John Young

John Watts Young
John Watts Young.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy
Datum narození24. září 1930
Místo narozeníUSA San Francisco, Kalifornie, USA
Datum úmrtí5. ledna 2018 (ve věku 87 let)
Místo úmrtíHouston
Předchozí
zaměstnání
zkušební pilot
Hodnostkapitán US Navy
Čas ve vesmíru34d 19h 39m
Kosmonaut od1962
MiseGemini 3, Gemini 10, Apollo 10, Apollo 16, STS-1, STS-9
Znaky misíGemini3.png Gemini 10 mission patch original.png Apollo-10-LOGO.png
Apollo-16-LOGO.png Sts-1-patch.png Sts-9-patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Watts Young (24. září 1930 San Francisco, Kalifornie, USA5. ledna 2018 Seabrook, Texas, USA) byl vojenský pilot a astronaut, americký veterán programů Gemini a Apollo. Byl členem posádky Gemini 3, první pilotovaná mise programu Gemini. Při misi Apollo 10 se stali, společně s Staffordem a Cernanem, druhými návštěvníky Měsíce a při misi Apollo 16 se stal devátým návštěvníkem Měsíce, který vkročil na jeho povrch. V roce 1981 byl s Robertem Crippenem součástí posádky raketoplánu Columbia, při první misi raketoplánu v historii, STS-1. Ve vesmíru byl šestkrát.

Život

Před dráhou astronauta

Ve svých 22 letech dokončil roku 1952 Georgijský technický institut Georgia Institute of Technology v Atlantě, získal titul leteckého inženýra a nastoupil vojenskou službu. Začal jako pilot válečného námořnictva a sloužil na řadě posádek. Na torpedoborci USS Laws se zúčastnil války v Koreji. Od roku 1959 byl zkušebním pilotem a vedoucím techniků připravujících letouny Crusader a Phantom. Na Phantomu v roce 1962 získal několik světových rekordů ve stoupání do výšek 3000 a 25 000 metrů. V září 1962 se dostal do skupiny připravujících se astronautů a tři roky poté vzlétl do vesmíru.[1]

Lety do vesmíru

Všechny lety začínal z kosmodromu na mysu Canaveral. Poprvé letěl ve svých 35 letech v rámci programu Gemini v květnu 1965. V lodi Gemini 3 s ním byl velitel Grissom. Během čtyřhodinového letu poprvé měnili dráhu letu a přistáli na hladině Atlantského oceánu.

Za rok poté letěl s Gemini 10 už jako velitel, sebou měl Michaela Collinse. Délka letu byla 70 hodin, absolvovali 44 obletů Země. Na oběžné dráze se záměrně setkali se dvěma tělesy Agena TV10 a TV8.

Pak se přeškolil na program Apollo a v roce 1969 startoval v Apollu 10 společně s astronauty Thomasem Staffordem a Eugenem Cernanem směrem k Měsíci. Ten obletěli 33krát a vyzkoušeli vše před přistáním. Young pilotem velitelské sekce. Po osmi dnech se vrátili na Zemi, přistáli v Tichém oceánu.

V roce 1972 se dočkal letu na Měsíc. Letěl v Apollu 16 společně s Thomasem Mattinglym a Charlesem Dukem. Zatímco Mattingly zůstal na oběžné dráze Měsíce, Young s Dukem na Měsíci přistáli a také na něj vystoupili. Po splnění úkolů včetně vypuštění vozítka Lunar Rover se oba vrátili na oběžnou dráhu Měsíce, vypustili malou družici, odletěli na Zemi a přistáli na hladině Tichého oceánu.

John Young na Měsíci

Ve věku 51 let letěl do vesmíru popáté a to poprvé vyzkoušet americký raketoplán Columbia na misi STS-1. Young byl jeho kapitán, spolu s ním letěl Robert Crippen. Zemi obletěli 36krát a přistáli na vojenské základně Edwards v Kalifornii.[2]

O dva roky později odstartoval do vesmíru pošesté, a to na desetidenní misi STS-9 jako zkušený kapitán v čele šestičlenné posádky, kde byl i západoněmecký fyzik Ulf Merbold. Na palubě vynesli malou observatoř Spacelab. Let byl velice úspěšný po všech stránkách. Během svých šesti letů strávil ve vesmíru 34 dní.

Lety v kostce

Po skončení letů

Je podruhé ženatý a má dvě děti. V letech 1974 až 1987 byl vedoucím týmu kosmonautů NASA, pak se stal zvláštním asistentem ředitele střediska JSC pro techniku, provoz a bezpečnost. V roce 1976 opustil námořnictvo. V roce 1988 byl zapsán v Ohiu do National Aviation Hall of Fame (Národní letecká síň slávy). V letech 1996 až 2004 byl náměstkem ředitele JSC. V roce 2004 opustil NASA, v níž strávil 42 let svého života. Odešel do důchodu, v něm se věnoval problémům ekologie a energetiky.[1] Zemřel dne 5. ledna 2018 na následky komplikací po zápalu plic.[3]

Zajímavosti

  • Na autogramiádě 2004 chtěl za podpis 495 dolarů.[4] Téhož roku začal psát svou autobiografii.

Odkazy

Reference

  1. a b PACNER, Karel; VÍTEK, Antonín. Půlstoletí kosmonautiky. Praha: Paráda, 2008. ISBN 978-80-87027-71-4. Kapitola Životopisy hlavních účastníků, s. 448. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola John Watts Young, s. 408. 
  3. Nasa. NASA Remembers Agency’s Most Experienced Astronaut [online]. Nasa, 2018-01-06 [cit. 2018-01-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Astronaut Young signs with Novaspace [online]. Collect Space, 2005 [cit. 2008-02-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

John Watts Young.jpg
Official portrait of astronaut John W. Young.
Sts-9-patch.png

This is the official insignia for STS-9, the major payload of which is Spacelab 1, depicted in the cargo bay of the Columbia. The nine stars and the path of the orbiter tell the flight's numerical designation in the Space Transportation System's mission sequence. Astronaut John N. Young is crew commander, Brewster N. Shaw, Jr., pilot. NASA Astronauts Owen K. Garriott and Robert A. Parker are mission specialists. Byron K. Lichtenberg of the Massachusetts Institute of Technology and Ulf Merbold of the Republic of West Germany are the Spacelab 1 payload specialists. Launch has been set for late 1983.

Merbold is a physicist representing the European Space Agency (ESA).
Apollo-16-LOGO.png
Apollo 16 mission logo
The Apollo 16 crew patch is dominated by an eagle perched atop a red, white and blue shield a superimposed on a lunar scene, surrounded by a blue circle of 16 stars with the crew's surnames completing the bottom are of the circle. Across the face of the shield is a gold symbol of flight outlined in blue, similar to that on the National Aeronautics and Space Administration (NASA) agency seal and insignia. The design was created by NASA artist Barbara A Matelski[1][2] from ideas submitted by the three crew members: astronauts John W. Young, commander; Thomas K. Mattingly II, command module pilot; and Charles M. Duke Jr., lunar module pilot.
Apollo-10-LOGO.png
Logo Apollo 10
Emblem of the Apollo 10 lunar orbit mission. The prime crew of Apollo 10 is astronauts Thomas P. Stafford, commander; John W. Young, command module pilot; and Eugene A. Cernan, lunar module pilot.
Gemini 10 mission patch original.png
Gemini 10 mission logo.
Color design of the emblem of the Gemini-10 spaceflight. Roman numeral indicates the tenth flight in the Gemini series. The two spacecraft and their orbital paths symbolize the rendezvous and docking mission of the Gemini and Agena.
John W. Young on the Moon.jpg
John W. Young on the Moon during Apollo 16 mission jumping about 42 Centimeters high. Charles M. Duke Jr. took this picture. The LM Orion is on the left. April 21, 1972
Sts-1-patch.png
STS-1 CREW PATCH
This is the official insignia for the first Space Shuttle orbital flight test (STS-1). Crew of the 102 Columbia on STS-1 was Astronauts John W. Young, commander, and Robert Crippen, pilot. The art work was done by artist Robert McCall.