrtí | 21. dubna 1793 (ve věku 68 let) Yorkshire |
Alma mater | Queens' College |
Povolání | astronom, geolog, filozof, vysokoškolský učitel a fyzik |
Zaměstnavatel | Univerzita v Cambridgi |
Ocenění | společník Královské společnosti |
Nábož. vyznání | anglikánství |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
John Michell (25. prosince 1724 Eakring, Nottinghamshire – 29. dubna 1793 Thornhill, Yorkshire) byl anglický filosof, astronom a geolog, který se zasloužil o získání poznatků o černých dírách ve vesmíru. Michell vytvořil teorii, podle níž by těleso o poloměru 500krát větším než poloměr Slunce a zároveň o stejné hustotě mělo na povrchu únikovou rychlost rovnou rychlosti světla, a proto by bylo neviditelné.[1]
Život
John Michell byl synem kněze Gilberta Michella. Vzdělání získal na Queens' College, jedné z nejstarších součástí Univerzity v Cambridgi, a později tu v letech 1751 až 1764 také v různých oborech působil jako učitel (zabýval se aritmetikou, geometrií, filozofií, teologií, řečtinou, hebrejštinou i geologií). V roce 1760 byl zvolen členem Královské společnosti v Londýně.
Od roku 1767 žil a pracoval v Thornhillu (poblíž Leedsu), kde vykonal většinu své vědecké práce. Navštěvovali ho tu významní učenci a osobnosti té doby, např. Benjamin Franklin, Joseph Priestley, Jan Ingenhousz, Henry Cavendish nebo John Smeaton.
Poprvé se oženil roku 1764 se Sarah Williamsonovou (1727–1765), podruhé v roce 1765 s Ann Brecknockovou (1736–1805). Zemřel roku 1793 v Thornhillu a je zde také pohřben.
Vědecká práce
Výzkumy Johna Michella se týkaly mnoha oblastí:
- magnetismus (již v roce 1750 vydal v Cambridgi asi osmdesátistránkovou práci s názvem „Pojednání o umělých magnetech“, ve které popsal snadný způsob výroby magnetů lepších než přírodní magnety. Práce uvádí i řadu pozorování týkajících se magnetismu a magnetické indukce)
- geologie a seismologie (v článku, napsaném po zemětřesení v Lisabonu v roce 1755, představil myšlenku, že Země je složena „z pravidelných a stejnoměrných vrstev“, že zemětřesení se šíří po Zemi jako vlny a že tsunami může být způsobeno podmořským zemětřesením. Dokázal odhadnout jak epicentrum, tak ohnisko lisabonského zemětřesení. V roce 1760 byl díky této práci zvolen členem Královské společnosti)
- gravitace (Michell vymyslel přístroj pro měření velmi slabých sil, označovaný jako torzní váha nebo také torzní kyvadlo, sestávající ze dvou olověných koulí zavěšených na tenkém vlákně; přístroj pak vyrobil a použil až jeho přítel Henry Cavendish, který v roce 1798 pomocí něj zjistil poměr průměrné hustoty Země vůči vodě a poměrně přesně odhadl gravitační konstantu)
- optika (pro vlastní potřebu sestrojil několik dalekohledů, jeden z nich koupil po Michellově smrti astronom William Herschel)
- astronomie (zabýval se např. dvojhvězdami a byl prvním, kdo aplikoval na studium hvězd statistické metody; v článku z roku 1767 prokázal, že se ve dvojicích nebo skupinách vyskytuje mnohem více hvězd, než by bylo možné objevit náhodným pozorováním. Jako první také v roce 1783 přišel s myšlenkou, že existují černé díry, které nazýval „temnými hvězdami“. V roce 1784 dospěl k závěru, že u hvězdy s průměrem více než 500krát větším než průměr Slunce, jejíž hustota není menší než hustota Slunce, může být její gravitační tah tak silný, že světlo takové hvězdě nemůže uniknout, a je tedy neviditelné: úniková rychlost je větší než rychlost světla)
Vybrané publikace
- Observations on the Comet of January 1760 at Cambridge (Pozorování komety v lednu 1760 v Cambridgi), 1760
- Conjectures Concerning the Cause and Observations upon the Phaenomena of Earthquakes (Dohady o příčině a pozorování jevů zemětřesení), 1760
- A Recommendation of Hadley's Quadrant for Surveying (Doporučení k průzkumu Hadleyova kvadrantu), 1765
- Proposal of a Method for measuring Degrees of Longitude upon Parallels of the Equator (Návrh metody měření zeměpisné délky na rovnoběžkách), 1766
- An Inquiry into the Probable Parallax and Magnitude of the Fixed Stars (Zjišťování pravděpodobné paralaxy a magnitudy stálic), 1767
- On the Means of Discovering the Distance, Magnitude, &c. of the Fixed Stars, in Consequence of the Diminution of the Velocity of Their Light (Způsoby objevování vzdálenosti, velikosti atd. stálic, v důsledku snížení rychlosti jejich světla), 1783
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Michell na anglické Wikipedii.
- ↑ HOUDEK, František. Černé díry předpověděl amatér | Domov. Lidovky.cz [online]. 2008-11-24 [cit. 2023-10-27]. Dostupné online.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Drawing of torsion balance apparatus used by Henry Cavendish in the 'Cavendish Experiment' to measure the gravitational constant in 1798. This is a vertical section through the apparatus, including the building that housed it. Copy of Figure 1 from his 1798 paper 'Experiments to determine the Density of the Earth' published in Philosophical Transactions of the Royal Society of London, (part II) 88 p.469-526 (21 June 1798). Alterations: removed frame and caption, compensated for shear distortion caused by scanning book, converted to PNG.