John Smyth

John Smyth
Podobizna Johna Smythe se nedochovala. Tento neautentický portrét pochází od neznámého autora.
Podobizna Johna Smythe se nedochovala. Tento neautentický portrét pochází od neznámého autora.
Narození1570
Nottinghamshire
Úmrtí28. srpna 1612 (ve věku 41–42 let)
Amsterdam
Alma materQueen Elizabeth's High School
Povoláníteolog
Nábož. vyznáníanglikánství
PodpisJohn Smyth – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Smyth (157028. srpna 1612) byl anglický baptistický kazatel a zastánce principu náboženské svobody. Mnohými historiky je pokládán za zakladatele moderního baptismu.

Pozadí

Narodil se roku 1570. Studoval na universitě v Cambridgi, kde získal hodnost bakaláře a mistra svobodných umění a byl ustaven členem správní rady na Christ’s College. Roku 1594 byl ordinován biskupem Wickhamem za anglikánského duchovního a působil jako katedrální kazatel v Lincolnu, odkud odešel v roce 1602. Nějaký čas provozoval lékařskou praxi a příležitostně kázal v Gainsborough. Zde brzy opustil anglikánskou církev a stal se kazatelem skupiny independentů (nezávislých). Ti však byli pronásledováni hlavou anglikánské církve králem Jakubem I., proto odešel roku 1608 se skupinou 40 vystěhovalců do svobodomyslného Holandska. Tam se v Amsterodamu setkal s mennonity.

První baptistický sbor

Skupina kolem Smythe byli vyznavači wiklifismu, považovali katolickou církev za antikrista a anglikáni pro ně nebyli o nic lepší. Hledali krásnou, na pravdách Bible postavenou, církev. A protože se jim žádná církev nepodobala církvi biblické, rozhodli se novozákonní církev znovu založit. Roku 1608 Smyth pokřtil skupinu svých souvěrců na základě jejich vědomě vyznané víry v Krista a založil první baptistický sbor.

Počátky nového hnutí

Na rozdíl od baptistů ale křest udělovali zatím politím a vlivem mennonitů zavedli biskupský úřad. Teologicky se také posunovali od přísného kalvinismu k arminiánským názorům. Brzy se díky diskusím o těchto a jim podobných teologických otázkách začali štěpit, ale baptismus byl na světě a brzy se začal šířit. Smythův přítel a žák Thomas Helwys se s malou skupinou oddělil a vrátil roku 1612 do Anglie a v londýnském Spitalfields založil první baptistický sbor na anglické půdě.

Dílo

  • Zásady a důsledky (1607)
  • Rozdíly separovaných církví (1608)
  • Povaha šelmy (1609)

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Signature of John Smyth (c. 1554 – 1612).png
Signature of John Smyth (c. 1554 – 1612) from Narrative and Critical History of America, Volume 3, 1884, page 257
John-Smyth.png
Autor: Massachusetts, Licence: CC BY-SA 3.0
First Baptist minister John Smyth